Program do zarządzania produkcją i jego znaczenie

Program do zarządzania produkcjąWłaściwe zarządzanie to klucz do sukcesu. Wydawać by się mogło, że to banał i każdy zdaje sobie z tego sprawę. W rzeczywistości jednak kwestie zarządzania w firmie bywają zaniedbywane. Nieraz jest tak między innymi z produkcją, która wymaga akurat szczególnie uważnej kontroli. Warto stosować program do zarządzania produkcją. Sprawdźmy, czym jest MES, jakie cechy posiada dobry program tego typu i dla kogo jest on przeznaczony.

Program do zarządzania produkcją, czyli MES

Produkcja to tak naprawę szereg różnorodnych procesów. Istotna jest kolejność, w jakiej zachodzą, a także kompatybilność procesów produkcyjnych z pozostałymi procesami zachodzącymi w firmie. Co więcej, produkcja to również stały napływ materiałów i wydawanie produktów, praca dziesiątek, setek lub tysięcy osób, szereg procesów pobocznych, jak remonty, oraz liczne modyfikacje zleconych działań. Trudno się w tym wszystkim nie pogubić. Czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak, o ile zostanie zainstalowany odpowiedni program do zarządzania produkcją.

Przeważnie program do zarządzania produkcją jest określany przez profesjonalistów jako MES, co stanowi skrót od angielskiego określenia Manufacturing Execution System. Program do zarządzania lub też system realizacji produkcji – to nazwy stosowane zamiennie. Generalnie jednak chodzi o platformę, która gromadzi wszelkie dane dotyczące produkcji, przetwarza je i udostępnia do wglądu oraz modyfikacji. Tym samym w procesie produkcji panuje porządek, każdy wie, co ma robić, menedżerowie mają świadomość zachodzących procesów i modyfikacji oraz w dowolnej chwili w łatwy sposób mogą wprowadzać pożądane zmiany.

Program do zarządzania produkcją

Co wyróżnia dobry MES?

Zastanawiasz się, jaki program do zarządzania produkcją wybrać? Zwróć uwagę na kilka najważniejszych cech. Pierwsza z nich to możliwość kompleksowej obsługi produkcji. Innymi słowy dobry MES to taki, który pozwala zarządzać całym procesem produkcji. Kolejna kwestia to połączenie programu z innymi systemami wykorzystywanymi w firmie. Chodzi tutaj głównie o programy magazynowe i finansowo-księgowe. Co więcej, najwyżej cenione są programy łatwe w obsłudze, w końcu przedsiębiorca nie musi być specjalistą w zakresie systemów informatycznych. Dostępne są programy działające jako open source, czy też nawet obsługiwane online. W takim przypadku wszystkie dane są przechowywane na zewnętrznych serwerach. Ponadto użytkownik może liczyć na aktualizację programu oraz tworzenie kopii bezpieczeństwa.

Dla kogo jest system realizacji produkcji?

Tak naprawdę system realizacji produkcji przydaje się każdej firmie, która coś wytwarza. Niezwykle istotny jest on w branży spożywczej, gdzie wyjątkowo ważna jest troska o najwyższą jakość i bezpieczeństwo produktów, co oznacza wyższy poziom skomplikowania procesów produkcyjnych. Dobry program do zarządzania produkcją przyda się też w branży meblarskiej, kosmetycznej i w wielu innych. Warto wybrać system dopasowany do danej branży. Niemniej coraz więcej producentów tworzy rozwiązania, które można modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb poszczególnych firm. W takim przypadku kluczową kwestią jest poprawne wdrożenie programu.

Komentarze