Rozwój osobisty

Perswazja - co to jest? Przykłady i techniki perswazji

PerswazjaZ pewnością nie uwierzysz ale… perswazja poniekąd dotyczy każdego z nas. Każdy ją stosuje na co dzień, ale nie zawsze mamy tego świadomość. Perswazja to nic innego, jak wywieranie określonego wpływu na ludzi: swoimi słowami, zachowaniem, mimiką. To przekonywanie innych do zrobienia tego, czego od niż oczekujemy. Nierzadko perswazja równa się manipulacji, może wykorzystywać różne środki i techniki.

Więcej…

 

Inteligencja emocjonalna - czym jest? Jak ćwiczyć inteligencję emocjonalną?

Inteligencja emocjonalnaInteligencja emocjonalna to zdolność rozumienia emocji i umiejętność zarządzania nimi. Krótko mówiąc jest to sposób kierowania naszym zachowaniem. Umiejętności związane z inteligencją emocjonalną to samoświadomość, samoregulacja emocji, motywacja, empatia i umiejętności społeczne. Od jakiegoś czasu szczególnie dużo mówi się w działach zasobów ludzkich na całym świecie o inteligencji emocjonalnej, jednak naukowcy w tej kwestii są zgodni, twierdząc, iż nadszedł czas, aby poważnie potraktować tę wyjątkową zdolność.

Więcej…

   

Cel w życiu a jego brak - jak go znaleźć? Wyznaczanie celów

Jak znaleźć cel w życiu?W dzisiejszym świecie każdy chce do czegoś dążyć. Są cele mniejsze i większe. Te do wykonania na teraz i te długoterminowe. Często także zastanawiamy się, jaki jest nadrzędny cel naszego życia, dokąd ono zmierza, gdzie nas prowadzi? Dla niektórych ludzi tym celem są pieniądze. Dla innych jest to szczęśliwa rodzina.

Więcej…

 

Co zrobić, by porażka nie wpłynęła negatywnie na pewność siebie?

Porażka a pewność siebieKażdy z nas ponosi porażki, nie da się uniknąć w życiu niepowodzeń, są one wpisane w naszą codzienność. Zetknięcie się z porażką nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych, bardzo często takie wydarzenie ma na nas silny wpływ, oczywiście negatywny. Co dzieje się z nami w przypadku niepowodzenia? Pogarsza się nasz nastrój, spada wiara w siebie. Może to prowadzić do poważnych skutków, zwłaszcza w sferze emocjonalnej. Jak poradzić sobie z porażką i utrzymać odpowiedni poziom samooceny, mimo doświadczanych niepowodzeń?

Więcej…

   

Wizerunek, reputacja, tożsamość - porównanie

WizerunekWspółcześnie, w dobie Internetu i wszechobecnego szumu informacyjnego, bardzo ważnym elementem społecznych zachowań jest opinia w społeczeństwie. Każdy jest swoistą marką. A marka to "zbiór elementów funkcjonalnych i symbolicznych które pomagają w budowaniu lojalnego grona klientów oraz umożliwiają osiągnięcie posiadaczowi marki wiodącej pozycji na rynku [...]". Dlatego każda jednostka społeczna stara się, by przekonać do siebie towarzystwo, przyjaciół, sympatię, a marka w podobny sposób dba o to, żeby przekonać do siebie odbiorców.

Więcej…

 

Kompetencje (umiejętności) twarde i miękkie - czym są, czy można je doskonalić? Przykłady kompetencji

Kompetencje twarde i miękkieKażdy pracodawca szuka kandydata na stanowisko pracy, który będzie wypełniał swoje obowiązki sumiennie i starannie, a ponadto będzie mógł pochwalić się szeregiem kompetencji, które wpłyną pozytywnie na całokształt funkcjonowania zespołu w pracy. Umiejętności twarde i umiejętności miękkie to wyrażenia, które bardzo często można zaobserwować zarówno w cv, jak i w ogłoszeniach o pracę. Co znajduje się pod tymi hasłami? Czym są umiejętności twarde i miękkie i czy można je w jakiś sposób doskonalić?

Więcej…