Wynajem mieszkania - wady i zalety

Wynajem mieszkaniaW dzisiejszych czasach każdy marzy by mieć własne mieszkanie. Dzięki temu odchodzą nam wydatki związane z opłacaniem czynszu i musimy jedynie regulować należności związane z używanymi mediami (im mniej wody, prądu i gazu jest nam potrzebne, tym więcej zostaje na koncie na inne przyjemności).

Zwłaszcza w dużych miastach mieszkania są w cenie, a jeśli jest tu także jakiś uniwersytet to możesz być pewny, że konkurencja i ceny będą odpowiednio większe.

Przypuśćmy jednak, że posiadasz takie mieszkanie - nie ważne czy je kupiłeś, czy odziedziczyłeś po zmarłym członku rodziny. Zapewne masz zamiar tutaj zamieszkać lecz nie każdy decyduje się na taki krok. Alternatywą jest sprzedaż - jednorazowy zastrzyk dużej gotówki - lub wynajem. Z dalszej lektury dowiesz się, dlaczego warto się na to zdecydować oraz jakie pułapki i niedogodności mogą się czasem z tym wiązać.

Wady

Największą możliwą wadą wynajmu mieszkania lub chociażby jednego pokoju są ludzie, którym zdecydujemy się zaufać. Jak widać niestety nie każdy jest na tyle odpowiedzialny, by wywiązywać się z postanowień umowy, którą wcześniej podpisał. Niepłacenie czynszu, niewłaściwe użytkowanie lokalu (np. imprezowanie), zniszczenia oraz wiele innych sytuacji, kiedy zapisy umowy zostają naginane lub łamane są na porządku dziennym. Nie ma nic gorszego niż nie otrzymywać należności na czas, zwłaszcza kiedy planujemy za te pieniądze spłacać raty zaciągniętego wcześniej kredytu, np. na umeblowanie mieszkania na wynajem. Może też się zdarzyć, że nieodpowiedzialna osoba zdemoluje nam lokal w ferworze zabawy ze znajomymi i nawet spora kaucja nie będzie w stanie pokryć takich strat. Sporą niedogodnością, zwłaszcza jeśli jesteś osobą energiczną i niecierpliwą, może być załatwienie wszystkich formalności podczas wynajmu. Taka sytuacja generuje często sporą ilość różnych papierów i formularzy do wypełnienia.

Zalety

Najważniejszą zaletą wynajmu mieszkania, ewentualnie jego części, jest stały dopływ gotówki (mówimy tu o sytuacji kiedy lokator płaci nam zawsze terminowo). Im większe mieszkanie oraz lepszy standard tym wyższej ceny możemy zażądać. Jeśli dochodzi do tego dobra lokalizacja, np. blisko centrum miasta lub na przecięciu najważniejszych węzłów komunikacji miejskiej to nasze szanse na konkretny zarobek wzrastają jeszcze bardziej. Dla niektórych wynajmujących mieszkania jest to także świetna okazja na poznanie nowych ludzi, czy nawet nawiązanie ciekawych znajomości. Zwłaszcza osoby wynajmujące lokale osobom pracującym mogą liczyć na pożyteczne kontakty, nie tylko jeśli chodzi o transakcje wynajmu, ale i dodatkowych korzyści wynikających np. ze specyfiki zatrudnienia danej osoby. Mieszkanie może w takim wypadku zyskać bardzo sumienna opiekę i pozostać zadbane, przynosząc jednocześnie satysfakcjonujący dochód.

Lokator kluczem do sukcesu

By osiągnąć zamierzony efekt i doświadczyć jak najmniej minusów płynących z wynajmu mieszkania lub pokoju powinniśmy dokładnie przemyśleć taką decyzję nim wystawimy ogłoszenie, a już na pewno nim podpiszemy z kimś umowę. Warto dobrze zastanowić się jakie mamy wymagania względem lokatorów i czy stres związany z całą procedurą nie będzie dla nas zbyt duży. Czasem obietnica dodatkowych funduszy okazuje się zbyt kusząca i wpływa na nasz osąd względem kandydatów, dlatego dobrze jest nie dawać nigdy odpowiedzi od razu, tylko na spokojnie przemyśleć całą sytuację. Nie musimy iść tu na kompromis - w końcu to nasze mieszkanie, więc i zasady są nasze. Jeśli już jednak tak się stanie to uważnie pilnujmy przestrzegania umowy oraz tego do czego zobowiązuje się w niej lokator. Z czasem możemy zbudować wzajemne zaufanie, jednak na początku dobrze jest się zabezpieczyć i podejść do możliwości wynajmu z rezerwą.

Autor: www.info-nieruchomości.pl.

Komentarze