Trudny spadek - czy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Trudne sprawy spadkoweSprawy spadkowe należą do najtrudniejszych i najdłużej trwających, jeśli chodzi o pracę sądu. Oczywiście nie musi tak być, o ile zaistnieją odpowiednie czynniki. Wyjaśniamy, w jakiej sytuacji można obyć się bez pomocy specjalisty, a kiedy niezbędny będzie adwokat od spraw spadkowych.

Proste sprawy spadkowe - czy to w ogóle możliwe?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, o ile zostaną spełnione określone warunki. Sprawy spadkowe w dużej mierze bywają łatwiejsze, jeśli zmarły pozostawił po sobie ważny testament, w którym rozporządził swoim majątkiem. Taki dokument można sporządzić bez wychodzenia z domu. Musi on być wówczas napisany w całości własnoręcznie.

Oczywiście nawet w tym przypadku w grę wchodzą różne opcje, takie jak testament z zapisem zwykłym, wydziedziczeniem, poleceniem, czy powołaniem wykonawcy. Jeżeli testator dysponuje dużym majątkiem i nie ma pewności, jak dokonać konkretnych zapisów, może udać się do notariusza lub adwokata od spraw spadkowych, który wyjaśni poszczególne kwestie.

Jeśli po śmierci testatora osoby ujęte (i nieujęte) w testamencie nie będą przedstawiały żadnych roszczeń czy uwag, nie trzeba będzie zakładać w sądzie sprawy spadkowej. Całość może się zamknąć na podczas jednego spotkania u notariusza.

Trudne sprawy spadkowe

Relacje rodzinne układają się na różne sposoby i ciężko opisać wszystkie komplikacje, z którymi może mieć do czynienia adwokat od spraw spadkowych. Wymienimy więc najczęstsze przypadki, w których jego usługi są pomocne.

  1. Zachowek

  Zdarza się tak, że testator pomija w testamencie osoby, którym przysługuje ustawowe prawo do dziedziczenia po nim. Mowa tu o członkach rodziny.

   Całość lub część majątku może zapisać np. określonej instytucji, małżonkowi lub nawet osobie, która w ogóle nie należy do rodziny. Trudno się dziwić, że w takich przypadkach może powstać wiele sporów.

   Jeśli pominięta osoba nie zgadza się z wolą zmarłego, może skorzystać z pomocy adwokata od spraw spadkowych, który wyjaśni, czy i w jakim zakresie może ubiegać się o prawo do tzw. zachowku. Instytucja ta ma bowiem na celu ochronę ustawowych spadkobierców, nawet jeśli testator postanowił inaczej.

    2. Wydziedziczenie

    Praw do majątku można pozbawić poprzez zapisanie go innej osobie (jak w sytuacji powyżej) lub sporządzając tzw. testament negatywny, w którym wyłączymy konkretnego spadkobiercę. Każdy adwokat od spraw spadkowych powie nam jednak, że nie można tego zrobić bez ważnych powodów. Są nimi np. sytuacje, w których spadkobierca dopuszcza się działań na szkodę testatora lub nie dopełnia wobec niego obowiązków rodzinnych.

     Sprawy spadkowe, w których w grę wchodzi wydziedziczenie oraz zachowek, bywają bardzo skomplikowane i wymagają przestawienia wielu dowodów oraz powołania świadków. Adwokat od spraw spadkowych powinien poinformować nas, jakie dowody należy przygotować, wskaże ekspertów, których będzie można powołać, aby wykazać swoje racje i przeprowadzi przez całe postępowanie sądowe.

     Adwokata od spraw spadkowych znajdziesz na: https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-spadek-gdansk/.

     Komentarze