Trzymać dane w chmurze czy na serwerze tower?

Dane w chmurzePrzechowywanie danych jest dziś jednym z najbardziej problematycznych zagadnień w branży IT i nie tylko. Każdy chce przecież, aby jego cenne dane i różne niezbędne w biznesie, ale też w prywatnym użytku treści były bezpieczne. Jest kilka sposobów na przechowywanie swoich cyfrowych danych. Choć ostatnio ogromną popularnością cieszy się przechowywanie danych w chmurze, serwery typu tower także wciąż są dobrym wyjściem w różnych sytuacjach. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Opiszemy w nim pokrótce, kiedy warto skorzystać z opcji trzymania danych w chmurze,kiedy wybrać serwer rower, a w jakich sytuacjach serwer tower może spełniać podobną funkcję do chmury danych.

Serwer DELL tower - najlepszy sposób na przechowywanie danych w małej firmie lub w domu?

Kiedy serwer DELL tower będzie dobrym wyborem? Przechowywanie danych na dysku takiego urządzenia jest najbezpieczniejszym sposobem. Dzięki takiej możliwości nie musimy oddawać zarządzania naszymi plikami osobom trzecim, na przykład obsłudze serwerów w chmurze. Taki serwer typu tower możemy bowiem trzymać po prostu w swoim domu lub w biurze.

Gdy planujemy jednak wykorzystać serwer DELL tower do magazynowania plików, musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Nie możemy wtedy bowiem liczyć na wsparcie obsługi serwera, chyba że wykupimy taką usługę w zewnętrznej firmie IT. Jest to natomiast bardzo dobra opcja dla wszystkich osób, które sprawnie poruszają się w różnych kwestiach związanych z komputerami i oprogramowaniem.

Obsługa i konfiguracja serwera tower nie są skomplikowane. Wymagają jednak pewnej wiedzy, a czasami wykupienia dodatkowego softu.

Dane w chmurze

Kiedy trzymać dane w chmurze?

W jakich sytuacjach przechowywanie danych w chmurze jest najbardziej korzystnym wyborem? Chmura ma kilka zalet, których próżno szukać (choć nie jest to niemożliwe, o czym w ostatnim akapicie!) w innych rozwiązaniach. Przede wszystkim dostęp do danych będziemy mieć z każdego miejsca na świecie i z różnych urządzeń. Często nie będzie nawet wymagane posiadane żadnego oprogramowania, czy aplikacji. Dane odtworzymy i zapiszemy z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego,po prostu wchodząc na określony adres strony internetowej. Przykładami mogą tu być dobrze znane i bardzo popularne rozwiązania cloudowe, jak Google Drive lub Microsoft OneDrive.

Nie musimy się tu też przejmować konfiguracją, czy nadzorem serwerów w chmurach. Dane znajdują się w bezpiecznych miejscach w serwerowniach profesjonalnych firm.

Czy domowy lub firmowy serwer tower może mieć te zalety, co chmura?

Pewnego rodzaju kompromisem może być wykorzystanie serwera dell tower i podłączenie go na stałe do Internetu. Dzięki temu dane znajdujące się na dyskach serwera będą dostępne nie tylko w wewnętrznej sieci Ethernet - w biurze lub w domu.

Dzięki temu możemy połączyć zalety domowego lub biurowego serwera w obudowie tower z dostępnością z dowolnego urządzenia, jak w przypadku danych w chmurze. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu stałej opieki nad funkcjonowaniem serwera.

Komentarze