Toksyczni ludzie w pracy - jak sobie z nimi radzić?

Toksyczny pracownikJeśli pracujesz średnio 40 godzin tygodniowo, prawdopodobnie spędzasz więcej czasu ze swoimi pracownikami, współpracownikami lub menedżerami niż z najbliższymi. Miła osoba w biurze może sprawić, że najgorsza praca stanie się znośna. Podobnie irytujący pracownik lub szef może sprawić, że najlepsze miejsce pracy stanie się całkowicie okropne! Sprawdź, z jakimi typami osobowości masz do czynienia i jak sobie z takimi osobami radzić?

Spędzamy w pracy prawie połowę naszego życia, a biorąc pod uwagę złożoność ludzkiej natury, sprawy na pewno staną się trudne. Niezależnie od tego, czy chodzi o kwestie bezpośrednio związane z pracą, czy też o sprawy domowe, w przypadku ciągłych interakcji między ludźmi, nie zawsze możemy pozostać w dobrych stosunkach, pomimo najlepszych intencji.

Nasi pracownicy są dla nas jak członkowie rodziny. Niekoniecznie możemy wybrać, z kim pracujemy, więc musimy nauczyć się z nimi żyć! W prawie każdym miejscu pracy są osobowości, z którymi bardzo trudno się pracuje!

13 toksycznych osobowości w pracy i jak sobie z nimi radzić?

  • Jak rozpoznać trudnego pracownika?
  • Jak sobie radzić z trudną osobowością w pracy?

Ważne jest, aby zrozumieć różne typy toksycznych osobowości, które można spotkać w miejscu pracy, a co ważniejsze, jak właściwie się z nimi komunikować, ponieważ mogą one mieć negatywny wpływ na pracę całego zespołu i sukces firmy.

1. Natręt

Za każdym razem, gdy rozmawiasz z kimś w biurze, ta osoba znajduje sposób, aby się wtrącić. Odpowiada na Twoje pytania i nie możesz odbyć prywatnej rozmowy bez jej ingerencji w dyskusję.

Jak sobie radzić z natrętnym kolegą?
Staw czoła problemowi. Kiedy ktoś jest zbyt natrętny, powiedz coś w stylu: "Właściwie, to naprawdę chciałem poznać opinię Karoliny na ten temat. Możesz dać nam chwilę?". Jeśli osoba ta nadal Ci przerywa, powtórz zdanie. Bądź miły, ale przede wszystkim stanowczy.

2. Know-it-all

Ta osoba ma swoje zdanie na każdy temat i lubi mówić Ci, jak lepiej wykonywać swoją pracę. Bez konieczności posiadania złych intencji, taka osoba jest formą tyranii, ponieważ jest przekonana, że zawsze ma rację i systematycznie stara się postawić siebie ponad innymi.

Jak poradzić sobie z taką osobą?
Zignoruj. Im bardziej będziesz ignorował tę osobę i uniemożliwisz jej dotarcie do Ciebie, tym lepiej. Kiedy wyrażają niezamówioną opinię, po prostu powiedz: "Dzięki, pomyślę o tym". A jeśli czujesz się sfrustrowany, pociesz się faktem, że ta osoba jest z pewnością uważana za obrzydliwą przez większość ludzi w biurze (a nawet klientów/dostawców). Z pewnością nie jesteś jedyną osobą poirytowaną jego zachowaniem.

3. Anarchista

Ta buntownicza osobowość jest być może jedną z najtrudniejszych do opanowania. Tego typu pracownik lub nawet przełożony zachowuje się lekkomyślnie i postępuje w sposób, który inni uznają za mylący, niewygodny lub wręcz obsceniczny. Ma trudności w kontaktach z innymi i szybko się nudzi. Kiedy się nudzą, celowo stwarzają problemy tylko po to, by zamieszać, wywołać podniecenie.

Jak radzić sobie z biurowym anarchistą?
Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z tym profilem jest umieszczenie ich we własnym biurze, z dala od innych lub umożliwienie im pracy zdalnej. Bliskość z innymi powoduje u tego anarchistycznego osobnika ogromny wewnętrzny chaos i rozdrażnienie. Ten profil będzie łatwiejszy do opanowania i będzie działał bardziej efektywnie, jeśli jego interakcje z innymi będą ograniczone.

4. Negatywny

Niektóre osobowości biurowe pogrążają się w negatywności. Nie lubią swojej pracy i nie lubią pracować dla swojej firmy. Ich szefowie i współpracownicy są palantami, którzy zawsze traktują ich niesprawiedliwie, ich firma nigdy nie robi dla nich wystarczająco dużo, ich klienci są podli, ich koledzy są zazdrośni... Krótko mówiąc, nic nigdy nie wychodzi im na dobre, a ich życie to ciągłe narzekanie.

