Pomysł na biznes w domu - od czego zacząć?

Pomysł na biznes w domuPandemia koronawirusa pokazała, że w wielu przypadkach praca wcale nie wymaga wychodzenia z domu. Lockdown zmotywował jednych do przechodzenia na home office, a drugich do otwierania własnych działalności. Dzięki Internetowi każdy może dziś bowiem prowadzić własny biznes. Jeśli chcesz dołączyć do grona przedsiębiorców, będziesz jednak potrzebować dobrego pomysłu. W naszym poradniku spróbujemy nieco Cię zainspirować!

Pomysł na biznes - od czego zacząć?

Aby założyć własną działalność, nie wystarczy zwolnić się z pracy na etacie i dopełnić formalności. Biznes bez pomysłu błyskawicznie upadnie, a Ty zostaniesz bez środków do życia. Zanim zdecydujesz się więc na taki krok, zastanów się, co zaoferujesz przyszłym klientom. Dopiero kiedy swoje inspiracje ubierzesz w dobrze przemyślany biznesplan, przyjdzie pora na oficjalną rejestrację działalności gospodarczej. Czym więc kierować się, poszukując pomysłu na firmę?

Wykorzystaj swoje hobby

Najlepiej poradzisz sobie w branży, która jest Ci bliska. Nie chwytaj się więc pomysłów obiecujących szybkie i wysokie zyski, ale zupełnie dla Ciebie niezrozumiałych. To inspiracje innych ludzi, specjalizujących się w innych dziedzinach. Na rynku spotkasz ich bardzo wielu, a każdy już na starcie będzie miał nad Tobą olbrzymią przewagę. Postaw raczej na branżę, którą znasz i w której czujesz się pewnie. Wtedy nie zagrozi Ci nawet duża konkurencja, bo odpowiednia wiedza zawsze pozwoli Ci odpowiednio reagować.

W Internecie można świadczyć bardzo różne usługi, toteż nie będziesz mieć większych problemów, aby znaleźć odpowiadającą Ci działkę. Obecnie za pośrednictwem sieci można sprzedawać rozmaite produkty oraz materiały cyfrowe, prowadzić szkolenia i korepetycje, udzielać porad, projektować czy zarabiać na afiliacji i reklamach. Wybór zależy wyłącznie od Twoich pasji, zainteresowań i zgromadzonej do tej pory wiedzy.

Rozwiązuj problemy konsumentów

Mnóstwo ludzi ma takie same problemy i przemyślenia jak Ty. Nie każdy jednak wie, jak przekuć je w sukces finansowy. Zastanów się więc, jak możesz pomóc innym, wykorzystując swoje zdolności, predyspozycje czy zasoby. Czasami wystarczy porozmawiać ze znajomymi, zasięgając ich opinii lub zachęcając do wypełnienia prostych ankiet. W ten sposób upewnisz się, czy Twój pomysł na biznes miałby szanse powodzenia.

To oczywiście jedynie początek drogi, bo wejście na rynek wymaga przeprowadzenia szczegółowych analiz. W początkowym okresie możesz jednak skorzystać z prostych narzędzi dostępnych w sieci. Za pomocą Google Trends sprawdź więc, jaką popularnością cieszą się interesujące Cię zapytania w wyszukiwarce. Jeśli chodzi Ci po głowie e-commerce, wykorzystaj też TradeWatch do zweryfikowania sezonowości sprzedaży na Allegro. Postaw również na obecność w mediach społecznościowych, które stanowią doskonałe odzwierciedlenie społecznych nastrojów i obowiązujących na rynku trendów.

Skorzystaj z istniejącego pomysłu

Na pewno nieraz zdarzyło Ci się pomyśleć, że produkt lub usługę, z których korzystasz można by w jakiś sposób ulepszyć. Właśnie z takich inspiracji wyrastały i wyrastają największe biznesy świata. InPost nie był przecież pierwszą firmą kurierską w Polsce, a dziś cieszy się niekwestionowaną pozycją innowacyjnego lidera na rynku. Wszystko dzięki temu, że zaproponował udogodnienia, na które wcześniej nie wpadli jego bardziej doświadczeni konkurenci. Takie przykłady można oczywiście mnożyć.

Zapisuj więc swoje pomysły i zwracaj uwagę na słabe strony produktów i usług, z których na co dzień korzystasz. Czasami wcale nie trzeba wielkich zmian. Może okazać się, że inspiracja na biznes czeka tuż za rogiem. Nie bez powodu mówi się przecież, że diabeł tkwi w szczegółach.

Jak szukać pomysłów na własny biznes w domu?

