Skup nieruchomości - czym jest? Kiedy warto skorzystać z usług skupu

Skup nieruchomościSkup nieruchomości to miejsce, gdzie można łatwo i szybko sprzedać nieruchomość. Po wypełnieniu formularza w internecie przyjeżdża na miejsce rzeczoznawca, który proponuje cenę, jeśli właściciel domu, mieszkania czy innej nieruchomości się na nią zgadza zawierana jest umowa i pieniądze błyskawicznie trafiają na konto sprzedającego.

Brzmi dobrze? Tak właśnie funkcjonują skupy nieruchomości. Zastanawiasz się, czy nie stoi za tym żaden haczyk i czy opłaca się w ten sposób sprzedawać nieruchomości?

Przeczytaj, czym są skupy nieruchomości i jakie są wady i zalety sprzedawania nieruchomości właśnie w ten sposób.

Trudności ze sprzedażą nieruchomości

Obecnie w naszym kraju osoba, która chce sprzedać nieruchomość, może natrafić na wiele trudności. Może się okazać, że jej stan prawny nie jest do końca uregulowany, że musimy załatwiać mnóstwo skomplikowanych formalności, że trudno nam będzie znaleźć nabywcę. Żeby zakupić mieszkanie, bardzo często musieliśmy zainwestować w to dorobek całego życia lub zadłużyć się, wziąć kredyt na kilkadziesiąt lat. To zrozumiałe więc, że sprzedając mieszkanie liczymy na uzyskanie korzystnej ceny. Często jednak znalezienie nabywcy, który będzie chciał ją nam zapłacić, może graniczyć z cudem.

Odpowiedzią na właśnie te problemy na rynku nieruchomości jest powstanie skupów, które umożliwiają one bardzo szybkie i sprawne sprzedanie nieruchomości. Najczęściej formą kontaktu z takim biurem jest internet. Po wypełnieniu wniosku online następuje wycena - przyjeżdża do nas zatrudniony przez skup rzeczoznawca, który proponuje nam konkretną kwotę za nieruchomość. Jeżeli nam ona odpowiada, zawieramy umowę wstępną, a następnie wybieramy się do notariusza, by podpisać oficjalną umowę. Następnie otrzymamy pieniądze w gotówce bądź trafią na nasze konto bankowe.

Kto stoi za "skupem nieruchomości"?

Zanim zgłosimy się do skupu nieruchomości, warto oczywiście zastanowić się, kto go prowadzi. Jest to działalność trochę inna niż typowe pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości. Wymaga dysponowania dużą ilością gotówki. To sprawia, że typowe biura pośrednictwa nie zajmują się zwykle prowadzeniem "skupów". Skup mieszkań czy domów to raczej domena biznesmenów.

Czy to się opłaca?

Wiele osób uważa, że skup nieruchomości to ostatnia deska ratunku dla naprawdę zdesperowanych, którzy nie mają już żadnego innego wyjścia i muszą w krótkim czasie sprzedać nieruchomość. Te opinie nie są całkowicie nieprawdziwe, ale mocno przesadzone. Faktem jest, że ceny oferowane przez skupy zwykle nie należą zwykle do najwyższych - często to jest jedynie 80-90% tego, co otrzymalibyśmy na wolnym rynku. Faktem jest jednak, że skorzystanie z pośrednictwa skupu bardzo upraszcza samą procedurę sprzedaży i ją przyspiesza. Jest to więc dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy na czasie. Jeśli chodzi o cenę, to faktycznie, skupy ustawiają ją najczęściej na poziomie nieco niższym od rynkowej, z drugiej jednak strony, znane są przypadki osób, które w desperacji oddawały swoje nieruchomości za bezcen, gdyż sprzedaż w danym momencie była dla nich najważniejsza. Przed takimi przypadkami skup nas jednak chroni - sprzedaż domu, mieszkania w skupie nieruchomości.

Kiedy powinniśmy udać się do skupu w celu sprzedaży nieruchomości?

Istnieją bez wątpienia sytuacje, gdy sprzedanie nieruchomości do skupu jest zdecydowanie najlepszym wyjściem. Przede wszystkim, dotyczy to sprzedaży nieruchomości, na które trudno jest samodzielnie znaleźć nabywców. W tej kategorii mieszczą się zarówno nieruchomości drogie, gdzie przeszkodą jest wysoka cena, jak i te mało atrakcyjne: zniszczone, w nieatrakcyjnych lokalizacjach daleko od centrum. Skup nieruchomości może być jedyną szansą na to, by w ogóle sprzedać nieruchomości obciążone hipoteką. Takie nieruchomości na wolnym rynku w zasadzie się nie sprzedają. Sprzedaż mieszkania czy domu w skupie będzie również dobrą opcją dla tych, dla których najważniejszy jest szybki czas sprzedaży (bo na przykład planują wyjazd i przeprowadzkę i muszą dokonać transakcji szybko lub potrzebują pieniędzy na spłatę zadłużenia). Zawsze jednak warto sprawdzać i porównywać wszystkie opcje.

Skup nieruchomości

Komentarze

Pawel200
Jak ktoś ma problem inaczej nie sprzeda tylko za pośrednictwem takiej firmy. Jest niższa cena to widome ale też z oczywistych względów. Zresztą proponowana cena jest jawna - albo się zgadzasz albo nie. Ja sprzedawałem firmie skupnieruchomos cipolska.pl i wszytsko poszło sprawnie
http://skupnieruchomos cipolska.pl
Michał
Na terenie Gdyni, Gdańska i Sopotu polecam skup nieruchomości poprzez http://transakcja24.pl/ szybko i uczciwa wycena!
http://transakcja24.pl
Janusz
Ja sprzedałem swoje mieszkanie na Żoliborzu do Skupu Lokali we wrześniu. Cena tak jak piszecie była niższa niż rynkowa ale z komornikiem to nikt inny i tak by tego nie kupił. Moja historia jest do przeczytania na wwww.skuplokali .pl
GRB-nieruchomości
Nasza firma prowadzi taki skup. Zapraszamy po więcej informacji. Pozdrawiamy - GRB-nieruchomoś ci, http://grb-nieruchomosci.pl