Rozwój osobisty

Cel w życiu a jego brak - jak go znaleźć? Wyznaczanie celów

Jak znaleźć cel w życiu?W dzisiejszym świecie każdy chce do czegoś dążyć. Są cele mniejsze i większe. Te do wykonania na teraz i te długoterminowe. Często także zastanawiamy się, jaki jest nadrzędny cel naszego życia, dokąd ono zmierza, gdzie nas prowadzi? Dla niektórych ludzi tym celem są pieniądze. Dla innych jest to szczęśliwa rodzina.

Więcej…

 

Co zrobić, by porażka nie wpłynęła negatywnie na pewność siebie?

Porażka a pewność siebieKażdy z nas ponosi porażki, nie da się uniknąć w życiu niepowodzeń, są one wpisane w naszą codzienność. Zetknięcie się z porażką nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych, bardzo często takie wydarzenie ma na nas silny wpływ, oczywiście negatywny. Co dzieje się z nami w przypadku niepowodzenia? Pogarsza się nasz nastrój, spada wiara w siebie. Może to prowadzić do poważnych skutków, zwłaszcza w sferze emocjonalnej. Jak poradzić sobie z porażką i utrzymać odpowiedni poziom samooceny, mimo doświadczanych niepowodzeń?

Więcej…

   

Wizerunek, reputacja, tożsamość - porównanie

WizerunekWspółcześnie, w dobie Internetu i wszechobecnego szumu informacyjnego, bardzo ważnym elementem społecznych zachowań jest opinia w społeczeństwie. Każdy jest swoistą marką. A marka to "zbiór elementów funkcjonalnych i symbolicznych które pomagają w budowaniu lojalnego grona klientów oraz umożliwiają osiągnięcie posiadaczowi marki wiodącej pozycji na rynku [...]". Dlatego każda jednostka społeczna stara się, by przekonać do siebie towarzystwo, przyjaciół, sympatię, a marka w podobny sposób dba o to, żeby przekonać do siebie odbiorców.

Więcej…

 

Perswazja - co to jest? Przykłady i techniki perswazji

PerswazjaZ pewnością nie uwierzysz ale… perswazja poniekąd dotyczy każdego z nas. Każdy ją stosuje na co dzień, ale nie zawsze mamy tego świadomość. Perswazja to nic innego, jak wywieranie określonego wpływu na ludzi: swoimi słowami, zachowaniem, mimiką. To przekonywanie innych do zrobienia tego, czego od niż oczekujemy. Nierzadko perswazja równa się manipulacji, może wykorzystywać różne środki i techniki.

Więcej…

   

Lider, przywódca - kim jest? Zadania i cechy dobrego lidera

Lider przywódcaLider to osoba, która przewodzi, kieruje, kojarzy się nam z osobą dyrektora, kierownika, managera. To człowiek, który stoi na czele jakiejś grupy, organizuje jej działania, nadaje im kierunek. Lider to człowiek charyzmatyczny, będący autorytetem, wzorem do naśladowania dla innych. to zwykle człowiek wykształcony, obyty, otwarty i doskonale nazywający kontakty z innymi.

Więcej…

 

Trening umiejętności społecznych - czym i dla kogo jest? Ćwiczenia

Trening umiejętności społecznychTrening umiejętności społecznych jest ciekawą metodą terapeutyczną, stosowaną na szeroką skalę w psychoterapii, edukacji oraz w doskonaleniu umiejętności osobistych. Warto zastanowić się nad wzięciem udziału w takich warsztatach. Jak przebiega trening umiejętności społecznych, jakich ćwiczeń się spodziewać oraz co daje nam udział w tego typu zajęciach?

Więcej…