Rodzaje kopert - by wiedzieć, jak dobierać

KopertaKoperty papierowe, wzmocnione, bąbelkowe, szare, białe czy kolorowe. Goszczą w naszym codziennym życiu od dawna. Bez nich niemożliwe byłoby wysyłanie listów, dokumentów, kartek świątecznych. Mamy do wyboru sporo rozmiarów, koperty o odmiennej gramaturze, jak i w inny sposób zamykane. Od tego, jaką kopertę wybierzemy, zależy nie tylko bezpieczny transport, ale także efekt końcowy, jakim jest odbiór przez osobę, do której rąk zostaje dostarczony chociażby list. Przypatrujemy się dostępnym wykonaniom.

Papierowe koperty - nie tylko białe

Koperty papierowe są tanie, lekkie i niezwykle praktyczne. Bardzo wszechstronne i najchętniej wykorzystywane. Służą do wysyłki, zabezpieczania, a także archiwizacji dokumentów. W zależności od tego, jaka dokładnie koperta papierowa zostanie zakupioną, można liczyć nawet na uchronienie cennej zawartości czy informacji umieszczonych pośród dokumentów, przed wzrokiem wścibskich osób.

Głównym kryterium podziału kopert są: rozmiar, wzór oraz rodzaj. Najpopularniejsze koperty pod względem rozmiarów to:

  • Koperty C6 - 1/4 kartki A4 (162×114 mm)
  • Koperty DL - 1/3 kartki A4 (220×110 mm)
  • Koperty C5 - 1/2 kartki A4 (229×162 mm)
  • Koperty C4 - kartka A4 (229×324 mm)
  • Koperty B4 - kartka C4 (250×353 mm)
  • Koperty E4 - (280×400 mm)

Poza tym na rynku znajdziemy również te o przeznaczeniu specjalnym, jak chociażby do karnetów i pocztówek świątecznych, wizytówek czy też koperty do zdjęć RTG. Każda z nich wykonana jest z trwałych materiałów, prosta w użyciu oraz pozwalająca zachować ekonomię zakupu. Koperty nadto uzupełniane są paskami zamykającymi pokrytymi klejem, by łatwo je zamknąć i w należyty sposób zabezpieczyć daną przesyłkę.

Sposób zaklejania kopert

Dostępne koperty oferują odmienne sposoby zaklejania. Możemy znaleźć te z paskiem klejącym, ale i bez. Ostateczny wybór zależny będzie od przesyłki umieszczanej w kopercie oraz efektu końcowego, jaki chcemy osiągnąć.

Generalnie koperty dzieli się na koperty BK, czyli bez naniesionego kleju. W takim wypadku zaklejenie koperty będzie wymagało użycia dodatkowej porcji kleju. NK i NKP to koperty, które są klejone na mokro. Używamy zatem nawilżacza bądź wody, by zwilżyć pasek z klejem.

Jednym z najwygodniejszych rozwiązań jest wybór koperty SK, czyli z paskiem samoklejącym. Klejem zostaje w tym wypadku zaopatrzona klapa koperty oraz kontrklapa, a zaklejenie następuje poprzez zetknięcie ze sobą powierzchni pokrytych klejem i krótki czas przytrzymania.

Najpopularniejszą z kolei wersją kopert są HK, czyli koperty z paskiem samoklejącym. Wystarczy zerwać papierowy pasek umieszczony na części z klejem i po umieszczeniu przesyłki w kopercie, przytknąć go do klapy. Nie potrzeba stosowania żadnych dodatkowych nawilżaczy, dzięki czemu jest to najwygodniejsze i najbardziej oszczędne czasowo rozwiązanie. Ponadto takie koperty nie tracą na właściwościach zastosowanego paska klejącego, bowiem pokrycie papierowym paskiem, nie pozwala na utratę praktycznych walorów, nawet podczas przechowywania koperty w zawilgoconych pomieszczeniach. Takie koperty nie skleją się w paczce i nie ma ryzyka, że przykleją się do innych powierzchni. Można wykonać na nich dowolny nadruk, bez wykorzystywania specjalnych maszyn.

Elementy dodatkowe, na które warto zwrócić uwagę

Koperta nie musi być białą, prostokątną i mówiąc wprost - zwyczajną. Najczęściej korzystamy z najprostszych i ekonomicznych rozwiązań, ale są sytuacje czy też okazje, a nawet konkretne rodzaje przesyłek, które wymagają zastosowania kopert z dodatkami. O jakich dodatkach mowa?

Koperta może posiadać zadrukowane wnętrze. Wybierzemy ją wtedy, gdy chcemy w najlepszy sposób zabezpieczyć przesyłkę. Taka koperta nawet podstawiona pod światło, uniemożliwia podejrzenie, co znajduje się wewnątrz.

Ciekawym rozwiązaniem są koperty z przezroczystymi okienkami. Najlepiej sprawdzają się w przypadku korespondencji seryjnej. Nie trzeba ręcznie wypisywać adresu, a wystarczy jedynie w odpowiedni sposób złożyć dokument, by adres był widoczny w okienku.

Gdy w grę wchodzi przechowywanie ryz papieru, archiwizacja dokumentów, generalnie zdecydowanie większe ilości, sprawdzają się koperty poszerzane. Wykonane z papieru o większej gramaturze, dzięki czemu zyskują na większej wytrzymałości.

Jak widać kopert na rynku do wyboru jest sporo. Nie zawsze trzeba stawiać na najtańsze rozwiązanie, bo są przesyłki, które wymagają indywidualnych rozwiązań. Koperta powinna zatem odpowiadać konkretnej przesyłce.

Autor: www.opakowania24.eu.

Komentarze