Poszukiwanie swojej zawodowej drogi nie jest wcale taką łatwą podróżą, jakby mogło się wydawać. Mnóstwo kierunków, możliwości… Zdecydowanie może przyprawić o zawrót głowy. Na początku warto poobserwować siebie i swoje dyspozycje, mocne i słabe cechy, by nie zagubić się w tym gąszczu możliwości i ostatecznie nie utopić. Dla osób, które cechują się mocnym charakterem, lubią pracować z ludźmi a także lubią się uczyć i codziennie poznawać świat na nowo dobrym pomysłem może stać się fizjoterapia - kierunek medyczny, bardzo rokujący patrząc na dzisiejszy obraz społeczeństwa.
Ten kierunek studiów, jak wyżej wspomniano jest dla ludzi "o mocnych nerwach". To nie jest medycyna, w której rozczłonkowane zwłoki na anatomii są czymś powszednim, jednakże odporność na pracę z ludźmi trzeba mieć. W zasadzie, trzeba działać dwutorowo: posiadać wiedzę z danej dziedziny, a jednocześnie być odpornym na różne typy charakteru ludzkiego (niestety, świat nie jest usłany różami), gdyż fizjoterapeuta ze wszystkich zawodów medycznych z człowiekiem pracuje najdłużej. Sesja fizjoterapeutyczna to nawet godzina pracy. Warto zatem przed dokonaniem ostatecznego wyboru zastanowić się nad mocnymi stronami nie tylko siebie, ale i kierunku co by nie stracić kilka lat młodzieńczego życia.
Dla abiturientów - na co zwrócić szczególną uwagę?
Rozpoczynając ostatnią klasę szkoły średniej abiturienci myślą coraz częściej o zbliżającym się egzaminie dojrzałości. To właśnie matura daje swego rodzaju przepustkę do dalszego życia, a często tym życiem staje się studiowanie. Zgadza się, ponieważ rekrutacja prowadzona przez uczelnie wyższe zazwyczaj wymaga, by na świadectwie dojrzałości znalazły się odpowiednie przedmioty, które umożliwią dostanie się na upragniony kierunek. W zależności na jakim poziomie owe przedmioty są napisane, tyle punktów rekrutacyjnych może otrzymać kandydat.
Chcąc rekrutować się na kierunek fizjoterapii należy skupić się na przedmiotach podstawowych, jakimi są: język polski, matematyka oraz język obcy a także przedmiotami dodatkowymi. Tymi przedmiotami są zazwyczaj chemia, biologia, fizyka oraz matematyka zdawane na poziomie rozszerzonym.
Dlaczego rozszerzonym?
Tworząc zawiłe zasady rekrutacji, na niektórych uczelniach wskaźnik dla poziomu rozszerzonego zwiększa się nawet dwukrotnie. Stąd większa szansa na ujrzenie swoich danych na liście osób przyjętych na studia. Złotą zasadą oczywiście jest to, że im większy wynik, tym większa szansa na zostanie przyjętym, jednak warto obserwować progi punktowe z poprzednich lat. Na wartość progów wpływ mają różne, nieujednolicone czynniki tj.: ilość abiturientów, limity przyjęć oraz zainteresowanie kierunkiem. Na ten ostatni wiele uczelni wyższych raczej nie narzeka. Reasumując, największą uwagę należy zwrócić na odpowiednie przygotowanie się do przedmiotów dodatkowych. Jakich dokładnie należy się dowiedzieć na stronie internetowej uczelni, jaką jesteście zainteresowani.
Kim jest fizjoterapeuta?
Pytanie o tożsamość fizjoterapeuty zazwyczaj wiąże się z tym, jakie są perspektywy zatrudnienia oraz to, jakie obowiązki i zadania należą do tego zawodu. Na tej podstawie można również wyrobić sobie chęć do studiowania tego kierunku, ponieważ to "namacalne" poznanie zawodu. Oczywiście zajęcia praktyczne bardzo różnią się od teorii przekazanej na papierze, ponieważ prawdziwe życie to jest życie. Jednak warto przed ostatecznym wyborem dowiedzieć się co nieco o specyfice zawodu.
Fizjoterapeuta
Według ustawy określającej zawód fizjoterapeuty jest to osoba, która posiada wykształcenie kierunkowe oraz prawo do wykonywania tego zawodu. Obecnie możliwość zdobycia zawodu wiąże się z ukończeniem pięcioletnich studiów jednolitych magisterskich na uczelni wyższej. Ukończenie szkoły jest związane z napisaniem pracy magisterskiej oraz odbyciem praktyki zawodowej wynoszącej 960 godzin. Dodatkowo przewidywany był egzamin zawodowy PEF, którego pozytywny wynik wiąże się z otrzymaniem prawa do wykonywania zawodu. Wcześniej uzyskanie PWZ było prostsze, ponieważ wystarczyło między innymi ukończenie szkoły policealnej a także dwuetapowych studiów 3 letniego licencjatu oraz 2 lat uzupełniających magisterskich. Obecnie nie ma takiej możliwości, gdyż program studiów jest określony właśnie w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. Owe działanie miało na celu ograniczenie działania osób, które po ukończeniu kursów mogły być zwane mianem fizjoterapeuty.
