Jak zarządzać magazynem - zmiany, które zaszły w tym sektorze na przestrzeni ostatnich lat

Zarządzanie magazynemNa wydajność pracy całego magazynu składa się obecnie szereg procesów związanych z przepływem ładunków przez jego obszar oraz sama poprawność składowania. Wykorzystywanie w tym celu nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki i cyfryzacji przyczynia się natomiast do redukcji kosztów operacyjnych i ma ogromny wpływ na zadowolenie klienta.

Wszystkie sektory hal magazynowych powinny działać jak jeden organizm - spójnie i za kolejnością. Do tego potrzeba jednak odpowiedniego zaangażowania całej załogi i przemyślanego zarządzania strukturą firmy. Co zmieniło się w tym zakresie na przestrzeni lat i w jaki sposób aktualnie prowadzi się działania na magazynie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej. Zapraszamy!

Jak mocno zmieniło się zarządzanie magazynem na przestrzeni lat?

Niegdyś magazyn był miejscem, do którego trafiał nadmiar produkowanych towarów, cierpliwie czekających na wysyłkę do odbiorcy. Choć sama koncepcja zbytnio się nie zmieniła, to wydajność pracy przy kilkukrotnie większych nakładach ładunków znacząco wzrosła. Na przestrzeni lat zdołano już dostosować w pełni strategię logistyczną, co przełożyło się na zaprojektowanie ogólnego modelu przepływu ładunków przez proces magazynowania.

Jeszcze kilkanaście lat temu, towary trafiające na hale były umieszczane w dowolnych miejscach. Mało kiedy zwykło się tworzyć oznaczenia pomocne w późniejszej identyfikacji, co prowadziło do powstawania wielu pomyłek. Dziś, dzięki nowoczesnej technologii RFID, systemy komputerowe od razu przydzielają produktom odpowiedni regał i zapisują ich obecność. Późniejsze zlokalizowanie ładunku jest możliwe dzięki kilku kliknięciom w ekran, co jest sporym ułatwieniem dla wszystkich magazynierów.

Obecnie, hale magazynowe dysponują znacznie lepiej zorganizowaną przestrzenią, na co wpływ miało pojawienie się automatyzacji procesów. Regały budowane są dziś w górę, a umieszczanie na nich ładunków umożliwia się dzięki specjalnym zwyżkom.

Jak zarządzać magazynem

Współczesna technologia pomocna w zarządzaniu magazynami

Największy wpływ na wzrost wydajności pracy na magazynach miało pojawienie się systemów WMS. To oprogramowanie informatyczne przeznaczone właśnie dla procesów składowania i niezbędne do zapewnienia ich sprawnej komunikacji na różnych płaszczyznach. Zadaniem takiego narzędzia jest optymalizacja pracy magazynu pod kątem kompletacji zamówień, przyjmowania towarów, składowania, identyfikacji i wysyłki. Każdy pracownik posiada swój indywidualny panel, na którym znajdują się jego zadania oraz pomocne w kontekście ich wykonania funkcje.

Większe hale magazynowe decydują się na wdrożenie elementów automatyzacji znacznie ograniczającej udział czynnika ludzkiego w procesie składowania. Ma to znaczący wpływ na wykorzystanie przestrzeni, z uwagi na fakt zastąpienia zwykłych pojazdów magazynowych w pełni automatycznymi wózkami AGV.

Dodatkowo, coraz bardziej rewolucyjna na rynku staje się polityka share economy. W kontekście składowania towarów, polega ona na wykorzystywaniu przez przedsiębiorców specjalnych platform, takich jak 4SHELF, oferujących właśnie wynajem magazynu. Niejednokrotnie, właściciele zakładów produkcyjnych posiadają na swoich halach nadmiar przestrzeni, którą za drobną opłatą są w stanie udostępnić znalezionym przez siebie partnerom biznesowym. To rozwiązanie, na którym bezapelacyjnie zyskuje każda ze stron.

4SHELF jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Komentarze