Kredyt hipoteczny a gotówkowy - podobieństwa i różnice

Zamiana kredytuKredyt hipoteczny i gotówkowy to dwa różne zobowiązania finansowe. Odmienności dotyczą m.in. ich maksymalnej wysokości, obecności zabezpieczeń czy celowości. Poznaj podobieństwa i różnice pomiędzy tymi produktami i sprawdź, czy jest możliwa zamiana jednego kredytu na drugi.



Czym różni się kredyt gotówkowy od hipotecznego?

Kredyt gotówkowe i hipoteczne są jednymi z najpopularniejszych rodzajów zobowiązań, z jakich korzystają klienci banków. Co je łączy, a jakie cechy są unikalne dla każdego nich?

Kredyt hipoteczny i gotówkowy - podobieństwa

  • Umowa kredytowa: oba rodzaje zobowiązań zaciągną się w banku na jej podstawie. Aby podpisać umowę, osoba ubiegająca się o kredyt musi złożyć wniosek. Jest on rozpatrywany przez bank, który następnie wydaje decyzję o przyznaniu finansowania bądź o odmowie.
  • Zdolność kredytowa: w przypadku obu kredytów bank zawsze bada możliwość klienta do spłaty zobowiązania w terminie. Jest to wymagane przepisami prawa bankowego, dlatego nie można uniknąć takiej weryfikacji.
  • Finansowanie zakupu/budowy nieruchomości: można to zrobić za pomocą obu rodzajów kredytów.Hipoteczny jest jednak zdecydowanie lepiej przystosowany do tego celu niż gotówkowy.

Podstawowe różnice między kredytem gotówkowym i hipotecznym

  • Maksymalna wysokość zobowiązania: w przypadku kredytu gotówkowego reguluje ją Ustawa z 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Zgodnie z jej brzmieniem nie może on przekraczać kwoty 255 550 zł. Kredyt hipoteczny może być z kolei znacznie wyższy i osiągać kwotę nawet kilku milionów złotych.
  • Celowość: zobowiązanie gotówkowe może być udzielone na dowolny cel, którego nie trzeba określać we wniosku kredytowym. Klient zarządza środkami według własnego uznania. W przypadku kredytu hipotecznego cel finansowania jest bardzo dokładnie określony. To może być zakup, budowa lub remont konkretnej nieruchomości. Zobowiązanie hipoteczne niekiedy również konsoliduje inne kredyty.
  • Weryfikacja przeznaczenia środków z kredytu: hipoteczny można wydać wyłącznie na cele określone w umowie i trzeba się z nich skrupulatnie rozliczyć. Środkami z kredytu gotówkowego można natomiast zarządzać dowolnie i bank nigdy nie sprawdza, na co zostały wydane.
  • Zabezpieczenia: przy kredycie hipotecznym zabezpieczeniem dla banku jest ustanowiona hipoteka. Zobowiązanie gotówkowe zwykle nie przewiduje żadnych zabezpieczeń.
  • Zamiana kredytu

Czy można zamienić kredyt gotówkowy na hipoteczny?

Zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny jest możliwa i można to zrobić na dwa sposoby.

  1. Konsolidacja - jeśli obecnie spłacasz kredyt gotówkowy, możesz dodatkowo zaciągnąć zobowiązanie hipoteczne i włączyć do niego obecne zadłużenie.
  2. Zmiana charakteru zobowiązania - zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny polega w tym przypadku na przekształceniu pierwszego z nich w drugi - zabezpieczony hipoteką. Wówczas oprocentowanie i warunki zobowiązania ulegają zmianie.

Zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny odbywa się za zgodą banku. Należy więc skontaktować się ze swoim kredytodawcą, by ustalić warunki. Wniosek o zmianę rodzaju zobowiązania nie zawsze jest rozpatrywany pozytywnie. Zależy to m.in. od zdolności kredytowej klienta.

Komentarze