Rodzaje wolnych zawodów

Rodzaje wolnych zawodówByć freelancerem, czyli o wolnych zawodach. Jest wiele rodzajów wolnych zawodów, mogą one dotyczyć bardzo różnych branż.

Współcześnie coraz częściej słyszy się o rosnącej popularności tak zwanych wolnych zawodów. Jakie to profesje? Czy i dlaczego są lepsze od stabilnych stanowisk etatowych? Co dają wykonującym je osobom? Warto dokonać przeglądu wolnych zawodów i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to nie szansa dla mnie na zrobienie kariery i spełnienie się zawodowe?

Wolny zawód, czyli jaki?

Co cechuje wolny zawód i odróżnia go od innych? Zasadniczą cechą jest wykonywanie ich osobiście przez daną osobę poza stosunkiem pracy, czyli nie na podstawie umowy o pracę, najczęściej są to dzieła twórcze ale niekoniecznie. Wolny strzelec, czyli osoba wykonująca wolny zawód, podpisuje ze zleceniodawcą umowę zlecenia albo umowę o dzieło. Działa na własny rachunek, świadcząc usługi na miarę swoich kompetencji, które powinny być odpowiednio wysokie (tyczy się to zarówno wykształcenia, jak i dodatkowych kwalifikacji i umiejętności).

Typy i rodzaje wolnych zawodów

Mając na uwadze powyższe cechy wolnych zawodów, z pewnością zgodzimy się ze stwierdzeniem, że nie każda profesja zasługuje na takie miano. Istnieje wiele list wolnych zawodów, tworzonych pod względem prawnym oraz podatkowym. Wolny zawód, czyli świadczenie osobiste poza stosunkiem pracy mogą dziś wykonywać profesjonaliści z branży medycznej, w tym: lekarze medycyny, stomatologii, lekarze weterynarii, psycholodzy, położne i pielęgniarki, z branży prawniczej, w tym adwokaci, radcy prawni, notariusze, a także rzeczoznawcy, architekci ale i księgowi.

Obecnie, w potocznym rozumieniu wolnego zawodu, na liście tych profesji znajdują się także te, które wykonują specjaliści, w tym artyści. Wolnymi zawodami są obecnie również te, które wiążą się ze sztuką, informatyką czy reklamą. Freelancerem może być więc fotograf, kamerzysta, grafik komputerowy, specjalista do spraw tworzenia stron internetowych, programista, specjalista do spraw reklamy i wizerunku. Wielu wolnych strzelców działa dziś za pośrednictwem Internetu. Tak właśnie powstał i nadal zyskuje na popularności zawód copywritera, coraz bardziej modne określenie dla specjalisty do spraw tekstów i materiałów reklamowych w sieci. Taka osoba może oczywiście pracować w agencji reklamowej ale niewykluczone jest także dorabianie sobie za pośrednictwem sieci.

Czy wolny zawód to własna firma?

Wiele osób utożsamia pojecie wolnego zawodu z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Nie jest to rozumowanie poprawne z kilku powodów. Po pierwsze, nie każda osoba, która uprawia wolny zawód musi prowadzić własną firmę. Może, owszem, mieć swoją działalność ale jednocześnie pracować dla jednej lub kilku firm, na przykład copywriter wykonuje zlecenia dla kilku agencji oraz szeregu klientów indywidualnych. Z drugiej strony, można prowadzić własną firmę nie uprawiając wolnego zawodu.

Zasady uprawiania wolnego zawodu

Wolny zawód, czyli bycie freelancerem, rządzi się niejako swoimi prawami. Wolny strzelec sam ustala zasady swojej pracy i współpracy z klientem. Niejednokrotnie posiada własne biuro czy gabinet i tam przyjmuje interesantów. Wiąże się to oczywiście z koniecznością posiadania własnej działalności gospodarczy i tym samym: prowadzenia własnej księgowości. Nie jest to jednak koniecznością, a wielu wolnych strzelców na stałe współpracuje z firmami czy instytucjami. Jest tak w przypadku lekarzy, prawników czy architektów. Poza własną praktyką lekarską, specjalista może bowiem mieć podpisaną umowę z daną kliniką na regularne dyżury i konsultacje.

Wolne zawody kojarzą się nam również ze specjalistami i - czytając poprzedni akapit - mamy tego dowód. Freelancerem może zostać tylko i wyłącznie ten, który posiada stosowane wykształcenie, kwalifikacje i umiejętności do wykonywania danej profesji. Mile widziane jest oczywiście dalsze poszerzanie swoich kompetencji. Wolny strzelec musi inwestować sam w siebie, a ponieważ nie ma nad sobą szefa, powinien stale czuć potrzebę podnoszenia własnych kompetencji.

Wolny zawód - tak czy nie?

Po lekturze niniejszego artykułu pojawia się pytanie: czy warto decydować się naprawianie wolnego zawodu? Czy lekarz, poza pracą na etacie w szpitalu, może zrobić karierę jako specjalista-freelancer? Okazuje się, że bycie tak zwanym wolnym strzelcem jest nie tylko modne ale i bardzo korzystne dla danej osoby. Po pierwsze, pozwala na pełną niezależność, zarówno w przypadku doboru metod i narzędzi pracy, jak i oferty, jaką przedstawia odbiorcom. Po drugie, pozwala na znacznie lepsze zarobki, ponieważ można samodzielnie tworzyć cennik swoich usług, bez względu na to, jakie ceny podaje konkurencja. Kolejna zaleta to bycie szefem samemu sobie. Wiele osób o wiele lepiej pracuje, kiedy nikt nie zarzuca im tempa i zadań, tylko mogą o wszystkim decydować samodzielnie.

Wolnym strzelcem można zostać również po wielu latach pracy na etacie. Wystarczy zrezygnować ze stosunku pracy, czyli rozwiązać umowę z pracodawcą, założyć własną działalność i świadczyć usługi jako freelancer, na przykład posiadając własną praktykę lub współpracując z inną na podstawie umów cywilnoprawnych.

Komentarze

Szymon
Dla mnie to wolny zawód, pod tym względem, że możemy sami ustalać godziny pracy, klientów, formy rozwoju i tak dalej :)
https://jaksierozwijac.pl/freelancer-kto-to-i-jak-zaczac/
Ewelina
Wiąże się to oczywiście z koniecznością posiadania własnej działalności gospodarczej i tym samym: prowadzenia własnej księgowości. Nie jest to jednak koniecznością