Czy każdy może wydać książkę? Co powinien wiedzieć początkujący autor?

Wydanie książkiJeśli należysz do grona początkujących autorów i szukasz informacji o sposobach wydania swojej książki, to możesz liczyć na dobre wieści. Obecnie na polskim rynku dostępne są aż cztery warianty wydawnicze, co w praktyce oznacza, że każdy ma szansę na wydanie swojej książki. Każdy, kto spełni określone warunki. Jakie one są i o czym trzeba wiedzieć każdy początkujący autor? Podpowiadamy!

Jakie warunki musi spełnić początkujący autor chcący wydać swoją książkę?

Początkujący autorzy mają do wyboru aż cztery warianty wydawnicze, ale każdy z nich wymaga innego zaangażowania autora, również finansowego. Najbardziej popularną opcją jest wydawnictwo tradycyjne, które jako jedyne nie wymaga wkładu finansowego. Niestety ostra selekcja rękopisów sprawia, że tylko nieliczni mogą cieszyć się z takiej współpracy. Na szczęście pozostałe opcje dają autorom możliwość spełnienia swoich marzeń. Trzeba tylko wybrać typ współpracy, który przyniesie satysfakcjonujące efekty. Jakie są więc wszystkie możliwości?

Jakie są opcje wydawnicze w Polsce?

Poznając wszystkie warianty wydawnicze, można podjąć lepszą decyzję. Przedstawiamy poszczególne opcje i ich charakterystykę:

Wydanie tradycyjne

W tym przypadku trzeba przygotować się na rygorystyczną selekcję rękopisów i dość długie oczekiwanie na odpowiedź ze strony wydawnictwa. Jeśli jednak będzie pozytywna, wydawnictwo publikuje książkę w zamian za licencję lub autorskie prawa majątkowe do utworu. W ramach współpracy wydawnictwo pokrywa koszty i płaci autorowi tantiemy. Zajmuje się także dystrybucją książki, licząc na zyski ze sprzedaży. Decydując się na ten wariant, warto poszukać wydawnictw specjalizujących się w określonym gatunku literackim, zgodnym z tym, w którym powstała nasza książka.

Wydanie selfpublishingowe

W tym wariancie trzeba liczyć się z wydatkami, ponieważ to autor jest wydawcą i musi pokryć wszystkie koszty związane z wydaniem książki. Musi również nadzorować proces wydawniczy i promocyjny. Ponadto organizuje redakcję, korektę, projekt typograficzny, skład oraz wygląd okładki. Musi decydować o formatach wydania, wysokości nakładu oraz o sposobie dystrybucji i marketingu. Zyski uzależnione są wyłącznie od jego starań. Selfpublishing pozwala na publikację dowolnych treści, ale nie jest polecany dla zupełnych amatorów.

Wydanie vanity

W tym wariancie można wydać każde dzieło, ale trzeba liczyć się z kosztami za wprowadzenie książki do systemów dystrybucyjnych oraz poszczególne elementy procesu wydawniczego. Autor wprawdzie może liczyć na wysoki procent od sprzedaży,  jest niestety zdany na siebie w zakresie promocji. Wydawnictwu pracującemu w modelu vanity nie zależy bowiem na sprzedaży, ponieważ czerpie zyski wyłącznie z opłat od autora.

Wydanie subsydiowane

Model ten wymaga wkładu autora w proces publikacji, ale też uwzględnia ogromne wsparcie wydawnictwa w całym procesie wydania książki oraz dystrybucji i promocji. Wydawnictwo na podstawie udzielonej licencji publikuje książkę oraz czepie zyski ze sprzedaży, dzieląc się z autorem tantiemami. Nawiązanie tego typu współpracy wymaga przejścia weryfikacji rękopisu, ale nie tak rygorystycznej jak w przypadku tradycyjnego wydawnictwa. W modelu takim publikuje na przykład wydawnictwo Novae Res, które także może zaoferować możliwość współpracy w modelu tradycyjnym autorom, których książki osiągnęły sukces wydawniczy w modelu subsydiowanym. Wydanie subsydiowane to dobry wybór dla początkujących autorów, którzy mają pewien budżet i oczekują profesjonalnego wsparcia w wydaniu oraz sprzedaży książki.

Czy każdy może wydać książkę?

Odpowiedź na pytanie "czy każdy może wydać książkę" jest jak najbardziej pozytywna. Cztery warianty wydawnicze sprawiają, że każdy może spróbować swoich sił jako autor. Warto postawić na współpracę z dobrym, doświadczonym wydawnictwem, które może pochwalić się sukcesami wydawniczymi i skuteczną promocją książek swoich autorów. Odpowiedni wybór może skutkować dalszą udaną współpracą i jeszcze większym wsparciem wydawnictwa, również finansowym.

Poznanie wszystkich zalet i wad poszczególnych wariantów wydawniczych pozwala aspirującym autorom podjąć dobrą decyzję.

Komentarze