Wielka przygoda, zyski i przechowanie wartości: jak zacząć inwestować w kryptowaluty - poradnik dla początkujących

Kantor kryptowalutowyBitcoin i inne kryptowaluty to ekscytująca propozycja dla inwestorów, których przyciąga przede wszystkim potencjał osiągnięcia sporego zysku. Kursy cyfrowych monet potrafią zmieniać się nawet o kilkadziesiąt procent w skali jednego dnia, przez co aktywa tego typu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty?

Zanim zaczniesz - najważniejsze informacje o kryptowalutach

Jeszcze przed zakupem pierwszego Bitcoina czy tokena Ethereum warto przede wszystkim zapoznać się bliżej z samą tematyką kryptowalut. To kategoria środków płatniczych, która pod wieloma względami różni się od "tradycyjnych" pieniędzy. Przede wszystkim należy wiedzieć, że kryptowaluty nie są kontrolowane przez żaden centralny organ - to kwestia wiążąca się zarówno z licznymi plusami, jak i pewnymi minusami. Sporą zaletą wynikającą z tego faktu jest odporność na inflację. Widać to szczególnie w przypadku walut takich jak Bitcoin, które są z definicji deflacyjne - ich dostępność w obiegu jest ograniczona (dla BTC: dokładnie 21 milionów monet). Jednocześnie jednak należy liczyć się z mniej konkretnymi regulacjami, choć poszczególne rządy stopniowo wprowadzają przepisy dotyczące obrotu kryptowalutami.

Kryptowaluty działają z wykorzystaniem kryptografii, która jest stosowana do zabezpieczania płatności. Transakcje są natomiast zazwyczaj przechowywane w łańcuchu bloków - liście powiązanych ze sobą wpisów, które pozwalają bardzo dokładnie odtworzyć przepływ środków. Jednocześnie kryptowaluty zapewniają wysoką anonimowość, ponieważ w przypadku transakcji o wartości do 1 tys. euro nie jest potrzebne potwierdzenie danych osobowych. Z perspektywy inwestora najważniejszy jest natomiast fakt, że cyfrowe waluty odznaczają się bardzo zmiennymi kursami - to czynnik, który można wykorzystać na swoją korzyść, ale trzeba przy tym zachować sporą ostrożność.

Kantor kryptowalutowy

Gdzie można kupić kryptowaluty?

Istnieje kilka różnych sposobów, by nabyć kryptowaluty. Można to zrobić m.in. za pośrednictwem dedykowanych giełd, które zajmują się obrotem cyfrowych walut, a od niedawna także w formie funduszy typu ETF oferowanych przez banki. Dla początkujących wygodniejszą opcją będzie jednak prawdopodobnie zakup w fizycznej placówce, gdzie można dodatkowo od razu skorzystać z pomocy pracownika. Obrót najważniejszymi kryptowalutami oferuje m.in. kantor Bitcoin Quark - lokale tej sieci są dostępne już w dziewięciu miastach w Polsce.

Kantor kryptowalutowy

Jak kupić kryptowaluty w kantorze?

Proces zakupu Bitcoina lub innej kryptowaluty w kantorze jest bardzo prosty. Całość wygląda w dużej mierze podobnie, jak wymiana waluty na obcą - wystarczy przyjść do placówki, zapoznać się z kursami i nabyć cyfrowe monety zgodnie z aktualnymi kursami. W typowych przypadkach czas realizacji nie przekracza pięciu minut. Jeśli wartość transakcji jest mniejsza niż 1 tys. euro, całość odbywa się bez żadnych formalności, a transakcja pozostaje w pełni anonimowa. Aby mieć pewność, że cały proces będzie przeprowadzony w bezpiecznych warunkach, zgodnie z regulacjami, warto korzystać wyłącznie z usług punktów zarejestrowanych w KAS (Krajowej Administracji Skarbowej). Należą do nich m.in. wspomniane już kantory Quark, które zapewniają sprawną, szybką i bezpieczną wymianę kryptowalut zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów.

Komentarze