Wzornictwo - co to za kierunek studiów, kim można zostać po wzornictwie?

WzornictwoNiemalże każdy przedmiot, z którym spotykamy się na co dzień wymaga odpowiedniego opracowania wzorniczego - czy jest to wyposażenie mieszkania, czy sprzęt AGD, czy część garderoby, czy artykuły gospodarstwa domowego. Wszystkie te produkty wymagają wcześniejszego zaprojektowania ich strony wizualnej. To właśnie należy do zadań wzornika - wykwalifikowanego specjalisty, można powiedzieć - artysty, kreatora trendów i gustów. Czujesz się dobrze w sztukach plastycznych? Na dodatek masz pojęcie o naukach technicznych? Możliwe, że wzornictwo jest dla Ciebie!

Czym zajmuje się specjalista wzornictwa - designer?

Projektanci zajmujący się wzornictwem, są odpowiedzialni za przygotowanie wizualnej strony różnego rodzaju produktów. Aby rozwinąć bardziej tą kwestię, wystarczy spojrzeć na otaczające nas przedmioty - kubek, talerz, widelec, torebka, lampka nocna czy biurko. Każde z tych przedmiotów musiało zostać zaprojektowane, zgodnie z pewnymi zasadami - tak, by jak najlepiej pełniło swoją funkcję, ale jednocześnie było estetyczne i zachęcało swoim wyglądem.

W zależności od branży, mają większą lub mniejszą możliwość wykazania się swoją kreatywnością. Istnieją obszary, w których mają wpływ na cały wygląd danego produktu, łącznie z jego materiałem, strukturą, artykułami potrzebnymi do jego wytworzenia np. tkaninami, uchwytami, guzikami. W przypadku produktów istniejących na rynku wiele lat, posiadających ugruntowaną pozycję, designer zazwyczaj nie ma zbyt dużego pola do popisu, chyba, że marka zdecyduje się na całkowite odświeżenie wizerunku, w tym identyfikacji wizualnej wraz z logotypem i formą opakowań produktowych.

Na czym polegają studia na kierunku wzornictwo?

Wzornictwo lub inaczej Design to kierunek, który został wpisany na listę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako jeden z najbardziej kluczowych, dla rozwoju polskiej gospodarki, kierunków studiów wyższych. Osoby odpowiedzialne za design produktów, potrzebne są niemalże w każdym przedsiębiorstwie.

Wzornictwo można studiować między innymi w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-architektury/wzornictwo. Jest to kierunek, który kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub inżyniera. Student ma do wyboru dwie specjalności: projektowanie produktu oraz projektowanie komunikacji wizualnej.

Na kierunku Wzornictwo student nauczy się projektować i stylizować między innymi: meble, pojazdy, ubiory, przedmioty codziennego użytku, opakowania produktowe, elementy małej architektury. Zdobędzie też wiedzę z zakresu projektowania identyfikacji wizualnej dla firm oraz projektowania w przestrzeni publicznej. Studia na kierunku Wzornictwo obejmują także zagadnienia związane z ekologią i ochroną środowiska.

Czy warto studiować wzornictwo?

Jeżeli jesteś kreatywną osobą, wykazującą się talentem plastycznym, ale jednocześnie posiadającą zdolności do rozwiązywania problemów technicznych, interesuje Cię design i chcesz brać czynny udział w tworzeniu warstwy wizualnej, różnego rodzaju produktów, kierunek Wzornictwo jest dla Ciebie. Specjaliści po Wzornictwie mogą podjąć pracę między innymi w agencjach reklamowych, redakcjach, wydawnictwach, ale i w działach projektowych, w różnego typu przedsiębiorstwach.

Komentarze