Jak uchronić się przed negatywnymi współpracownikami?
Jeśli możesz, unikaj obecności tego typu osób w biurze. Nie pozwól, aby ich negatywne nastawienie wpłynęło na Ciebie. Całkowicie zamknij swój umysł na wszystkie jego negatywne słowa! Skup się na pozytywnych obrazach w przypadkach, gdy nie możesz uciec. Pamiętaj też, że ta osoba jest smutna i prawdopodobnie bardzo przygnębiona. Szczęśliwi ludzie nie zachowują się w ten sposób. I pamiętanie o tym może ułatwić Ci sprawę.

5. Gaduła

Gaduła nie jest złośliwa, ale nigdy nie przestaje gadać. Jest szczególnie dobra w angażowaniu Cię w długie rozmowy, które nigdy się nie kończą. Zwłaszcza gdy się spieszysz lub próbujesz wykonać telefon.

Jak radzić sobie z bardzo gadatliwym kolegą?
Bądź stanowczy i nie pozwól, by gaduły zajmowały cały Twój czas. Na przykład, powiedz: "Przepraszam, ale spieszę się i muszę coś dokończyć". Jeśli gaduła nie przestaje gadać, bądź jeszcze bardziej bezpośredni: "Kończymy już tą rozmowę, ponieważ muszę wrócić do pracy".

6. Ofiara

Ofiara to kolejny trudny typ osobowości spotykany w wielu biurach, który łatwo zauważyć. To osoba, która nieustannie narzeka i każdego dnia stara się zwrócić uwagę innych na swoje problemy (lub postrzegane problemy). Na przykład, ofiary narzekają na swoje zadania, próbują przekonać wszystkich, że nie są traktowane sprawiedliwie lub twierdzą, że mają więcej pracy niż wszyscy ich koledzy. Ten typ osobowości może również grać ofiarę, gdy coś pójdzie nie tak w projekcie zespołowym i twierdzić, że został pominięty w ważnych spotkaniach.

Jak skutecznie komunikować się z takim pracownikiem biura?

  • Postaraj się być cierpliwy podczas rozmów z nią i przyznaj, że ona naprawdę wierzy, że była ofiarą, niezależnie od tego, czy są na to faktyczne dowody, czy nie.
  • Spróbuj pokazać dowody przeciwne, kiedy zacznie narzekać na swoje złe okoliczności. Na przykład, jeśli twierdzi, że celowo pomijano ją w spotkaniach, pomocne może być zwrócenie uwagi na to, że była na zwolnieniu lekarskim, kiedy odbywały się niektóre z tych spotkań, a ty i inni współpracownicy nie chcieliście jej przytłaczać po powrocie.
  • Spróbuj wczuć się w nią tak bardzo, jak to tylko możliwe, podkreślając jednocześnie, że powinna spróbować przejąć inicjatywę w celu zmiany okoliczności, które ją denerwują.
  • Zachowaj własne granice podczas rozmów i nie pozwól jej wciągnąć cię w ciągłe narzekanie na te same rzeczy. Proste stwierdzenie w stylu: "Wiem, że to dla Ciebie ważne i przykro mi, że nie mam czasu na dalsze słuchanie, ale muszę wracać do biurka i skończyć pracę" może wystarczyć.

7. Robot

Profil "robota" ma trudności w nawiązywaniu relacji z innymi. Nie mają poczucia niuansów międzyludzkich i są generalnie małomówni, zamknięci w sobie. Ich destrukcyjne zachowanie w biurze wynika z ich skrajnej nieelastyczności i niezdolności do dobrej komunikacji z kolegami lub przełożonymi.

Jak radzić sobie z robotem w pracy?
Jeśli jesteś menedżerem, upewnij się, że komunikacja z pracownikami-robotami jest jasna i zwięzła - używaj raczej pisemnych niż ustnych instrukcji. Jeśli profil robota jest Twoim współpracownikiem, postaraj się zminimalizować rozpraszanie uwagi podczas rozmowy z nim i organizuj spotkania jeden na jeden, a nie duże. Ten typ osoby ma jasne preferencje dotyczące tego, czego chce, więc bycie elastycznym w stosunku do niej przyniesie Ci korzyści w miejscu pracy.

