Jak w kilku prostych krokach pozbyć się niechcianego auta?

Pozbycie się niechcianego autaCoraz więcej Polaków decyduje się na zakup nowego samochodu. To bardzo dobrze, gdyż nowy samochód to gwarancja większego bezpieczeństwa oraz większy komfort podróżowania. Jednocześnie pojawia się kłopot ze starymi samochodami. Jedynym słusznym i całkowicie legalnym sposobem na pozbycie się niechcianego samochodu jest autokasacja.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak w prosty i szybki sposób pozbyć się starego samochodu, który zalega w garażu lub pojazdu, który nie jest już funkcjonalny i opłacalny. Ten sam kłopot pojawia się także w przypadku samochodów powypadkowych, gdy koszt naprawy przekracza całkowitą wartość pojazdu.

Istnieją dwie legalne drogi rozwiązania naszych kłopotów: sprzedaż samochodu w całości lub na części i autokasacja. Oba rozwiązania mają swoje plusy, które warto rozważyć. Za samochód, który jest w stosunkowo dobrym stanie oraz w miarę sprawny, można otrzymać sensowne pieniądze. Nie zanieczyszczamy również środowiska, gdyż działamy w pełni legalnie.

Dlaczego nie warto porzucać swojego samochodu?

Na pewno większość z nas zna przypadki, gdy pojazd stoi bezczynnie na parkingu kilka lat lub został porzucony w lesie. Niestety takie sytuacje wciąż się zdarzają, gdyż właściciele pojazdów wychodzą z założenia, że ich przygoda z samochodem dobiega końca w momencie zdjęcia tablic rejestracyjnych. Jest to oczywiście myślenie błędne, które możne nas doprowadzić do przykrych kłopotów.

Musimy pamiętać, że porzucone auto może zostać odholowane na specjalny parking na wniosek policji lub straży miejskiej wtedy, gdy stoi nieużywane długi czas, zagraża bezpieczeństwu innych kierowców, nie ma tablic rejestracyjnych, a tym samym opłaconego OC. Właściciel może zostać obciążony wszystkimi kosztami.

Kierowca musi zdać sobie sprawę z faktu, że wyrejestrowanie samochodu z ewidencji następuje wtedy, gdy w odpowiednim Wydziale Komunikacji zostanie przedstawiony dokument potwierdzający autokasację. Legalna autokasacja jest również bezpieczna z kilku innych powodów, np. numery pojazdu VIN nie są wykorzystywane do legalizacji innego pojazdu, ale tej samej marki.

Autokasacja

Wbrew pozorom pozbycie się samochodu nienadającego się do dalszego użytkowania nie jest drogie oraz trudne, nie wymaga też poświęcania dużej ilości czasu. Powszechnie panuje przekonanie, że aby zezłomować samochód trzeba wypełnić wiele wniosków - nic bardziej mylnego - twierdzi Jarosław Kozak z www.autokasacja-warszawa.pl. Autokasacją zajmują się wyspecjalizowane firmy, które w maksymalny sposób odciążają klienta w jego obowiązkach. Korzystając z pomocy takich podmiotów mamy gwarancję, że cała sprawa będzie zakończona pomyślnie.

autokasacja

Auto, które oddawane jest do kasacji musi posiadać tak zwany numer VIN, numer podwozia oraz numer ramy. Waga pojazdu musi wynosić minimum 90% masy, która wpisana jest w dowodzie rejestracyjnym. Jednocześnie z pojazdu możemy wymontować:

  • Sprawny sprzęt audio,
  • Chromowane listwy,
  • Pokrowce,
  • Innego rodzaju elementy dekoracyjne.

Samochodu nie wolno pozbawiać części mechanicznych oraz elementów konstrukcji, jak drzwi. Właściciel pojazdu musi oczywiście przedstawić dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

Warto również pamiętać o kilku innych kwestiach:

  • Jeśli pojazd należał do dwóch osób podczas złomowania obie muszą być obecne lub potrzebne jest zezwolenie osoby nieobecnej,
  • Jeśli auto należy do firmy, musimy przedstawić odpowiednie zaświadczenie potwierdzające zgodę na złomowanie,
  • Jeśli nie posiadamy dowodu rejestracyjnego konieczne jest uzyskanie kopii z Wydziału Komunikacji,
  • Jeśli właściciel demontowanego pojazdu zmarł, potrzebny jest akt zgonu, a także odpis postanowienia sądowego, na podstawie którego udowodnimy spadkowe nabycie auta.

Dlaczego warto zezłomować auto?

Najprostsza odpowiedź jest taka, że w ten sposób pozbywamy się kłopotu. Autokasacja równa się także zaprzestaniu płacenia obowiązkowego OC. Właściciel pojazdu, które zostało zdemontowane nie musi obawiać się naliczania składek OC. Warto także pamiętać, że przysługuje nam zwrot składki OC, która ewentualnie niesłusznie została naliczona od dnia autokasacji.

Podsumowując: autokasacja pojazdu nie jest niczym trudnym. Dobre firmy, które się tym specjalizują oferują rozsądne ceny, adekwatne do realnego stanu technicznego auta. Co więcej: właściciel najczęściej nie musi sam organizować transportu, gdyż firmy dysponują odpowiednim zapleczem pozwalającym na bezproblemowe ściągnięcie auta na złomowisko.

Dzięki kasacji auta pozbywamy się problemu i komfortowo możemy myśleć o zakupie nowszego samochodu.

Komentarze

www.centrum-dobra.com.pl
Windykacja komornicza to dobra okazja, aby kupić tanio samochód używany. Samochody osobowe trafiają na takie licytacje za długi. Informacje o takich samochodach wystawionych na licytacje znajdziemy w internecie lub lokalnej prasie.
Paweł
Średni wiek samochodów jeżdżących po polskich drogach wynosi ponad dziesięć lat. Nie wszystkich stać na samochód wprost z salonu, za gotówkę. To wyczyn karkołomny dla większości obywateli. Na kredyt też nie każdy może sobie pozwolić lub po prostu ma problemy z uwiarygodnienie m zdolności kredytowej. Banki ze skrupulatnością mrówek ogryzających kość, wertują historię poprzednich pożyczek i obecne dochody.
InfocarGroup
Sprzedawcy mają często swoje sposoby na ukrycie wad samochodów. Kupując auto nie dajmy się zwieźć na przykład niskiemu przebiegowi. Są pewne sygnały, które dobitnie świadczą o tym, że auto jest mocno wyeksploatowane . Są to przede wszystkim: wytarta gałka skrzyni biegów a także okładziny pedałów. Podobnie zużycie widać na kierownicy i siedzeniu kierowcy. Jeśli mamy poważne wątpliwości, co do stanu technicznego pojazdu najlepiej udać się na krótki przegląd do mechanika.
SellCars
Polecam skup samochodów używanych, gdyż dla sprzedawcy najważniejsze jest to, że nie musi ani samodzielnie wyceniać auta, ani też posiadać umiejętności marketingowych, które pozwoliłyby napisać atrakcyjne ogłoszenie i wykonać odpowiednie zdjęcia. Czynności jakie musi wykonać sprzedawca ograniczają się w zasadzie do wykonania jednego krótkiego telefonu i podpisania umowy.
Wtryskiwacz
Już wiem co zrobię ze swoim autem :) Dzięki!