Rozważasz kredyt gotówkowy? Te pojęcia musisz znać!

Kredyt gotówkowyPotrzebujesz pieniędzy na remont mieszkania, zakup nowych mebli lub inny nieprzewidziany wydatek? Dobrym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Dowiedz się, czym dokładnie wyróżnia się taki kredyt konsumencki, jakie kryteria musisz spełnić, aby go otrzymać oraz jak o niego wnioskować. Przeczytaj i poznaj najważniejsze pojęcia związane z tym produktem finansowym stosowane przez banki komercyjne. Dokonaj świadomego wyboru i ciesz się potrzebną gotówką.

Kredyt gotówkowy - czym się właściwie wyróżnia?

Kredyty gotówkowe to produkty bankowe przygotowane dla osób indywidualnych. Pożyczone pieniądze można przeznaczyć na dowolnie wybrany przez siebie cel - np. zakup nowego sprzętu AGD czy RTV, naprawę pralki, remont samochodu, materiały potrzebne do malowania mieszkania, wakacyjny wyjazd czy zakupy szkolne. Bank nie wnika, w jaki sposób klient zainwestuje uzyskaną sumę, nie wymaga żadnych rachunków, a gotówkę przelewa bezpośrednio na wskazany numer konta.

Jakie kryteria musi spełnić potencjalny kredytobiorca?

Podstawowym warunkiem do uzyskania kredytu gotówkowego jest posiadanie zdolności kredytowej. Poszczególne banki wyliczają ją na nieco innych zasadach, ale najważniejsze są stałe i udokumentowane dochody. Bank dokładnie przeanalizuje Twoją dotychczasową historię kredytową. Dane zostaną zaczerpnięte z BIK, dlatego wpisy o braku terminowej spłaty wcześniejszych zobowiązań mogą okazać się poważną przeszkodą, aby zaciągnąć kredyt gotówkowy.

Obecnie wiele banków umożliwia pożyczenie pieniędzy online. Taki kredyt gotówkowy dostępny jest m.in. w Santander Bank Polska. Skierowany jest on do posiadaczy kont osobistych. Pożyczenie pieniędzy za pomocą bankowości elektronicznej nie wymaga dostarczania zaświadczeń o dochodach, ponieważ bank ma już wgląd w aktualne saldo i historię operacji. Honorowane są wpływy z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło oraz z rent, emerytur, najmu nieruchomości czy prowadzonej działalności gospodarczej.

Pojęcia dotyczące kredytu gotówkowego, które trzeba znać

Zanim zdecydujesz się na pożyczenie pieniędzy, musisz poznać podstawowe terminy, które pozwolą Ci wyliczyć całkowity koszt kredytu i ocenić, czy rzeczywiście będzie on dla Ciebie korzystny. Na wysokość miesięcznej raty oraz koszty kredytowe wpływ ma oprocentowanie, RRSO, prowizja i marża dla banku oraz ewentualne wykupienie ubezpieczenia.

RRSO

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Parametr ten pozwala określić całkowity koszt kredytu poniesiony przez klienta banku w skali roku - im jest ono niższe, tym lepiej. RRSO w umowie kredytowej wyrażone jest jako wartość procentowa. Uwzględnia ono wszystkie dodatkowe opłaty, które będą wliczone w wysokość kolejnych rat (m.in. opłata przygotowawcza, prowizja czy ubezpieczenie).

Prowizja

Prowizja jest jednorazową opłatą, którą bank nalicza klientowi za rozpatrzenie wniosku i udzielenie kredytu. Jej wysokość jest uzależniona od pożyczanej sumy i podawana w umowie jako wartość procentowa. Dolicza się ją do pierwszej raty lub rozkłada na cały okres kredytowy. Przy kredytach gotówkowych, które są niższe niż hipoteczne, rzadziej stosuje się prowizje za obsługę innych czynności (np. zmianę warunków kredytowania, wcześniejszą spłatę, przewalutowanie czy czynności upominawcze lub windykacyjne).

Marża

Marża to jeden z elementów kosztów kredytowych. Jest ona indywidualnie naliczana przez bank i przypisana do konkretnego kredytu. Pieniądze pożyczane klientom pochodzą z rynku międzybankowego lub oszczędności i depozytów innych konsumentów. Wszystkie te produkty są oprocentowane. Marża stanowi więc narzut dla banku pozwalający mu na zarobek.

Oprocentowanie

Bardzo duży wpływ na całkowite koszty do spłaty ma oprocentowanie kredytu gotówkowego. Wskaźnik ten podawany jest jako wartość procentowa i pokazuje koszt odsetek naliczanych w skali roku.

