Zawody przyszłości, czyli kto znajdzie pracę za 5-10 lat?

Zawody przyszłościCzęść osób, stojących obecnie przed wyborem kierunku studiów może zastanawiać się, czy po ukończeniu nauki znajdzie zatrudnienie w swojej branży. Nikt nie jest w stanie z absolutną pewnością przewidzieć, jakie zawody będą najbardziej pożądane na rynku pracy za 5, 10 czy 15 lat, jednak niektóre kierunki studiów zdają się dawać większą gwarancję zatrudnienia niż inne. Co zatem warto studiować, by za kilka lub kilkanaście lat nadal być poszukiwanym specjalistą?

Branża IT nadal będzie poszukiwać specjalistów

Niemal pewne jest, że branża IT nadal będzie się rozwijać - a tym samym, potrzebować wykwalifikowanych pracowników. Cyfryzacja postępuje we wszystkich aspektach życia. Firmy stawiają coraz większy nacisk na biznes online, coraz więcej pracowników wykonuje swoje obowiązki zawodowe zdalnie, większość osób robi zakupy przez Internet, projektowane są kolejne aplikacje, by ułatwić życie zwykłym obywatelom. Już nawet urzędy umożliwiają dopełnienie wielu formalności elektronicznie - bez konieczności stawiania się w instytucji.

Można zatem śmiało założyć, że za kolejnych 5, 10 czy nawet 15 lat specjaliści z branży IT, a zwłaszcza programiści, developerzy, inżynierowie aplikacji mobilnych czy testerzy oprogramowania nadal będą mocno poszukiwani na rynku. Aby zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w tej branży, najlepiej ukończyć studia informatyczne.

Branża finansowa wiecznie żywa

Inną branżą, która nie powinna narzekać na brak klientów za kilka lub nawet kilkanaście lat, jest branża finansowa. Przedsiębiorcy nadal będą musieli korzystać z usług księgowych czy biur rachunkowych, zwłaszcza, że tylko naprawdę wykwalifikowana osoba z doświadczeniem jest w stanie przebrnąć przez wszystkie powstające regulacje, a tym samym - rozliczać firmę zgodnie z prawem. Branża finansowa to zresztą nie tylko księgowi i biura rachunkowe, a również - pracownicy banków czy innych instytucji finansowych. Ponadto niemal każda większa firma posiada swój zespół finansowy, a jego pracownicy zajmują się analizami i prognozami, szukają też możliwości optymalizacji kosztów. To oznacza zatem, że podobnie jak specjaliści z branży IT, finansiści nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem pracy. Osoby, które chciałyby rozwijać się zawodowo w tej branży, muszą rozważyć studia na kierunku finanse i rachunkowość. O tym, jakie jeszcze kierunki warto studiować, by nie obawiać się później o pracę, można przeczytać więcej na stronie https://www.merito.pl/poznaj-wsb-merito/dzielimy-sie-wiedza/jakie-studia-wybrac/jaki-zawod-wybrac-zobacz-zawody-pewnej-przyszlosci.

Branża IT i branża finansowa z pewnością nadal będą potrzebowały pracowników - podobnie zresztą jak branża ochrony zdrowia, prawna, służby mundurowe czy administracja. Warto jednak pamiętać, że nawet w tych branżach pracodawcy będą wymagali od zatrudnionych znajomości nowinek i trendów. Z tego względu konieczne jest ciągłe dokształcanie się i zdobywanie nowej wiedzy - nawet w przypadku branż, które wydają się stosunkowo bezpieczne, stabilne i przyszłościowe.

Komentarze