Zainteresowani inwestowaniem w złoto fizyczne mają do wyboru jego dwie formy: monety bulionowe albo sztabki. Obie mają swoje wady i zalety, które warto poznać przed zdecydowaniem się na kupno swojego pierwszego produktu inwestycyjnego. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się im bliżej, by pomóc Ci zdecydować, co będzie lepsze w Twoim przypadku: moneta czy sztabka złota?
Złote sztabki - zalety i wady
Sztabka złota może kojarzyć się z bardzo drogim, dużym produktem inwestycyjnym zarezerwowanym dla doświadczonych i niezwykle majętnych inwestorów. Niesłusznie, ponieważ złoto w tej formie występuje nawet w odsłonie 1-gramowej i mniejszej, a co więcej: sztabki są tańsze od monet bulionowych w przeliczeniu na uncję złota. Wynika to przede wszystkim z mniej skomplikowanej produkcji: sztabki nie są tak bogato zdobione, przeciwnie - ich design jest bardzo minimalistyczny i ogranicza się do wybicia znaku mennicy, próby złota, masy sztabki oraz jej unikalnego numeru. Co więcej, im wyższa waga sztabki złota (https://inwestycje.mennica.com.pl/sztabka-zlota-mennica-polska-250-g-odlewana-2/), tym kruszec jest tańszy w przeliczeniu na gram.
Warto jednak mieć na uwadze, że kupowanie sztabek z rynku wtórnego, szczególnie od osoby prywatnej, wiąże się z ryzykiem nabycia produktów podrabianych. Są one bowiem stosunkowo łatwe w sfałszowaniu. Oszuści wypełniają taką sztabkę innym metalem, którego masa jest zbliżona do złota, a wartość - znikoma (np. wolframem). To jednak ryzyko, którego łatwo uniknąć: wystarczy kupować złoto wyłącznie od sprawdzonych dostawców, np. producentów takich jak Mennica Polska oferująca wyłącznie sztabki odlane z kruszcu najwyższej próby, z dołączonym certyfikatem ich autentyczności.
Monety bulionowe - zalety i wady
Niewątpliwymi zaletami monet bulionowych są ich rozpoznawalność oraz atrakcyjność wizualna. Obie te cechy przekładają się na wysoką płynność złotych monet: piękne grawery sprawiają, że monety są chętnie wybierane nie tylko przez inwestorów, ale również nabywców chcących podarować innej osobie elegancki, wartościowy prezent. Precyzyjność zdobień, a także stosowanie przez mennice nowoczesnych metod grawerunku sprawiają również, że monety bulionowe jest ciężko podrobić, a na pewno trudniej niż sztabki złota. Kupowanie ich na rynku wtórnym wiąże się zatem z niższym ryzykiem.
Do najważniejszych wad monet bulionowych zalicza się niską opłacalność zakupu okazów o małej wadze. Wysoki koszt produkcji wiąże się ze sporą marżą, dlatego też najlepszym wyborem z punktu widzenia finansów są monety 1-uncjowe. Te jednak trudniej później sprzedać od mniejszych monet, na co ma wpływ większa inwestycja początkowa: choć bardziej się opłacają, to są po prostu droższe.
Co będzie lepsze na początek: sztabka złota czy moneta?
Wybór między sztabką złota a monetą bulionową jest uzależniony przede wszystkim od planów oraz budżetu inwestora. Osoby, które chcą przede wszystkim zabezpieczyć swoje oszczędności, z całą pewnością zadowoli sztabka złota, która zawsze będzie tańsza od monety o takiej samej masie; różnica w cenie może sięgać nawet kilku procent. Z kolei inwestorzy chcący przede wszystkim obracać swoimi pieniędzmi, a więc regularnie kupować i sprzedawać złoto, gdy jego kurs maleje i rośnie, mogą z powodzeniem wybrać monety bulionowe - ze względu na ich wysoką płynność.
Komentarze