Być artystą, czyli zawody związane ze sztuką. Niemało wolnych zawodów to profesje związane ze sztuką, tworzeniem i kreatywnością.
Współcześnie praca na etacie traci na popularności na rzecz wolnych zawodów, bycia freelancerem oraz zakładania własnych firm.
Wiele osób, zwłaszcza tych o artystycznych duszach, widzi dla siebie szansę na rynku. Z powodzeniem zajmuje się tworzeniem oraz sprzedawaniem swoich dzieł i świadczeniem usług, związanych ze sztuką. Jakie to profesje? Okazuje się, że jest ich naprawdę sporo.
W świecie plastyków i malarzy
Najpopularniejsze zawody, związane ze sztuką, to profesje plastyczne oraz malarskie. Wiele osób zajmuje się dziś malowaniem obrazów, tworzeniem ilustracji do książek i wielu innych. Spora jest ilość zdolnych rysowników, którzy chętnie sprzedają swoje dzieła i cieszą się rosnącą popularnością na rynku. W tej dziedzinie znajdują się także profesje, związane z konserwowaniem i zabezpieczaniem dzieł sztuki, jak i historią kultury i sztuki. Tutaj zaliczyć możemy także modne ostatnio wzornictwo, czyli kierunek studiów i zawód, który pozwala nam na dekorowanie wielu przedmiotów, w tym artykułów codziennego użytku.
Świat muzyki
Wśród zawodów, związanych ze sztuką, nie sposób nie wymienić również profesji muzycznych. Obejmują one typowych muzyków, wokalistów i instrumentalistów, jak i kompozytorów, dyrygentów, aranżerów, producentów muzycznych oraz akustyków. Wiele z tych osób nie pracuje na podstawie typowych umów o pracę ale na podstawie umów cywilnoprawnych oraz na kontrakty z konkretnym zespołem czy wytwórnią muzyczną.
Być tancerzem
Zapewne każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że jedną z najpiękniejszych form sztuki jest taniec. Jego siła wyrazu oraz treści, jakie niesie i poruszanie ciałem w rytm muzyki daje niezwykłą energię oraz poprawia nastrój. Wiele osób zajmuje się tańcem zawodowo. Są to zarówno profesjonalni tancerze, pojawiający się na turniejach, jak i nauczyciele tańca, instruktorzy np. zumby, nauczyciele rytmiki oraz krytycy taneczni.
Sztuka pisana
Sztuka to także dzieło pisane, zarówno proza, jak i poezja oraz dramat. W tej grupie znajdują się więc wszyscy pisarze, poeci, scenarzyści oraz osoby, zajmujące się pisaniem tekstów i sloganów reklamowych. Tacy ludzie zazwyczaj są wolnymi strzelcami, współpracują z daną agencją reklamową czy drukarnią ale pracują na własny rachunek.
Teatr i film
Nie zapominajmy, że sztuką to również film i teatr. Profesje, związane ze sztuką, obejmują więc i osoby, pracujące w teatrze oraz przy produkcji filmu. W teatrze mamy do czynienia z aktorami, reżyserem, scenografem, specjalistą od kostiumów, doboru muzyki itd. W firmie profesje są podobne, aczkolwiek jest też sztab specjalistów, odpowiedzialnych za montaż produkcji. To także sztuka, ponieważ nie tak prosto jest stworzyć dzieło filmowe z poszczególnych scen czy nagranych osobno kadrów.
Sztuka w obiektywie fotografa
Sztuką jest także fotografia, zarówno ta użytkowa, jak i artystyczna. Fotograf może więc bezsprzecznie nazywać się artystą, bez względu na to, czy robi zdjęcia artykułów do sklepu internetowego czy tworzy rodzinne portrety. Zwykle fotografowie również pracują jako wolni strzelcy, na umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. Najczęściej fotograf prowadzi własną działalność gospodarczą.
Projektowanie i architektura
Kolejny sektor to projektowanie i architektura. Projektowanie obejmuje zarówno projektowanie mody, jak i wnętrz. Wielu architektów wnętrz to zdolni, ambitni wolni strzelcy, którzy wykonają aranżację praktycznie każdego pomieszczenia, od klasycznego salonu po modne, nowoczesne biuro.
Czy da się utrzymać ze sztuki?
To wszystko naprawdę pięknie brzmi: jestem artystą i pracuję jako artysta. Czy jednak przekłada się to na posiadane środki do życia? Zwykle dobry artysta potrafi utrzymać się ze swojej działalności ale nie zawsze tak jest. Jeśli trafimy z profesją w środowisko, które nie przejawia popytu na dane usługi czy produkty, działalność może mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem. Istnieje jednak wiele zawodów z pogranicza sztuki i innych dziedzin, które stają się szansa dla wielu artystów na umiejętne łączenie pasji oraz szansy na zarobek.
Zawody z pogranicza sztuki i innych dziedzin
Do zawodów, które łączą się ze sztuką ale i innymi dziedzinami należą miedzy innymi profesje nauczycielskie, obejmujące edukację plastyczną lub muzyczną. Łączą one w sobie elementy sztuki oraz dydaktyki. Pokrewne są profesje, związane z terapią poprzez sztukę, czyli zajęcie doskonale znane wszystkim pedagogom, psychologom oraz rehabilitantom. Nie od dziś wiemy, że kontakt ze sztuką ma działanie terapeutyczne - nie leczy ale pomaga zmniejszyć ból, łagodzi napięcie, redukuje stres, poprawia nastrój oraz przyczynia się do szybszego powrotu do formy, na przykład po wypadku czy długiej, poważnej chorobie. Takimi profesjami są miedzy innymi muzykoterapia czy choreoterapia.
Sztuka to także poniekąd to, jak wyglądamy. Sztuka jest bowiem ułożyć elegancko włosy oraz wykonać estetyczny makijaż. Grupą profesji z pogranicza sztuki oraz dbania o urodę są zawody związane z wizerunkiem, w tym wszelkiego rodzaju styliści, fryzjerzy oraz wizażyści. Zajmują się oni kreowaniem naszego wizerunku, nierzadko tworząc prawdziwe dzieła sztuki, czy to wyszukane fryzury, makijaże czy wysmakowane stylizacje.
Na uwagę zasługują też zawody z pogranicza sztuki i informatyki, w tym projektowanie graficzne, grafika komputerowa, tworzenie stron internetowych czy projektowanie gier lub aplikacji multimedialnych.
Komentarze