Ból pleców, mięśni, stawów - czy pomocne będą plastry przeciwbólowe?

Ból mięśniPlastry rozgrzewające to popularny środek na ból pleców. Nie zawsze są jednak właściwie użytkowane. Kiedy sprawdzą się plastry przeciwbólowe, a kiedy lepiej sięgnąć po plastry chłodzące?

Plastry rozgrzewające na plecy

Plastry rozgrzewające działają rozluźniająco na mięśnie i dzięki temu łagodzą dolegliwości bólowe. Ich zastosowanie zwykle okazuje się pomocne przy przewianiu, przeciążeniu oraz bólach pleców w odcinku lędźwiowym - popularnych korzonkach. Inne wskazania do ich zastosowania to nerwobóle i bóle reumatyczne. Plastry nakleja się zwykle na większe partie mięśniowe w momencie gdy pacjent odczuwa ból. Można zastosować je również w celu rozgrzania mięśni, np. przed intensywnym wysiłkiem fizycznym, aby uniknąć kontuzji.

Na rynku dostępne są różne rodzaje plastrów rozgrzewających:

  • zawierające ekstrakty roślinne, m.in. wyciąg z papryczki bogaty w kapsaicynę, wyciąg z korzenia imbiru, owoców pieprzowca oraz kamforę, mentol i tymol - są one zwykle dość cienkie i mocno przyklejają się do skóry, nie będą nadawać się dla skóry wrażliwej,
  • plastry rozgrzewające bez ekstraktów ziołowych, które zawierają w swoim składzie sproszkowane żelazo i węgiel drzewny, które to reagują ze sobą po naklejeniu na skórę uwalniając ciepło,
  • rozgrzewające plastry hydrożelowe - miękkie i przewiewne, które łatwo można przykleić i odkleić; początkowo dają uczucie chłodu i stopniowo się rozgrzewają po przymocowaniu do skóry.
  • Ból mięsni pleców

Plastry rozgrzewające mogą stanowić uzupełnienie doustnego lub miejscowego leczenia przeciwbólowego. Ważne, aby aplikować je na suchą, nieuszkodzoną skórę i ściągnąć po kilku lub kilkunastu godzinach w zależności od działania plastra i rekomendacji producenta. Jeśli po jego zdjęciu skóra jest zaczerwieniona i podrażniona nie należy przyklejać plastra ponownie w to samo miejsce. Warto odczekać, zastosować maść lub krem przyspieszający regenerację skóry i ewentualnie zaaplikować plaster.

Plastry rozgrzewające na korzonki, ból mięśni i stawów rekomendowane są zwykle dla młodzieży powyżej 12. roku życia i osób dorosłych. U dzieci można ewentualnie zastosować delikatne plastry hydrożelowe lub ciepłe okłady wykonane z pomocą kompresów hydrożelowych.

Szeroki wybór plastrów rozgrzewających i przeciwbólowych znajdziesz tutaj: https://www.aptekagalen.pl/plastry-przeciwbolowe-i-rozgrzewajace.html.

Plastry przeciwbólowe na kręgosłup

Plastry przeciwbólowe bez recepty zawierają w swoim składzie diclofenac lub ibuprofen. Są to substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Po aplikacji tego typu plastra na skórę substancja czynna dostarczana jest stale w miejsce bólu - tj. około 12 godzin w przypadku plastrów z diklofenakiem i około 24 godziny w przypadku plastrów z ibuprofenem.

Plastry przeciwbólowe mogą być stosowane do krótkotrwałego leczenia bólu mięśni i stawów wywołanego, np. urazem. Co ważne plastry tego typu są zwykle lepszym wyborem w przypadku urazu niż plastry rozgrzewające.

Plastry przeciwbólowe nie powinny być stosowane jednocześnie z doustnymi lub miejscowymi lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Nie są zalecane dla kobiet w ciąży oraz dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Oczywiście skóra w miejscu ich aplikacji musi być osuszona i niepodrażniona.

Plastry chłodzące przeciwbólowe

Nie zawsze rozgrzewanie miejsca bólu i wzrost ukrwienia tkanek jest dobrym rozwiązaniem. Niekiedy pomocne jest działanie chłodzące. Plastry chłodzące przeciwbólowe sprawdzą się, m.in. na ból głowy czy stan zapalny w obrębie stawów lub mięśni. Zwykle są to plastry hydrożelowe lub wykorzystujące chłodzące i miejscowo znieczulające działanie mentolu. Plastry można przykleić na skórę, a ich działanie utrzymuje się od kilku do kilkunastu godzin.

Plastry rozgrzewające oraz chłodzące to alternatywa dla doustnych i miejscowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Warto jednak ostrożnie podchodzić do działania rozgrzewającego plastrów i nie aplikować ich m.in. na ciepłe w dotyku i obrzęknięte kolano. Może to zaostrzyć stan zapalny związany, np. z urazem stawu. W takim wypadku lepiej sięgnąć po plaster chłodzący lub zawierający substancję przeciwbólową i przeciwzapalną.

Komentarze