Przeniesienie sklepu internetowego - na co zwrócić uwagę?

Przeniesienie sklepu internetowegoMigracja sklepu internetowego to często jedyne rozwiązanie pozwalające na dalszy rozwój biznesu. Niejednokrotnie kojarzy się ona z długimi miesiącami prac oraz ryzykiem utraty kluczowych danych. Dzięki nowoczesnym technologiom przeniesienie witryny na nowe oprogramowanie wcale nie musi tak jednak wyglądać. W naszym poradniku podpowiemy Ci, jak przeprowadzić ten proces szybko i bezpiecznie!

Na czym polega przeniesienie sklepu internetowego?

Przeniesienie sklepu internetowego polega na jego migracji (wraz z domeną) z jednego oprogramowania na inne. Należy mieć przy tym na uwadze, że tego typu witryna to złożony mechanizm składający się z wielu różnych elementów. W całym procesie kluczowe jest przeniesienie ich wszystkich bez utraty jakichkolwiek cennych danych. Warto więc mieć na uwadze, że migracja strony głównej i produktów to jedynie początek.

Migracja sklepu internetowego - jakie elementy trzeba przenieść?

Zauważ, że podczas przenoszenia sklepu internetowego Twój biznes powinien cały czas płynnie funkcjonować. Aby nie utracić istotnych danych, koniecznie zadbaj o migrację następujących elementów:

 • Domena sklepu.
 • Dane produktowe (m.in. nazwy, ceny, zdjęcia, opisy, stany magazynowe, kategorie, symbole EAN i ISBN, kody kreskowe czy parametry techniczne).
 • Baza klientów (dane osobowe i kontaktowe).
 • Struktura kategorii (pozwoli na zachowanie łatwej nawigacji po sklepie i wysokich pozycji w Google).
 • Linkowanie (dzięki wykonaniu przekierowań linków nie utracisz ruchu w sklepie).
 • Konto Allegro (jeżeli dotychczasowe oprogramowanie było wykorzystywane do jego obsługi).

Podczas przenoszenia sklepu internetowego zwróć uwagę na to, aby nowe oprogramowanie było kompatybilne i właściwie zintegrowane ze wszystkimi używanymi wcześniej narzędziami. Pamiętaj, że w zależności od wybranej platformy, niektóre funkcje mogą nie działać prawidłowo.

Dlaczego przeniesienie sklepu internetowego bywa konieczne?

Wielu właścicieli sklepów internetowych w pewnym momencie swojej działalności decyduje się na migrację strony. Skąd taka potrzeba, skoro z powodzeniem prowadzili oni sprzedaż za pomocą dotychczasowej witryny? Za przeniesieniem e-commerce’u na nowe oprogramowanie przemawiają zazwyczaj następujące argumenty:

 • Brak pożądanych funkcji - takich jak na przykład gotowe integracje. Generuje to konieczność konfigurowania każdego elementu na własną rękę. Najczęściej problem ten dotyczy narzędzi typu open source, w których dostęp do kompatybilnych bramek płatności czy połączeń z hurtowniami bywa bardzo utrudniony.
 • Niedostosowanie oprogramowania do aktualnych przepisów - niektóre narzędzia nie nadążają za zmianami w polskim prawie, zmuszając sprzedawców do przenoszenia sklepów na inne, lepiej dostosowane do przepisów, platformy.
 • Brak automatycznych aktualizacji - technologia ciągle ewoluuje, wobec czego oprogramowanie powinno być na bieżąco aktualizowane. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzenie sklepu internetowego wymaga częstego korzystania z usług informatyka. W przeciwieństwie do narzędzi open source, za aktualizacje platform SaaS odpowiadają ich dostawcy.
 • Brak wsparcia technicznego - sprzedawcy często rezygnują z programów open source, ponieważ nie oferują one żadnej pomocy technicznej. Wsparcie ze strony społeczności bywa niewystarczające, co motywuje właścicieli do przenoszenia sklepów na platformy abonamentowe, gdzie mogą oni liczyć na stałą opiekę fachowców.
 • Niski poziom bezpieczeństwa - oprogramowanie działające w otwartym kodzie źródłowym dostępne jest dla wszystkich, także dla hakerów. Sprawia to, że sklepy korzystające z takich narzędzi są bardziej narażone na ataki. Sprzedawcy mogą przenosić swoje strony na platformy SaaS w celu podniesienia poziomu ich bezpieczeństwa.

