Czy warto inwestować w złoto?

Inwestowanie w złotoW obecnych czasach coraz więcej osób szuka sposobów na bezpieczne inwestowanie. Lokaty, nieruchomości, akcje to jedne z wielu metod, pozwalających pomnożyć swój majątek. Bardzo dużo osób wybiera złoto inwestycyjne. Czy warto zainteresować się tym tematem? Co wybrać - sztabki złota, monety czy biżuterię?

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Inwestowanie w złoto znane jest od wielu lat, jako doskonały sposób na zwiększenie kapitału. Obecnie cena kruszcu rośnie i nic nie wskazuje na to, że ten trend ulegnie zmianie. Specjaliści wskazują kilka powodów, dla których warto zainteresować się inwestowanie w złoto. Główne z nich to:

  • Rosnące ceny - wszystko wskazuje na to, że cena złoto będzie rosnąć, nawet gdy pojawią się chwilowe wahania.
  • Właściwości fizyczne - złoto jest cenione za swoje właściwości fizycznej. Jest trwałe, niemal niezniszczalne, nie śniedzieje, jest odporne na działanie wody oraz czynników atmosferycznych. Nie utlenia się, jest odporne na kwasy. Jest kruszcem najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród znanych metali.
  • Stabilna inwestycja - złoto to bezpieczny sposób na inwestowanie, jest stabilne, nawet w czasie kryzysu czy zahamowania wzrostu gospodarczego. Złoto utrzymuje swoją wartość, gdy inne produkty tracą, jest niezależne do systemów bankowych.
  • Łatwa dostępność - złoto można łatwo kupić, jest ogólnie dostępne m.in. na allegro. Można zdecydować się na złotą biżuterię, sztabki lub monety. Dla inwestorów dostępne są także ETF-y wyeksponowane na kruszec, a także akcje i obligacje spółek zajmujących się wydobywaniem i przetwarzaniem złota.
  • Wysoka płynność - złoty kruszec jest wysokiej płynności, dlatego można je szybko wymienić na gotówkę. Do doskonale rozwiązanie na dzisiejsze, dynamiczne czasy. W złoto mogą inwestować niemal wszyscy, zarówno doświadczeni inwestorzy, jak i osoby, które dopiero szukają sposobu na zabezpieczenie majątku.

Sposoby inwestowania w złoty kruszec

Jest kilka różnych sposobów inwestowania w żółty kruszec, które można dopasować do swoich preferencji, wiedzy oraz możliwości finansowych. Inwestorzy najczęściej wybierają:

  • Złoto inwestycyjne (złoto fizyczne) - to złote sztabki oraz monety bulionowe. Takie produkty wyróżniają się czystym składem, nie mają walorów estetycznych oraz wartości kolekcjonerskiej. Są idealnym wyborem do inwestowania długoterminowego. Do wyboru są sztabki 1-, 2-, 5-, 10-, 20-, 31-uncjowe oraz 50-, 100-, 250-, 500, a nawet 1 000-gramowe. Najczęściej wybierane monety  są bite w czystości 99,9%. Jest to między innymi Chińska Panda, Australijski Kangur oraz Ryczący Niedźwiedź Grizzly. Inwestorzy wybierają zazwyczaj monety jednouncjowe.
  • Złoto papierowe - to instrumenty finansowe, czyli ETF-y, kontrakty terminowe, kontrakty CFD. Takie inwestowanie wiąże się z dużą dynamiką, jest jednak bardziej ryzykowne. Polecane jest do inwestycji krótkoterminowych.
  • Złota biżuteria - to popularny sposób na inwestowanie. Większość złotej biżuterii nie traci na wartości. Można wybierać złote kolczyki, łańcuszki, naszyjniki, pierścionki czy bransoletki.
  • Złote monety kolekcjonerskie - to dobry sposób na inwestowanie, ale wymaga dużej wiedzy i znajomości rynku. Nie wszystkie monety zyskują na wartości, więc osoby niedoświadczone mogą stracić, zamiast zyskać.

Złota to jedna z popularnych form inwestowania, która, jak każda wiąże się z pewnym ryzykiem. W tym przypadku ryzyko jest znikome, ale warto wykazać się ostrożnością. Przed zakupem złota fizycznego lub złota papierowego należy dokładnie poznać zalety i wady tego rozwiązania, zapoznać się z poradnikami, pokazującymi jak skutecznie powiększyć kapitał.