Jak zostać księgową?

KsięgowaUznaje się, że zawód księgowej jest jednym z tych najbardziej przyszłościowych. To zresztą jedna z najstarszych profesji na świecie. Nic więc dziwnego, że nadal niezliczona ilość chętnych uczęszcza na kursy księgowości i szkolenia rachunkowe, by móc wykonywać tego rodzaju obowiązki zawodowe.

Co ciekawe, chociaż zawód księgowej jest tak popularny to nadal nie utworzono w Polsce kierunkowych studiów, które kształciłyby w pełni osoby chętne na takowe stanowisko pracy.

Co prawda, istnieją kierunki powiązane, takie jak finanse i rachunkowość czy zarządzanie ze specjalizacją rachunkową, ale nigdy nie będzie to pełna księgowość. Właśnie dlatego, od osób, które swoją ścieżkę zawodową wiążą z profesją księgowej wymaga się, by zawsze odbywały praktyki, staże oraz uczęszczały na dodatkowe kursy doszkalające.

Ale zacznijmy od początku. Jakie wykształcenie powinna mieć osoba chcąca cieszyć się ze stanowiska samodzielnej księgowej czy też pracownika biura rachunkowego? Tutaj istnieje wiele zależności, ponieważ każdy wyższy stopień kariery wymaga coraz większych kompetencji.

Aby pracować w księgowości należy ukończyć studia wyższe, najlepiej na kierunku rachunkowym bądź finansowym. Jeśli studia odbiegają tematyką to należy ukończyć podyplomowe studia w tym zakresie. Ci, którzy mają ambicje zostać głównym księgowym, nie mają na co liczyć zaraz po studiach. W pierwszej kolejności muszą odbyć praktyki oraz szereg dodatkowych kursów. Na koniec koniecznym jest zdobycie odpowiednich uprawnień - ochotników czeka egzamin i tylko jego pozytywne zdanie uprawnia do otrzymania właściwego certyfikatu.

Musimy zdać sobie zresztą sprawę, że zawód tego typu wiąże się z ciągłą edukacją. Konferencje, kursy, szkolenia, sympozja są niezbędne, ponieważ prawo pracy czy prowadzenia działalności gospodarczej ciągle się zmienia. Dobry księgowy musi posiadać bieżącą wiedzę w tym zakresie, by dobrze pokierować finansowymi sprawami firmy czy sprawami kadrowymi. Same kursy organizowane są w różnym zakresie i warto wybierać je, patrząc na indywidualny poziom posiadanej wiedzy. Wystarczy wpisać hasło "Kurs księgowości Warszawa", by dowiedzieć się, że oferowane są te dla początkujących, ale też dla zaawansowanych. Szkolenia mogą być też organizowane pod kątem danej specyfikacji, są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby rozszerzyć swoje kompetencje i móc obsługiwać firmy w różnym aspekcie ich działalności.

Co więcej, księgowym nie może zostać każdy. Ważne są tutaj również specjalne kompetencje. Osoba na tym stanowisku musi być odpowiedzialna, sumienna, dokładna i cierpliwa. Do tego ważna jest komunikatywność, zdolność logicznego myślenia, umiejętność pracy pod presją czasu i w stresie. Księgowa musi posiadać umiejętności matematyczne oraz analityczne. Obowiązkiem jest już znajomość przynajmniej jednego języka obcego oraz umiejętność obsługi komputera i dedykowanych programów księgowych. Musi być również reprezentacyjna, elokwentna, bowiem jest niejako przedstawicielem firmy przed różnego rodzaju instytucjami.

Źródła:

Komentarze

Konrad
Jako właściciel biura księgowego z kilkuletnim stażem, muszę przyznać, że to na tyle dynamiczna branża, iż wymaga ciągłego rozwoju i samokształcenia . Samo wejście w życie Polskiego Ładu sprawiło, że mnóstwo przepisów się zmieniło. Ja sam kurs głównego księgowego realizowałem na platformie edukacyjnej Krajowej Izby Księgowych i zawsze rekomenduję ją swoim pracownikom, jako miejsce do poszerzenia swojej wiedzy, dzięki temu wiem, że zawsze moja kadra jest przygotowane na wszystkie zmiany w przepisach.
Teresa
Moja sytuacja życiowa zmusiła mnie do podjęcia radykalnych zmian związanych z pracą i postanowiłam, że spróbuję w księgowości. Akurat w moim mieście znalazłam fajną ofertę i wszystko się udało ;) Zrobiłam podyplomówkę na WSKZ z eksperta usług księgowych żeby moja wiedza była na czasie, a też pomogło mi to wdrożyć się w nową sytuację. Wykłady mogłam oglądać kiedy chciałam, wszystko można dostosować do swoich potrzeb co było dla mnie najważniejsze.
Marcin
Ciekawy i pomocny artykuł - dzięki