Zawody przyszłości na rynku pracy

Zawody przyszłościNowoczesne technologie (w ciągu ostatnich dziesięciu lat) bardzo zrewolucjonizowały rynek pracy. Niszowe i uznawane niegdyś bardziej za hobby niż pracę zajęcia, takie jak: influencer, twórca stron internetowych, czy specjalista do spraw social media, to dziś jedne z najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych zawodów. Na co zwrócić uwagę wybierając kierunek kształcenia po szkole średniej lub decydując się na to, by się przekwalifikować po kilku, czy kilkunastu latach pracy? Czy warto kierować się wyłącznie obecnymi trendami na rynku pracy, czy może pasją? Sprawdź, jakie są zawody przyszłości i jakie kwalifikacje warto zdobyć.

Jakie umiejętności zawodowe są w cenie?

Jest kilka umiejętności, które są bardzo wysoko cenione w wielu różnych branżach i zawodach. Zdecydowanie warto więc zainwestować swój czas i środki, aby je zdobyć. Znajdziemy wśród nich zarówno miękkie, jak i twarde umiejętności zawodowe.

Do umiejętności przyszłości z pewnością możemy zaliczyć:

Znajomość języków obcych
Już chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że znajomość języka angielskiego na bardzo dobrym poziomie, to absolutna podstawa, ponieważ umożliwia ona komunikację międzynarodową, na której obecnie opiera się cała gospodarka światowa. Niestety, żyjemy w czasach, gdy znajomość tylko jednego języka, to już zdecydowanie za mało. Dobrze jest znać co najmniej dwa. Bardzo cenione są obecnie języki takie jak chiński, czy rosyjski, ale także języki trudne i mało popularne, takie jak fiński, norweski, szwedzki. Warto więc czym prędzej zabrać się do nauki. Obecnie mamy ku temu ogromne możliwości. Możemy uczyć się na różnych kursach stacjonarnych i online, przez aplikacje, czy rozmawiać z lektorami udzielającymi prywatnych lekcji przez Internet. Pamiętajmy, że by móc w miarę swobodnie porozumiewać się w języku obcym, konieczna jest jego znajomość na poziomie co najmniej B1.

Elastyczność i myślenie adaptacyjne
To jedne z najważniejszych umiejętności miękkich. Świat wokół nas zmienia się bardzo szybko. Aby za nim nadążyć, musimy nauczyć się szybko dopasowywać nasze plany, projekty i zachowanie do zmieniających się okoliczności. Jeśli będziemy sztywno trzymać się ustalonych zasad, po prostu zostaniemy w tyle. Obecnie - bardzo pożądana jest nie tylko umiejętność wyznaczania sobie celów zawodowych i planowania działań w kierunku ich realizacji, ale również umiejętność dopasowywania planów do zmieniających się okoliczności i przewidywania ewentualnych przeszkód na drodze do celu. Istotna jest też umiejętność hierarchizacji celów względem potrzeb i ich modyfikacji w zmiennych warunkach.

Zdolności interpersonalne
To, czy potrafimy nawiązywać pozytywne relacje z ludźmi i efektywnie się z nimi komunikować jest kluczowe, bez względu na to, czy pracujemy dla kogoś, czy mamy własną firmę. Umiejętność współpracy z innymi osobami, coraz częściej z różnych kultur i części świata, jest naprawdę bardzo wysoko ceniona. Żyjemy w erze informacyjnej, w której tworzenie jasnych komunikatów i umiejętność ich przekazywania innym są kluczowe na drodze osiągania zawodowych celów. To właśnie dzięki nim możemy skutecznie sprzedawać, negocjować i doradzać - a na tych trzech filarach opiera się obecnie właściwie każda aktywność zawodowa - od sprzedaży własnych produktów i usług w małej firmie, przez obsługę światowych rynków, po usługi z różnych branż na przykład medycznej, czy motoryzacyjnej.

Pamiętajmy, że umiejętności interpersonalnych można się nauczyć. Warto korzystać w tym celu ze szkoleń i kursów dostępnych w firmach coachingowych oraz online.

Jakie zawody są obecnie najbardziej cenione na rynku pracy?

Obecnie na topie są zawody związane z nowoczesnymi technologiami oraz szeroko pojętym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Mają one przed sobą ogromną przyszłość, jednak musimy być świadomi tego, że z pewnością konieczne będzie ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji, ponieważ wiedza w tych dziedzinach zmienia się bardzo szybko i jeśli za nią nie nadążymy, to nie znajdziemy nabywców na nasze produkty i usługi.

