Siedem cech osoby przedsiębiorczej

Cechy osoby przedsiębiorczejMożna do woli wyliczać cechy osoby przedsiębiorczej, ale jeśli mamy wyróżnić kilka podstawowych, to na pewno należy wspomnieć o tych siedmiu najważniejszych.

Pierwsza z nich to oczywiście optymizm i dynamizm w działaniu. Taka osoba nie boi się podejmować nowych wyzwań, działa aktywnie, z rozmachem, jest pracowita.

Drugą cechą są umiejętności analizy i wnioskowania oraz podejmowania inicjatywy. Taka osoba musi wiedzieć, jaką działalność najlepiej założyć i gdzie. Powinna mieć poczucie, że zakładanie trzeciej kwiaciarni na osiedlu jest bezsensowne, ale za to na przykład przydałaby się tam mała, urocza kawiarenka.

Trzecia cecha to bogactwo emocjonalne i intelektualne, solidna wiedza, która pozwala na generowanie nowych pomysłów - pomysłowość, kreatywność oraz asertywność, pozwalająca wyrażać swoje poglądy jasno i otwarcie, odpowiedzialność za siebie i swoich podwładnych, uczciwość względem siebie i innych.

Następną cechą są zdolności organizacyjne i przywódcze oraz umiejętność podejmowania decyzji, dzięki którym jest w stanie zorganizować, prowadzić i zarządzać własną firmą.

Piątą cechą człowieka przedsiębiorczego jest ambicja, która pozwala mu na nowatorskie działania, dążenie do doskonałości.

Szósta i naprawdę ważna cecha to odwaga. To dzięki niej człowiek przedsiębiorczy nie boi się ryzyka, chętnie podejmuje działania, których rezultatu nie zawsze jest pewien.

Ostatnia, siódma cecha, dopełnia całości. Jest to pewność siebie i tego, że odniesie się sukces.

Komentarze

Tomasz
Ciekawe, podoba mi się. Ale dążenie do doskonałości jest irytujące, to nie istnieje
Pan X
Pomogło w zadaniu z podstaw przedsiębiorczo ści, pozdrawiam - uczeń szkoły średniej
Dziaba
Bardzo dziękuje za informacje.
Antoni
Wszystkie opisane tu i wymieszane 'cechy' można pogrupować w 3 obszarach razem tworzących kompetencje - postawy, umiejętności i wiedza. Przy założeniu, że postawy są najważniejsze.. ..
Robert
Świetnie sprecyzowane i scalone najbardziej znaczące cechy, spośród których najbardziej przekonuje mnie cecha szósta i siódma. Pozdrawiam Robert D.