Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Niemiec?

Zwrot podatku z NiemiecKwestią złożenia deklaracji podatkowej powinny zainteresować się wszystkie osoby, które legalnie pracowały na terenie Niemiec w ciągu ostatnich kilku lat. Przede wszystkim ze względu na wysoką szansę otrzymania niemałej kwoty w ramach zwrotu podatku. Jednak podstawowym warunkiem uzyskania dodatkowych środków na koncie jest złożenie zeznania podatkowego do niemieckiego urzędu skarbowego, czyli Finanzamtu.

Na różnych forach można przeczytać, że niektórzy otrzymali zwrot podatku sięgający nawet kilku tysięcy euro. Ile w rzeczywistości może wynieść kwota, którą zwróci Ci urząd skarbowy w Niemczech? Jak odzyskać zwrot podatku z Niemiec? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i uzyskaj odpowiedzi na te ważne pytania!

Jak odzyskać zwrot podatku z Niemiec - poznaj podstawowe kwestie podatkowe

Dla wielu osób pracujących na terenie zachodniego sąsiada Polski, które nigdy nie miały do czynienia z niemieckim urzędem skarbowym, pierwsza próba złożenia zeznania podatkowego w tym państwie może okazać się zadaniem wymagającym i skomplikowanym. System podatkowy tego kraju różni się znacząco od polskiego, przez co w głowie podatnika mogą pojawić się pytania. Jedną z najważniejszych różnic jest liczba klas podatkowych, ponieważ w Niemczech istnieje aż 6 różnych kategorii. Nie wszyscy podatnicy muszą składać roczne deklaracje podatkowe. Od tej reguły obowiązują jednak wyjątki. Poniżej opisane zostały sytuacje, kiedy osoby z klas 1. i 4. muszą złożyć zeznanie podatkowe w niemieckim urzędzie skarbowym:

  • kiedy otrzymują dodatkowe świadczenie chorobowe (Krankengeld);
  • w przypadku pobierania zasiłku rodzicielskiego (Elterngeld);
  • gdy osoba pracująca pobiera tzw. Diety, czyli nieopodatkowane dodatki;
  • kiedy podatnicy pracują w kilku różnych miejscach (jeśli nie były one opodatkowane stałą stawką);
  • gdy otrzymują dodatkowe pieniądze, które nie są częścią ich wynagrodzenia.

Dla tych, którzy ubiegają się o zwrot nadpłaconego podatku w Niemczech, doskonałym rozwiązaniem jest złożenie deklaracji podatkowej drogą elektroniczną. To opcja dostępna od 1999 roku i cieszy się dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na wygodę. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby stworzyć e-deklarację, bez konieczności wychodzenia z domu czy stania w długich kolejkach w urzędach. Co więcej, dane używane do złożenia deklaracji są w pełni bezpieczne.

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku?

Niemcy to kraj, w którym podatnicy zostają podzieleni na dwie kategorie: na tych, którzy podlegają ograniczonemu lub nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Ta klasyfikacja ma znaczący wpływ na ewentualny zwrot podatku z Niemiec. Decyduje o niej liczba dni przepracowanych w Niemczech oraz wysokość osiąganych tam dochodów.

Co roku w Niemczech obowiązują różne progi podatkowe. Oznacza to, że nawet jeśli Twoje dochody pozostają na stałym poziomie, zmiany w progach mogą wpłynąć na to, czy zapłacisz więcej, czy mniej podatku, co również wpłynie na wysokość zwrotu podatku.

Kolejnym kluczowym czynnikiem zależnym od roku podatkowego jest próg dochodowy. Jeśli pracowałeś w ciągu ostatnich 12 miesięcy w kilku krajach, np. w Niemczech i Polsce, a dochody z jednego z tych krajów (np. Polski) są niższe od ustalonego progu, możesz ubiegać się o korzystniejsze rozliczenie podatkowe.

Wielu ludzi wyjeżdżających do Niemiec podejmuje prace sezonowe, które trwają zazwyczaj tylko jeden sezon, najczęściej w trakcie lata. Ze względu na krótki okres pracy, który wynosi np. 2-3 miesiące, zarobki mogą być niższe niż ustalona kwota wolna od podatku. W takich przypadkach podatnik może starać się z biurem Taxomi o całkowite odzyskanie zwrotu podatku z Niemiec.

Komentarze