Czynności zawodowe fizjoterapeuty - co na co dzień?
Wiedząc, kto to jest fizjoterapeuta należy wiedzieć, jakie codzienne obowiązki posiada i jak wygląda jego dzień pracy. Oczywiście, obowiązki będą się od siebie różnić, ponieważ dziedzin i specjalności w jest mnóstwo. Jest to prężnie rozwijająca się dziedzina nauki, więc podobnie jak w medycynie - zazwyczaj odpowiada na potrzeby pacjentów.
Codziennymi czynnościami, jakie wykonuje fizjoterapeuta jest przede wszystkim wykonywanie zleceń od lekarzy oraz bazowanie na ich wskazaniach. Niejednokrotnie zdarza się - jak również zmiany, które zaszły w związku z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty - że to terapeuta podejmuje się samodzielnego diagnozowania i zmiany w zleceniu od lekarza. Zatem obowiązki to wykonanie badania, postawienie odpowiedniej diagnozy, zastosowanie odpowiedniego programu leczenia oraz zastosowanie technik, które będą leczeniem tej przypadłości, z jaką zgłosił się pacjent. Dodatkowo udziela on stosownego instruktażu dotyczącego stylu życia, by dolegliwość, na którą cierpi pacjent się nie odnowiła. Zdarza się, że fizjoterapeuta dobiera stosowane zaopatrzenie ortopedyczne - kule, chodziki, balkoniki czy ortezy.
Fizjoterapeuta jako zawód medyczny zobowiązany jest do prowadzenia stylu życia stanowiącego wzór do naśladowania, jak również do promowania profilaktyki różnych chorób. To, że fizjoterapeuta zajmuje się tylko masażem albo kontuzjami to mit, któremu zdecydowanie nie należy wierzyć.
Możliwości zawodowe fizjoterapeutów - to wcale nie jest nudny zawód!
Bazując na niewłaściwym przekonaniu, że fizjoterapia to masaż oraz to, że fizykoterapia nie działa można szybko uprzedzić się do tego zawodu. To duży błąd! Fizjoterapia to nie tylko masaż - owszem, jest on dziedziną fizjoterapii tak samo jak kinezyterapia oraz fizykoterapia. Istnieje jednak wiele specjalności, które wiążą się bezpośrednio z dziedziną medycyny, której dotyczą. Kończąc studia z fizjoterapii zostaje się fizjoterapeutą - dzięki temu tytułowi można pracować w każdym miejscu, gdzie jest fizjoterapia ambulatoryjna lub w prywatnych gabinetach. Chcąc poszerzać swój zakres możliwości można skusić się na ofertę kursów, które pozwolą zawęzić zakres czynności oraz jednocześnie pacjentów, z którymi chce się pracować. Niestety, jak to w życiu nie trzeba wszystkiego lubić - jeśli lubi się pracę z osobami starszymi czy dziećmi, warto skupić się na tej dziedzinie fizjoterapii.
Zawód fizjoterapeuty jest stosunkowo świeżym, dlatego też rokrocznie są zmiany w zakresie funkcjonowania specjalizacji oraz warunków ich zdobycia. Nie trzeba jednak od razu rozpoczynać specjalizacji, można skupić się na kursach, które ukierunkują i pozwolą podjąć decyzję o ewentualnej specjalizacji. Najczęściej wybierane kursy i specjalności to:
- terapia wad postawy: tutaj najczęściej terapia i diagnoza skolioz oraz innych wad postawy, tj.: plecy okrągłe, płaskie tudzież różne rodzaje zniekształceń klatki piersiowej oraz stóp.
- terapia stawów skroniowo - żuchwowych oraz okołotwarzowych: tutaj głównie są to pacjenci wymagający leczenia ortodontycznego lub z wrodzonymi wadami zlokalizowanych w obrębie twarzoczaski.
- terapia dzieci i niemowląt: tutaj zazwyczaj są to wady wrodzone lub nabyte w okresie około niemowlęcym, jak również wady progresujące zazwyczaj w wieku młodzieńczym. Często są to metody bazujące na odruchach, ponieważ z małymi dziećmi praca tylko na tym może polegać.
- terapia osób po udarach, w chorobach neurologicznych: tutaj bazuje się na przywróceniu funkcji sprzed uszkodzenia, incydentu lub choroby wrodzonej. Często zdumiewające postępy w przypadku udarów, a w chorobach nieuleczanych znakomita zdolność radzenia sobie w czynnościach dnia codziennego, co jest równie ważne.
- terapia manualna: stosowanie metod w pracy z ciałem, które pozwalają uwolnić od napięć, różnego rodzaju sztywności i pracy na tkankach nie tylko miękkich. Nie należy tej metody mylić z masażem - to jest zasadnicza różnica. Istnieje kilka szkół terapii manualnej: Kaltenborna lub Maitlanda - w zależności, której zasady przemawiają bardziej.
Trzeba przyznać, iż zawód fizjoterapeuty to ciekawa ścieżka kariery zawodowej. Jeśli interesujesz się tą dziedziną nauki, nie wahaj się.
Komentarze