Sklep internetowy online - 5 sposobów na efektywną promocję

Sklep internetowy onlineZałożenie sklepu internetowego online nie jest proste. Wymaga czasu. To jednak nic w porównaniu do tego, co jego właściciel będzie musiał zrobić, aby dotrzeć ze swoją ofertą do klientów.

Z tego powodu już na etapie tworzenia projektu sklepu warto dobrze przemyśleć strategię promocji. Będzie się ona różnić w zależności od tego, czy swoje produkty zaoferujesz przedsiębiorstwom (B2B) czy osobom fizycznym (B2C). W tym artykule zostaną jednak omówione techniki, które sprawdzą się dla obu typów klientów.

Promocja w social mediach - bądź tam, gdzie są wszyscy

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na promocję sklepu internetowego online jest wykorzystanie mediów społecznościowych. Często również najbardziej efektywnym. To tutaj stosunkowo szybko można dać się poznać klientom, zwiększyć świadomość produktu, przekierować do strony zakupy, a następnie przeprowadzić szeroko zakrojone działania posprzedażowe. Obecnie platformą, która pozwala na najszybsze zbudowanie dużej bazy obserwujących, jest Instagram. Coraz większą popularnością cieszy się również TikTok. Osoby kierujące swój produkt do managerów i przedsiębiorców zachwalają możliwości LinkedIn. Sklep internetowy online można promować na każdej z tych platform. Przed utworzeniem profilu i wydaniem pieniędzy na reklamę warto jednak zastanowić się, czy to właśnie tam znajdują się Twoi odbiorcy. Jak to zrobić? Najprościej sprawdzając demografię i zainteresowania osób zarejestrowanych w danym medium.

Widoczność w wyszukiwarce - pozwól znaleźć Twój sklep internetowy online

E-commerce bez wysokiej pozycji w wyszukiwarce niemalże nie istnieje. Jak sprawić, aby Twój sklep internetowy online: https://sky-shop.pl/ znalazł się na szczycie? Szybkim, ale jednocześnie stosunkowo drogim sposobem, jest wykupienie płatnej reklamy. Zapłacisz za nią zawsze wtedy, kiedy klient przejdzie do sklepu. I to niezależnie od tego, czy dokona zakupu. Drugim sposobem jest pozycjonowanie. Na efekty takiego działania trzeba czekać zazwyczaj kilka miesięcy i również nie jest ono najtańsze, ale zdecydowanie dużo trwalsze. Co ma wpływ na to, czy znajdziesz się na górze wyników wyszukiwania? Przede wszystkim:

  • szybkość Twojego sklepu internetowy online;
  • wdrożone certyfikaty bezpieczeństwa;
  • unikalność treści;
  • nasycenie witryny słowami kluczowymi;
  • odpowiednie meta description, tytuły stron, adresu URL itd.

Kampanie społeczne - bądź motorem zmian

Największe sklepy internetowe online każdego roku organizują kampanie społeczne. Dlaczego? Jest to doskonały nośnik informacji o marce. Walcząc w słusznej sprawie, jednocześnie pozyskujesz kolejnych klientów. Ludzie znacznie chętnie będą kupować w miejscu, za którym kryje się jakaś idea. Jeśli odpowiednio mocno ją wypromujesz, wówczas możesz spodziewać się licznych zamówień oraz poleceń ze strony influencerów. Prawdopodobnie część konsumentów, nieidentyfikująca się z poruszanym przez Ciebie tematem, odejdzie. Przypływ nowych jednak z nawiązką zrekompensuje Ci tę stratę.

Marka osobista - czy może pomóc sklepowi internetowemu online?

Mówi się, że silna marka osobista jest jednym z najważniejszych aktywów XXI wieku. W jaki sposób może ona pomóc sklepowi internetowemu online? Jeśli przykładowo zbudujesz wizerunek eksperta w branży weterynaryjnej, dużo łatwiej będzie Ci sprzedawać przysmaki dla zwierząt, niż osobie, która nie jest znana. Klienci kupują od osób wzbudzających zaufanie. Siła Twoich rekomendacji będzie znacznie większa, jeśli dasz się poznać, jako osoba, która dużo wie o produktach ze sklepu. Nie da się jednak ukryć, że budowanie silnej marki osobistej jest bardzo czasochłonne. Zazwyczaj proces trawa całe lata. Jednak korzyści z niej wynikające wielu przedsiębiorców zachęcają do długoterminowej pracy.

Obniżki cen - warto czy nie warto?

Jednym ze sposobów na promocję sklepu internetowego online są obniżki cen. Dla właściciela biznesu nie jest to najbardziej satysfakcjonujące rozwiązanie, ponieważ musi on zrezygnować z części marży. Często jednak taki rabat może przyciągnąć wielu nowych klientów. Czy jednak zawsze? Okazuje się, że niekoniecznie, a tego typu zabiegi należy stosować bardzo ostrożnie. Przykładowo w przypadku dóbr luksusowych akcja rabatowa może nie tylko nie zwiększyć sprzedaży, a wręcz spowodować jej spadek. Dlaczego? Tego typu produkty są kupowane w celu podkreślenia pozycji społecznej. Niska cena sprawia, że dany towar staje się nieatrakcyjny. Rabaty natomiast sprawdzają się w przypadku tańszych rzeczy. Nie należy jednak stosować ich zbyt często, aby nie przyzwyczaić klientów do niskiej ceny.

Komentarze