Oprocentowanie jest doliczane do każdej comiesięcznej raty. Na jego wysokość wpływ mają m.in.:

  • wysokość kredytu - przy niższych sumach najczęściej stosowane jest wyższe oprocentowanie,
  • okres kredytowania - koszty wzrastają wraz z ilością rat,
  • cross-selling - w branży finansowej coraz częściej stosuje się tzw. sprzedaż wiązaną. Na niższe oprocentowanie kredytu mogą liczyć np. klienci, którzy posiadają w danym banku konto osobiste czy wykupią ubezpieczenie spłaty.

W Polsce dostępne są kredyty, które posiadają:

  • oprocentowanie stałe - nie zmienia się w całym okresie spłaty. Kredytobiorca na początku otrzymuje harmonogram spłaty rat z ostatecznymi wyliczeniami i przez cały czas trwania umowy obowiązują podane w nim stawki,
  • oprocentowanie zmienne - jest to suma marży kredytowej (punkt stały) oraz wskaźnika zmiennego (zwykle WIBOR). Po podpisaniu umowy bank przekaże Ci harmonogram spłaty kredytu gotówkowego, który zawiera kwoty obliczone na podstawie aktualnej stawki oprocentowania. W z góry określonych okresach, bank będzie sprawdzał cenę pieniądza na rynku międzybankowym. W razie zmian, przekaże Ci nowy harmonogram spłaty rat. W Polsce najczęściej stosuje się wskaźniki WIBOR(R) 3M oraz WIBOR(R) 6M (oprocentowanie kredytu jest aktualizowane co 3 lub 6 miesięcy). Gdy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe, kredyt konsumencki z oprocentowaniem zmiennym będzie korzystny dla pożyczającego. Przy ich podwyżce, miesięczne raty wzrosną.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Wykupienie polisy ma na celu zabezpieczenie banku na wypadek śmierci kredytobiorcy, jego trwałego kalectwa bądź niezdolności do pracy. Czasami ubezpieczenie może obejmować także utratę pracy lub czasową niezdolność do zarabiania. W razie zdarzeń losowych, które obejmuje polisa, ubezpieczyciel przejmuje na siebie spłatę pozostałych rat.

Przy kredytach konsumenckich ubezpieczenie najczęściej jest dobrowolne, ale w zamian za jego wykupienie bank może zaoferować obniżenie prowizji czy niższe oprocentowanie.

Chcesz obliczyć ratę kredytu? Skorzystaj z kalkulatora online!

Kalkulator kredytu gotówkowego pomoże Ci wyliczyć miesięczną ratę. Dzięki temu szybko ocenisz, czy stać Cię na terminową spłatę kredytu. Wystarczy, że zaznaczysz na suwaku kwotę, której potrzebujesz i ilość rat, aby zyskać informację o wysokości miesięcznego obciążenia. Najbezpieczniej jest skorzystać z narzędzia dostępnego na stronie banku, w którym chcesz pożyczyć pieniądze. Dobry kalkulator pozwoli Ci dodatkowo sprawdzić wskaźnik RRSO, oprocentowanie, wysokość prowizji i całkowity koszt kredytu dla wybranych parametrów.

Jak wnioskować o kredyt gotówkowy?

Wybrałeś już ofertę kredytu gotówkowego? Obecnie możesz o niego wnioskować nie tylko w oddziale, ale także online (potrzebny jest dowód osobisty). Wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na stronie banku lub skontaktujesz się z konsultantem za pośrednictwem infolinii.

Wygodnym rozwiązaniem jest także kredyt gotówkowy w rachunku osobistym (dostępny m.in. w Santander Banku). Wtedy wystarczy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej i sprawdzić indywidualną ofertę kredytu gotówkowego przygotowaną przez bank, a następnie wypełnić wniosek. Pracownik wyliczy Twoją zdolność i przekaże decyzję kredytową. Kolejnym krokiem jest przeczytanie umowy i zaakceptowanie jej online. Gdy decyzja będzie pozytywna, gotówka zostanie przelana na Twoje konto.

Nagłe wydatki nie muszą być kłopotem

Czekają Cię nieoczekiwane wydatki? Kredyt gotówkowy na dowolny cel stanowi bezpieczne rozwiązanie! Już wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę, porównując oferty dostępne na rynku oraz jak wnioskować o kredyt. Masz stałe i udokumentowane dochody, a Twoje dane nie figurują w bazach dłużników? Skorzystaj z kalkulatora kredytowego i wylicz miesięczną ratę, która nadmiernie nie obciąży Twojego budżetu. Złóż wniosek i czekaj na pozytywną decyzję, która rozwiąże Twoje problemy finansowe.

Komentarze