Praca w IT: wymagania, wynagrodzenia i ścieżki kariery

Praca w ITPraca w IT pozostaje jednym z najlepszych, najbardziej "przyszłościowych" wyborów kariery zawodowej. Co trzeba zrobić, aby na dobre zakotwiczyć się w środowisku IT i rozwijać pomyślnie naszą drogę zawodową? Czego wymaga się od pracowników IT, a czego oczekują pracodawcy?


Jakie wymagania należy spełnić, aby pracować w IT?

Jak w każdej pracy, tak również w IT istotne są nasze umiejętności i kwalifikacje. Dyplom dobrej, wyższej uczelni z kierunku informatycznego dziś otwiera właściwie wszystkie drzwi do wygodnej i dobrze płatnej pracy. Jednak niekoniecznie musimy taki dyplom przedstawiać pracodawcy, ponieważ podmioty zatrudniające są zainteresowane konkretnymi, praktycznymi umiejętnościami, które możemy nabyć w trakcie naszej osobistej edukacji ustawicznej, na wielu oferowanych kursach i szkoleniach. Na pewno przyda się bycie "za pan brat" z nowymi technologiami, kreatywność w szybko zmieniającym się świecie cyfrowym, wyobraźnia i trochę talentu. Wszystkie wymagania sprowadzają się do praktycznego opanowania konkretnych umiejętności, których wymaga pracodawca. "Ludzie IT" należą do otwartych, są błyskotliwi, szybko się uczą. Najlepszą drogą do pomyślnej kariery zawodowej w IT jest wyspecjalizowanie się w dziedzinie, która nas interesuje. Wtedy nigdy nie zabraknie dla nas pracy.

Dlaczego praca w IT jest tak atrakcyjna?

Już sama świadomość pracownika IT, że oto rozwija Internet, projektuje interfejsy, mierzy ruch na stronie, a więc ma swój udział w rozwoju nowoczesnych technologii, które służą milionom użytkowników, może być zachęcająca. Poza tym w IT mamy spore pole manewru. Niektórzy z nas założą własną działalność gospodarczą, inni będą woleli pracować w biurze. Jest coś bardzo estetycznego i komfortowego w pracy przy komputerze. Gdy nasze kwalifikacje są wystarczające i spełniamy zadania zawodowe profesjonalnie - wszystko idzie jak z płatka. Praca w IT to praca umysłowa, wymagająca inteligencji i kreatywności. Odbywa się zwykle w komfortowo urządzonych miejscach i ma olbrzymie znaczenie społeczne. Jest także bardzo dobrze wynagradzana. Na tym polega jej atrakcyjność. Poza tym rynek pracy IT to typowy rynek pracy pracownika, więc zwykle możemy negocjować kontrakty i umowy, zapewnić sobie odpowiednie warunki pracy.

IT - jak wynagradzana jest praca w tej branży

Nie jest żadną tajemnicą, że w IT zarabia się zwykle wiele lub bardzo wiele. Sytuacja jest taka, że rynek pracy jest cały czas otwarty i bardzo chłonny, jeżeli chodzi o dobrych pracowników IT. Pracując w domu i np. zajmując się serwerami lub bazami danych, możemy liczyć na wynagrodzenie rzędu około 10-12 000 złotych. Gdy pracujemy stacjonarnie w firmie, wtedy nasze zarobki mogą być nawet wyższe. Jeśli zaś kierujemy jakimś projektem lub nasze umiejętności są kluczowe dla pomyślnego przebiegu tego projektu - wtedy możemy spodziewać się najwyższego stopnia wynagrodzeń. Nawet szeregowy pracownik IT, do którego obowiązków należy przygotowanie layoutu dla firmowego newslettera lub obsługa jakiejś prostej aplikacji, może zarabiać wysoko powyżej średniej krajowej. Ten stan rzeczy jest podyktowany olbrzymim zapotrzebowaniem rynku pracy na nowych adeptów IT. Najlepsi w tej branży, ludzie z dużym doświadczeniem i dorobkiem, zarabiają wcale nie mniej niż menadżerowie w dużych korporacjach. IT to branża bardzo intratna.

Oferty pracy IT

Oferty pracy IT występują w dużej obfitości, jest ich pod dostatkiem. Gdy zapoznajemy się z ofertą pracy w IT powinniśmy sprawdzić firmę, która wystosowuje ogłoszenie, a po nawiązaniu kontaktu - pamiętajmy o tym - zwykle będziemy mogli w szczerej rozmowie z naszymi szefami wynegocjować dodatkowe bonusy. Oferty pracy w IT należy czytać bardzo uważnie i wybierać tylko takie, o których wiemy, że na danym stanowisku nasze umiejętności wystarczą, że sprawdzimy się dobrze w proponowanej nam roli zawodowej. Unikajmy natomiast ofert, które są niedostatecznie dobrze opisane, w których brakuje kluczowych informacji. Na rynku pracy w branży IT ofert jest aż nadto, mamy więc z czego wybierać. Pamiętajmy także o znaczeniu komunikacji w ubieganiu się o pracę. Zwykle zaczyna się od kontaktu mailowego, w końcu dochodzi do osobistego spotkania lub wideokonferencji - musimy wykazać na wszystkich tych etapach rekrutacji naszą wiarygodność, poświadczyć doświadczenie i okazać się komunikatywni.

Podsumowanie

Jak znaleźć dobrego specjalistę z branży IT? Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie dla firm, ponieważ konkurencja na rynku i jego nasycenie dobrej klasy specjalistami, są bardzo duże. Możemy skorzystać z usług agencji lub wykonać zakrojoną na szeroką skalę akcję rekrutacyjną w dobrych serwisach z pracą w IT. Na odpowiedzi dla naszej oferty nie będziemy musieli długo czekać, lecz będą one różnej wartości. Zwykle dzieje się tak, że pracodawcy chcą sprawdzić nowych pracowników IT, więc powierzają im zadania próbne, bardzo uważnie przeglądają CV, zadają dodatkowe pytania. A IT to taka branża, która wykazuje dużą mobilność. Pracodawcy muszą się więc postarać, aby najlepszych członków zespołu zatrzymać u siebie.

Komentarze