8. Humorzasty

Jest to osoba, której stan emocjonalny przechodzi od zera do sześćdziesięciu stopni w ciągu nanosekundy, gdy sprawy nie idą zgodnie z planem. Ten typ osobowości jest prawie niemożliwy do opanowania. Ich nastrój zmienia się dramatycznie, nagle i bez ostrzeżenia. Niewiele trzeba, aby wywołać jego gniew, ponieważ jest on opętany przez swoje impulsy i kieruje się wyłącznie irracjonalnym myśleniem. Poświęcenie chwili na zastanowienie się jest dla niego niemalże misją niemożliwą do wykonania. Ten typ profilu wymaga zbyt wiele czułości i niańczenia ze strony jego menedżerów i wszystkich innych. Większość ludzi, gdy jest otoczona przez ten typ osobowości, radzi sobie pozwalając tej osobie iść własną drogą, aby zmniejszyć niepotrzebny konflikt.

Jak poradzić sobie z humorzastym kolegą?
Ten pracownik ma wysoki wskaźnik rotacji z jednej firmy do drugiej. Zrywa on mosty nie tylko między sobą a współpracownikami, ale także między sobą a klientami (jeśli jest morowym przedsiębiorcą). W końcu łatwiej jest się go pozbyć lub unikać, niż dalej próbować z nim pracować.

9. Egocentryk

Bycie trochę narcyzem nie musi być wadą. W rzeczywistości, w miejscu pracy, konieczne jest, aby zrobić miejsce dla siebie. Jednak ta cecha osobowości staje się problemem, gdy maskuje bardzo niską samoocenę. Koledzy, pracownicy lub menedżerowie o tym typie osobowości mają nadmierne poczucie osiągnięcia, są egocentryczni i protekcjonalni. Mają tendencję do skupiania historii na sobie, odcinania się od Ciebie i przypisywania sobie zasług za wykonaną pracę. Aby zdobyć szacunek, trzeba reagować. Ten typ osobowości może być toksyczny w miejscu pracy i będzie próbował kontrolować sytuacje i uzyskać wsparcie dla swojego rozdmuchanego obrazu siebie, bez względu na to, jak może to zaszkodzić osobom wokół niego lub jego relacjom.

Jak radzić sobie z osobowością narcystyczną w biurze?
Narcyz nie chce słyszeć niczego, co mogłoby zaszkodzić jego poczuciu własnej wartości, więc oprzyj się pokusie pokazania, że jesteś zdenerwowany. Zamiast tego spróbuj innych taktyk, takich jak wyraźne zaznaczanie swojego nazwiska na projektach dokumentów lub włączenie osoby trzeciej do wymiany pomysłów.

10. Kontroler

Jest to typ, który często jest wybredny i krytyczny wobec tych, którzy nie robią rzeczy po jego myśli. Często czują potrzebę kontrolowania wyniku wszystkiego i wszystkich wokół nich, a nawet mogą wykraczać poza właściwe granice i próbować kontrolować sytuacje, które nie są ich odpowiedzialnością. Kontroler może być również perfekcjonistą i mieć niewiarygodnie wysokie oczekiwania wobec siebie i innych. Jednakże, mogą one być cennym atutem dla Twojej firmy lub organizacji ze względu na ich wysoką dbałość o szczegóły. Skuteczne komunikowanie się z osobą mającą fioła na punkcie kontroli może być dużym wyzwaniem, zwłaszcza że może ona być Twoim przełożonym lub szefem.

Jakie są niektóre strategie radzenia sobie z profilem kontrolera?

  • Pochwal się jego dbałością o szczegóły i jego wkładem w sukces pracy.
  • Dostarczaj im szczegółów i unikaj niejasności, które mogłyby zwiększyć ich poziom niepokoju.
  • Porzuć kontrolę, gdy sytuacja lub zadanie jest dla Ciebie mniej ważne lub nie wpływa negatywnie na Twoją wydajność.
  • Nie bierz tego do siebie, kiedy jego potrzeba kontroli jest u szczytu.

11. Cichy

Typ osobowości cichy/spokojny jest często łatwy do zidentyfikowania w miejscu pracy. Ten typ nie jest koniecznie trudną osobowością, ale może być mylący. Jest to osoba, która zazwyczaj jest zdystansowana, może siedzieć za biurkiem przez długi okres czasu (zamiast rozmawiać przy automacie z kawą lub dołączyć do innych na lunchu) i może zamykać się przed innymi, chowając się za swoim boksem, zamykając drzwi do biura lub nosząc słuchawki.