Samo znalezienie odpowiedniego pomysłu na biznes też nie wymaga od Ciebie wychodzenia z domu. Niezbędne informacje i odpowiedzi na wszelkie pytania znajdziesz przecież w Internecie. Do dyspozycji masz takie rozwiązania jak na przykład:

Grupy na Facebooku

Wspominaliśmy już o istotnej roli, jaką w poszukiwaniu pomysłu na biznes odgrywają media społecznościowe. Warto zainteresować się w szczególności Facebookiem i działającym w jego obrębie grupami. To miejsca wymiany poglądów, które skupiają konsumentów o określonych potrzebach i przyzwyczajeniach. Wykorzystaj więc wyszukiwarkę portalu, aby zidentyfikować społeczności obracające się w obszarach związanych z Twoją dziedziną. Poznaj ich pytania, zachowania i cele, a później postaraj się na nie odpowiedzieć.

Quora

Quora to właściwie swego rodzaju forum internetowe. Każdy użytkownik ma prawo zadać tam pytanie na dowolny temat, a pozostali starają się mu jak najlepiej na nie odpowiedzieć. Przeglądając kategorie związane z Twoimi zainteresowaniami, szybko zorientujesz się, co nurtuje internautów i jakie są ich potrzeby w danym zakresie. Możesz też wybrać tematy stricte biznesowe, dzięki czemu zgłębisz wiedzę niezbędną do założenia działalności.

Kody PKD

Każdy przedsiębiorca musi wybrać dla swojej działalności odpowiedni kod PKD na etapie jej zakładania. Spis dostępnych numerów obejmuje więc zasadniczo każdy rodzaj biznesu, jaki można prowadzić w naszym kraju. Jeśli brakuje Ci pomysłu na firmę, przejrzyj tę listę i zastanów się, który kod PKD mógłby znaleźć się w Twoim wniosku do CEIDG.

Jak założyć własny biznes w domu?

Kiedy znajdziesz już właściwy pomysł na biznes w domu, musisz zająć się przygotowaniem biznesplanu. Powinien to być stosunkowo obszerny dokument, w którym znajdzie się między innymi:

 1. analiza rynku,
 2. analiza SWOT (mocne i słabe strony Twojej działalności, a także szanse i zagrożenia, jakie przed nią stoją),
 3. analiza konkurencji,
 4. analiza grupy docelowej,
 5. budżet (planowane wydatki, prognozowane zyski),
 6. cele do osiągnięcia.

Biznesplan nie jest oczywiście formalnie wymaganym dokumentem. Ma Ci jedynie pomóc dobrze przygotować się do prowadzenia działalności i radzenia sobie z przykrymi niespodziankami.

Rejestracja firmy wymaga natomiast złożenia odpowiedniego wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możesz wypełnić go online, podając między innymi takie dane jak:

 1. nazwa firmy,
 2. kod PKD,
 3. preferowana forma opodatkowania,
 4. sposób prowadzenia księgowości,
 5. chęć odprowadzania podatku VAT (jeśli jest
 6. ono
 7. opcjonalne).

Początkujący przedsiębiorcy decydują się zazwyczaj na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Innym popularnym wyborem jest też spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jaki pomysł na biznes w domu wybrać?

Pisaliśmy już, że wybierając pomysł na biznes, najlepiej kierować się własnymi zainteresowaniami i umiejętnościami. A co, jeśli wydaje Ci się, że na niczym nie znasz się wystarczająco dobrze? To pewnie tylko zbyt daleko idąca ostrożność lub brak pewności siebie, ale zawsze możesz oczywiście zdecydować się na prowadzenie uniwersalnej działalności. Za taką uznać należy sprzedaż internetową, która jest dziś dostępna właściwie dla każdego.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych platform abonamentowych - takich jak na przykład Sky-Shop - sklep internetowy założysz bez dużego kapitału i bez specjalistycznej wiedzy. Wystarczy zaprojektować witrynę w intuicyjnym kreatorze i zintegrować ją z wybranymi hurtowniami. Produkty zostaną pobrane na stronę automatycznie, a Ty zaczniesz sprzedawać, używając prostego w obsłudze panelu administracyjnego. Co więcej, nad Twoimi działaniami czuwać będą fachowi doradcy, którzy zawsze chętnie Ci pomogą.

Skoro wiesz już, jak znaleźć pomysł na własny biznes i jakie rodzaje działalności cechują się największym potencjałem, możesz przygotować biznesplan i zarejestrować firmę. Dzięki wykorzystaniu Internetu, wejście na rynek wcale nie musi być ani kosztowne, ani ryzykowne. Najlepiej widać to choćby po sklepach w dropshippingu, które możesz prowadzić za pomocą nowoczesnych platform e-commerce. Skoro nic nie tracisz, chyba nie zaszkodzi spróbować?

Komentarze