Edukacja i nowoczesne rozwiązania nie zawsze idą w parze. Jest jednak kilka powodów,dla których warto pomyśleć o wdrożeniu nowinek technologicznych w tryb nauczania. To nie tylko sposób na przyzwyczajenie dzieci i młodzieży do sprzętu, czy oprogramowania, które staną się niedługo standardem. Dzięki nim możliwe jest też osiąganie przez uczniów lub studentów lepszych wyników. Jednym z takich rozwiązań technologicznych jest rozszerzona rzeczywistość. Wielu osobom może się kojarzyć z okularami VR i rozrywką. Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości jest jednak znacznie szersze.
Przyszłość już dziś - rozszerzona rzeczywistość w edukacji
Osoby kontaktujące się ze sobą poprzez okulary VR to obrazek, który może nam się kojarzyć z filmami sci-fi. Jak się jednak okazuje,już dziś VR iAR mogą być wykorzystane na bardzo wielu polach. Już teraz rozszerzona rzeczywistość w edukacji ma wiele zalet, a sytuacja ta będzie zmieniała się na plus z biegiem czasu. Pamiętajmy, że to wciąż nowa technologia.
Rozszerzona rzeczywistość w edukacji, podobnie jak w grach lub podczas uprawiania sportu, polega na zastosowaniu okularów pozwalających dojrzeć dodatkowe treści. Mamy dwa najczęściej spotykane typy okularów dających takie możliwości:
- okulary AR - rozszerzona rzeczywistość. Tam użytkownik widzi realny świat + nałożone na niego dodatkowe obrazy, informacje,dane.
- okulary VR - wirtualna rzeczywistość. Użytkownik ogląda świat wygenerowany komputerowo i pokazany na ekranach gogli.
Nowoczesne technologie w edukacji
Plusy rozszerzonej rzeczywistości w edukacji poznaliśmy w dużej mierze po wybuchu globalnej pandemii. Sporo osób przez długi czas uczyło się i pracowało zdalnie- z domu. Wizja takiego sposobu kontaktowania się z nauczycielem i kolegami z klasy dziś już nikogo nie dziwi. Rozszerzona rzeczywistość w edukacji przyda się do lepszego kontaktu z współrozmówca i pedagogami. Zakładając specjalne okulary moglibyśmy przenieść się do wirtualnej klasy. Być może dla wielu osób jest to niezły sposób na wirtualne przeniesienie się z domu do szkoły.
Wykorzystując okulary do rozszerzonej rzeczywistości w edukacji możemy przeprowadzać też cyfrowe wycieczki, spotkania “na żywo” z różnymi osobami. Często jest to też po prostu ciekawe dla uczniów i studentów. Mogą zostać przeniesieni w wir wydarzeń, zamiast oglądać je na zwykłym filmie lub obrazku.
Rozszerzona rzeczywistość w edukacji rozwija kreatywność
Rozszerzona rzeczywistość w edukacji to taki krok naprzód w rozwoju naszej kreatywności,jak wprowadzenie do niej komputerów. Całkiem niedrogie (dostępne za kilka tysięcy lub nawet kilkaset złotych) okulary AR dają wiele zupełnie nowych, niedostępnych wcześniej możliwości. Z pewnością część z nich nie została jeszcze odkryta. Stale powstaje jednak sporo nowego oprogramowania, co w najbliższych latach da kolejne możliwości skorzystania z możliwości, jakie daje rozszerzona rzeczywistość.
Przede wszystkim możemy jednak liczyć na pokazanie w dość prosty sposób rzeczy, które dotąd były trudne do opisania. Elektroniczne okulary mogłyby zastąpić nie tylko podręczniki, ale też notatki ucznia, czy elektroniczną tablicę, której używa nauczyciel.
Komentarze