Jak komunikować się z wycofanym kolegą?
Nie zmuszaj jej do komunikowania się lub bratania z każdym w biurze. Daj jej więcej przestrzeni i czasu niż innym, aby mogła Ci odpowiedzieć i przekazać swoje myśli i uczucia. Uznaj jej wartość dla społeczeństwa, nawet jeśli wnosi niewielką lub żadną wartość do biurowego środowiska społecznego. Poświęć czas, aby zrozumieć, co ją motywuje i okaż zainteresowanie jej osobą. Nie bierz tego do siebie, jeśli nie zachowuje się w stosunku do Ciebie tak, jak inni ludzie w tym samym miejscu pracy.

12. Obsesyjny

Pewien stopień obsesji jest dobry, ale silne zaabsorbowanie kontrolą i porządkiem już nie. Obsesyjni pracownicy boją się utraty kontroli. Dlatego próbują sztucznie narzucić strukturę poprzez zasady, prawa i protokoły. Są zorientowane na szczegóły i lubią kontrolować tych, którzy są wokół nich, co może być szkodliwe w miejscu pracy. Mają problemy z wydajnością i mogą blokować swoich kolegów z biura. Rozpaczliwie pragną stabilizacji, ale często czują się przytłoczeni i utrudniają własne osiągnięcia. Obsesyjni pracownicy są początkowo postrzegani jako korzystni dla miejsca pracy, ponieważ sprawiają wrażenie zorganizowanych, oddanych i zorientowanych na szczegóły. Jednak te same cechy w końcu zaczynają kolidować z potrzebami pracy.

Co zrobić z obsesyjnym pracownikiem?
Ważne jest, aby zauważyć, że Ci pracownicy nie myślą, że robią coś złego: w ich umysłach pracują doskonale. Najlepszym podejściem do radzenia sobie z tego typu toksycznymi osobami w pracy jest stwarzanie pozorów, że doceniasz ich poświęcenie. Na przykład, podczas wspólnej pracy nad projektem, przeceniaj ich zaangażowanie w wykonanie zadania. Nie wdawaj się też w konflikty z powodu drobnych szczegółów. Prawdopodobnie nie będziesz miał ostatniego słowa.

13. Plotkarz

Bardzo częsty typ osobowości w wielu biurach i łatwo zauważalny: "plotkarz". Tacy ludzie znani są z tego, że zdobywają swój tytuł obgadując innych (zwykle za ich plecami) i rozsiewając plotki o innych (a często mają fałszywe lub mocno przesadzone wersje prawdy). Jeśli kiedykolwiek znalazłeś się na plotkarskiej rozmowie w biurze, prawdopodobnie wiesz, czego się spodziewać. Być może nawet sam stałeś się ofiarą ich złych nawyków. Plotkarze biurowi często zachowują się w ten sposób, aby pozbyć się własnej niepewności siebie lub stworzyć dramat dla własnej rozrywki. Rzeczywiście, mówienie o innych może być sposobem na odwrócenie uwagi od ich złych cech (np. słabych wyników w pracy) lub sposobem na stworzenie sytuacji, które ich bawią. Plotkarze mogą również błędnie sądzić, że ich plotki są sposobem na nawiązanie kontaktu z innymi współpracownikami, z którymi dzielą się swoimi plotkami.

Jak poradzić sobie z plotkarzem w biurze?
Po pierwsze, bądź świadomy, że skuteczna komunikacja z plotkarzami lub zmiana ich zachowania może być trudna, zanim podejmiesz taką próbę. Dobrą strategią komunikacyjną jest powiedzenie tej osobie wprost, jak jej zachowanie wpływa na Ciebie. Należy jednak zachować ostrożność i pamiętać, że taki komentarz może potencjalnie stworzyć więcej materiału do wykorzystania przez plotkarzy. Staraj się trzymać z dala od plotek i unikaj dzielenia się szczegółami swojego życia osobistego z biurowymi plotkarzami. Odnieś ich zachowanie do ich własnych niedociągnięć i poczucia niepewności, zamiast brać to, co mogą powiedzieć, osobiście. Porzuć myśl, że plotki biurowe można kontrolować i skup się na własnym zachowaniu i dawaniu dobrego przykładu innym. Podsumowując, pamiętaj, że nikt nie jest idealnym kolegą z biura. Przeanalizuj swoje własne nawyki i zapytaj współpracowników, jak możesz stać się lepszym współpracownikiem, jeśli chodzi o interakcje z innymi. Postaraj się ograniczyć konfrontację, zmaksymalizować swój profesjonalizm i zastosować środki obronne, nad którymi masz kontrolę. Dzięki temu będziesz w stanie stworzyć przyjemniejsze środowisko pracy dla wszystkich.

Źródła:

Komentarze