Zauważ, że większość przesłanek przemawiających za przeniesieniem sklepu internetowego wynika z wad oprogramowania typu open source. Warto jednak pamiętać, że wiele platform abonamentowych również ma swoje minusy, toteż migracje pomiędzy nimi nie należą do rzadkości.

Kiedy przeprowadzić migrację sklepu internetowego?

Jak możesz się domyślić, czas migracji sklepu internetowego ma ogromne znaczenie dla Twojego biznesu. Zanim podejmiesz decyzję o przeniesieniu strony na nowe oprogramowanie, wybierz odpowiedni moment na przeprowadzenie tego procesu. Powinien to być okres, w którym Twoja firma przynosi najmniejsze zyski. Nie narazisz się wówczas na duże straty.

Przeanalizuj więc wyniki sprzedażowe i sezonowość swojej branży. W tym celu możesz wykorzystać zarówno własne narzędzia analityczne, jak i darmowe serwisy - na przykład Google Trends. Staraj się też nie ulegać presji czasu. Zazwyczaj możesz pozwolić sobie na drobną zwłokę w kwestii migracji, chyba że masz do czynienia z nagłą awarią sklepu, wymagającą natychmiastowych działań. W każdej innej sytuacji stwórz jednak harmonogram, w którym uwzględnisz:

 • czas trwania procesu migracji,
 • czas przenoszenia danych na nową platformę,
 • czas niezbędny do przetestowania nowych rozwiązań,
 • czas potrzebny na szkolenia pracowników.

Ile trwa migracja sklepu internetowego?

Z uwagi na utrudnione funkcjonowanie biznesu, proces przenoszenia sklepu internetowego powinien trwać możliwie najkrócej. Postaraj się więc wybrać platformę, która umożliwi Ci szybką migrację. Przewagę ponownie zyskają w tym przypadku programy SaaS, które są kompleksowymi, gotowymi do działania rozwiązaniami. Zupełnie inaczej wygląda przenoszenie sklepu na narzędzia open source, wymagające na przykład dodatkowego wykupienia hostingu, instalacji witryny na serwerze i skomplikowanych konfiguracji wszystkich funkcji. Proces taki może trwać nawet miesiącami. Dla porównania - na abonamentową platformę Sky-Shop sklep przeniesiesz w 14 dni.

Jak przenieść sklep internetowy na nową platformę?

Przebieg procesu przenoszenia sklepu internetowego zależy od wybranego oprogramowania docelowego. W każdym przypadku musisz liczyć się z innymi procedurami. Jak już wiesz, będą one szczególnie wymagające przy migracji na narzędzia o otwartym kodzie źródłowym. Jeżeli jednak postawisz na wspomniany już Sky-Shop, wystarczy:

 1. Skontaktować się z operatorem i poinformować go o swoich potrzebach biznesowych.
 2. Przekazać dostawcy dane w postaci plików XML czy CSV.
 3. Odczekać 14 dni potrzebnych na migrację sklepu.
 4. Dostosować sklep do swoich preferencji, wprowadzając pożądane zmiany.
 5. Wrócić do prowadzenia sprzedaży ze zdwojoną mocą.

Podsumowując, przeniesienie sklepu na platformę SaaS typu Sky-Shop jest tak proste, jak to tylko możliwe. Cały proces przeprowadzą dla Ciebie specjaliści, a czas jego trwania nie narazi Twojego biznesu na niepotrzebne przestoje. Co więcej, jeśli zdecydujesz się od razu wykupić abonament na rok, migracja będzie zupełnie darmowa. To oczywiście nie jedyne zalety takiego rozwiązania.

Warto pamiętać także o:

 • intuicyjnym kreatorze wyglądu sklepu,
 • autorskim i stale rozwijanym module integracji z hurtowniami,
 • zaawansowanej, dwukierunkowej integracji z Allegro,
 • autorskiej bramce płatności Sky-Pay,
 • szerokich możliwościach w zakresie optymalizacji strony pod SEO,
 • bezpłatnym wsparciu technicznym,
 • możliwości zarządzania sklepem z poziomu aplikacji mobilnej.

Podsumowanie

Przeniesienie sklepu internetowego wcale nie musi być skomplikowanym procesem. Aby nie narażać się na straty i nie ryzykować bezpieczeństwa witryny, wybierz odpowiednią platformę e-commerce. Jej specjaliści wyręczą Cię w procesie przenoszenia strony na nowe oprogramowanie, pozwalając Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i ułatwiając rozwój Twojego biznesu.

Komentarze