Co to jest Kaizen? Filozofia, metoda, zasady Kaizen

KaizenCo to jest Kaizen? Filozofia, metoda Kaizen

Kaizen - wbrew swojej nazwie - nie jest marką pralki, bądź samochodu. Tytułem filmu ani nazwą zespołu również nie. To filozofia postępowania pochodząca z kraju kwitnącej wiśni, czyli Japonii.

Zresztą jest bardzo praktyczna i skuteczna, jeśli człowiek pragnie dokonać zmian i zacznie ją stosować w swoim życiu.

Na początek mała definicja słownikowa. Kaizen  - jap. poprawa, polepszenie, zmiana na lepsze.

Metoda Kaizen

Kaizen jest często nazywany metodą małych kroków. I słusznie. Bo cała koncepcja polega na robieniu jak najmniejszych kroków w drodze do osiągnięcia zamierzonego celu, jeśli chodzi o biznes bądź życie osobiste. Sprawdza się praktycznie w każdej dziedzinie. Jeśli masz z czymś problem bądź problemy to możesz zmienić nawyki, których chcesz się pozbyć oraz wszystko, co Ci nie sprzyja, stosując Kaizen.

Prawdą jest, że człowiek ma często jedną "fascynującą" cechę. Odkładanie wszystkiego na później albo mówienie: "zacznę od jutra", a kiedy zbliża się termin realizacji tego, co chciał bądź miał zrobić, zaczyna się gorączkować i chce w jeden dzień przeskoczyć przysłowiowy ocean, czyli zrobić coś, co skończy się katastrofą, bądź w najlepszym wypadku połowicznym sukcesem. Dzięki stosowaniu Kaizen można uzyskać jednak o wiele lepsze efekty, zacząć ulepszać i kontrolować to, co się robi, zaczynając od robienia małych rzeczy, czyli przysłowiowych małych kroków.

Jeśli masz jakiś cel, zacznij dzisiaj od zrobienia nawet jak najmniejszej rzeczy w kierunku jego realizacji. Nie musi być to coś wielkiego, pomyśl, co możesz takiego zrobić i zrób to. Nie chodzi o to, żeby w jeden dzień pójść drogą na skróty z zamiarem wykonania 100% planu, bo to z reguły nie wychodzi. Jeśli wykonasz 0,5% to już rewelacyjnie, to świetny wynik! Jutro kolejne 0,5% i po 2 dniach jesteś lepszy w czymś o 1%, a w skali roku? Twój wynik to 182,5%. Nieźle, co? Wiesz już, do czego to zmierza? Tak, wykonując codziennie małe kroki naprzód, robiąc je regularnie, po jakimś czasie osiągniesz rewelacyjne efekty. I nie musi być to nawet 182, 5% w ciągu roku. Jeśli będziesz 30% lepszy po tym czasie w tym, co robisz, to w dalszym ciągu jest to niesamowity wynik. Wiele osób nie osiąga nawet takiego sukcesu.

Przykład. Chcesz grać na gitarze, łapiesz ją w jeden dzień raz w tygodniu i grasz przez 30-40 min. Zamiast takiego podejścia łap ją na 10-15 min dziennie. Przez 7 dni w tygodniu wyjdzie to 70-105 min. Przez 30 dni będzie to od 300min. do 450min. Teraz pomyśl, ile to będzie w skali roku. Widzisz, niewiele czasu poświęcanego dziennie, przy regularnym ćwiczeniu da lepszy efekt niż jednorazowe dłuższe podejście raz w tygodniu. Tak samo z pisaniem. Masz coś do opracowania? Chcesz napisać, dajmy na to 20 stron, a termin do oddania tego ustaliłeś na za 2 tygodnie? Jeśli masz mało czasu na pisanie, to pisz 1, 5 strony dziennie. Problem rozwiązany. Mniej stresu, praca wykonana, efekt jest. Sukces gwarantowany.

Kaizen to droga do lepszych wyników

Zaczynanie od robienia małych rzeczy ma jeszcze jedną ważną zaletę. Zaczynasz mieć nad nimi kontrolę. Daje to Ci lepszą pewność siebie i wspaniałe fundamenty pod realizację następnych rzeczy w kolejce do zrobienia. Jeśli już opanowałeś najmniejsze i najprostsze sprawy, przechodzisz do trudniejszych, zamiast na odwrót. Idziesz właściwą drogą z odpowiednim podejściem. Zachęcam Cię do przyjrzenia się temu bliżej. Może znajdziesz w tej filozofii rozwiązanie do eliminacji własnych złych nawyków bądź problemów.

Filozofia Kaizen opiera się na dwóch, zasadniczych elementach:

  1. Ulepszania.
  2. Zmiany na lepsze toczącego się stale procesu.

10 zasad Kaizen

  1. Problemy stwarzają możliwości.
  2. Pytaj 5 razy "Dlaczego?" (Metoda 5 why).
  3. Bierz pomysły od wszystkich.
  4. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia.
  5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy.
  6. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.
  7. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne.
  8. Użyj sprytu zamiast pieniędzy.
  9. Pomyłki koryguj na bieżąco.
  10. Ulepszanie nie ma końca.