Indeksy giełdowe - czym właściwie są?

Indeksy giełdoweIndeksy giełdowe to wskaźniki, które pokazują zmiany cen akcji notowanych na giełdzie. Wiernie odzwierciedlają stan giełdy i zachodzące na niej zmiany. Dzięki nim wiemy, czy dany rynek jest w trendzie wzrostowym, stabilnym czy spadkowym.

Czym jest indeks giełdowy?

Indeks giełdowy to wskaźnik, który pokazuje zmiany cen wybranych akcji notowanych na giełdzie. Pozwala śledzić aktualne trendy i tym samym ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych. Oczywiście należy pamiętać, że żadne narzędzia, w tym także indeks giełdowy, nie są w stanie dać pewnej odpowiedzi na to, w co warto zainwestować. To jedynie sugestia, na podstawie której możemy podejmować dalsze decyzje.

Indeksy giełdowe pokazują wartość i kondycję spółek notowanych na najważniejszych giełdach świata. Pozwalają szybko i sprawnie analizować sytuację rynkową w całych sektorach, branżach czy konkretnych rynkach. Dzięki temu inwestor nie musi cały czas śledzić każdej interesującej go spółki zamiast tego może skorzystać z holistycznych informacji o sentymencie rynkowym.

Najważniejsze indeksy giełdowe w Polsce i na świecie

Indeksy giełdowe stanowią ważne źródło informacji o rynku finansowym, dlatego są monitorowane przez inwestorów, analityków i media. Do najbardziej znanych światowych indeksów giełdowych należą:

  • S&P 500 amerykański indeks, który obejmuje 500 największych spółek notowanych na giełdzie w Stanach Zjednoczonych
  • DAX niemiecki indeks, który reprezentuje 30 największych spółek na giełdzie we Frankfurcie.
  • Nikkei 225 japoński indeks akcji spółek notowanych na Tokyo Stock Exchange.
  • FTSE 100 indeks spółek notowanych na londyńskiej giełdzie.

Rodzime indeksy giełdowe to przede wszystkim WIG20, który obejmuje 20 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Inne ważne indeksy to m.in. sWIG80 (małe spółki), mWIG40 (średnie spółki) czy NCIndex (spółki z rynku NewConnect).

Na czym polega handel indeksami?

Obrót indeksami to ciekawa alternatywa inwestycyjna. Aby z niej skorzystać, należy wybrać instrumenty finansowe pochodne. Do instrumentów pochodnych zaliczamy kontrakty terminowe, opcje, fundusze indeksowe (ETF) oraz popularne kontrakty na różnice kursowe (CFD).

Z czego wynika konieczność korzystania z instrumentów pochodnych? Przede wszystkim z faktu, że same indeksy nie mogą być kupowane czy sprzedawane. Można natomiast handlować instrumentami pochodnymi, których cena jest powiązana z aktywem bazowym, jakim są np. omawiane w tekście indeksy giełdowe.

Obrót indeksami może być interesującą opcją z kilku względów. Po pierwsze, indeksy są bardziej stabilne niż zmieniające się pojedyncze ceny akcji. Indeksy pozwalają też dywersyfikować ryzyko. Ponadto decydując się na handel indeksami, możesz skorzystać z dźwigni finansowej. Pamiętaj jednak, że choć daje ona możliwość dużych zarobków, znacząco zwiększa też ryzyko inwestycji. Dlatego nigdy nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić!

Jeśli chcesz rozpocząć handel indeksami, wybierz brokera, który zapewni Ci dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi i zagwarantuje dostęp do jakościowych materiałów edukacyjnych. Znajdziesz je na platformie AvaTrade School to darmowa baza wiedzy na temat tradingu!

Komentarze