Główne gałęzie, w których znajdziemy zawody przyszłości to:

Zdrowie i samopoczucie
Zawody medyczne takie jak lekarz, pielęgniarka, dentysta, fizjoterapeuta mają ogromną przyszłość i z pewnością zawsze znajdziemy w nich pracę. Trzeba jednak pamiętać, że ich zdobycie wymaga ogromnego wysiłku i zaangażowania, po zakończeniu nauki trzeba nieustannie poszerzać swoją wiedzę, a co najważniejsze są to zawody bardzo odpowiedzialne i wymagające specyficznych predyspozycji psychicznych. Jeśli medycyna nie jest naszą pasją, to również możemy znaleźć tu coś dla siebie. Zdrowie i dobre samopoczucie to bardzo pojemna kategoria zawodowa. Mieszczą się w niej również takie zawody jak dietetyk, trener personalny, nauczyciel jogi, psycholog, coach, opiekun dziecięcy i wiele innych. Warto się zastanowić, co leży w kręgu naszych zainteresowań i jakie umiejętności oraz kwalifikacje formalne trzeba zdobyć, aby móc wykonywać dany zawód.

IT i komunikacja
To bardzo pojemna kategoria na rynku pracy. Znajdzie się tu miejsce dla informatyków, programistów, testerów programowania, architektów IT, inżynierów systemowych, ale również specjalistów do spraw automatyki i robotyki i inżynierów elektrotechnologii, czy specjalistów od marketingu internetowego. Możliwości są właściwie nieograniczone, a wiedzę w tych dziedzinach może zdobyć każdy i to relatywnie szybko. Przykładowo: obecnie pożądana na rynku pracy jest umiejętność montowania nagrań video i realizacji dźwięku, której można nauczyć się bardzo dobrze w ciągu zaledwie kilku miesięcy i to w zaciszu domowym, korzystając z kursów online. Wybierając taką metodę kształcenia, pamiętajmy, aby wybierać dobre, sprawdzone firmy szkoleniowe, które wystawiają cenione na świecie certyfikaty potwierdzające umiejętności absolwenta kursu.

Influencer, bloger, vloger
Jeszcze naszym rodzicom nawet nie śniło się o takich zawodach. Tymczasem dzisiaj należą one do jednych z najlepiej opłacanych na świecie. Możliwości, jakie przed nami otwierają, są praktycznie nieograniczone. Możemy pracować solo lub dla większej firmy i to w zasadzie w każdej możliwej branży. Takie zawody jak bloger, vloger, czy influencer, choć dają nieograniczone możliwości w kwestii wysokości zarobków i bardzo często umożliwiają pracę z dowolnego miejsca na świecie, to również, wbrew temu, co wiele osób myśli są bardzo wymagające. Multitasking to w ich przypadku konieczność. Internetowi twórcy muszą wykazać się wieloma różnymi umiejętnościami równocześnie - choćby zakresu sprzedaży, psychologii, marketingu, nowoczesnych technologii, kreowania wizerunku. Tego typu praca wymaga też samodyscypliny, umiejętności zarządzania czasem i ogromnych nakładów kreatywności i cierpliwości.

Osoby, które lekceważąco podchodzą do tych nowoczesnych zawodów takich jak: twórca internetowy i nisko oceniają tych, którzy je wykonują, z reguły nie mają pojęcia, jak bardzo wymagające są to zajęcia.

Niezależnie od tego, jacy specjaliści są aktualnie potrzebni, warto się również porządnie zastanowić na tym, co lubi się robić. Wielu z nas spycha swoje marzenia i zainteresowania na dalszy plan i wybiera ścieżkę kształcenia lub zmiany kwalifikacji zawodowych, wyłącznie na podstawie warunków ekonomicznych i trendów panujących na rynku pracy. Psychologowie są zgodni co do tego, że nie jest to najlepszy pomysł.

Wybierając karierę, wyłącznie z chęci wysokich zarobków w przyszłości, możemy się bardzo rozczarować. Po pierwsze rynek pracy jeszcze nigdy w historii nie zmieniał się tak szybko i naprawdę nie wiadomo, co będzie w cenie za kilka lat. Po drugie i chyba najważniejsze, wykonywanie nielubianej pracy na dłuższą metę może okazać się po prostu ponad nasze siły. Już po kilku latach zaczniemy odczuwać niechęć do pracy i wypalenie zawodowe, co może się skończyć nawet tak poważnymi problemami jak depresja.

Pamiętajmy, że nic nie da nam takiej motywacji do wieloletniej pracy, ciągłej chęci rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji niż pasja. Najrozsądniejsze wydaje się więc wybranie takiego zawodu lub nabycie takich umiejętności, które pozwolą nam połączyć pracę z pasją i w dodatku są na tyle elastyczne, że w razie potrzeby pozwolą na dopasowanie swojego profilu zawodowego, do aktualnej sytuacji rynkowej, bez konieczności całkowitej zmiany dziedziny, w której pracujemy.