Od jakich czynników uzależniona jest cena leczenia alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmuLeczenie alkoholizmu to długi i niestety, bardzo skomplikowany proces. Uzależnieni mają możliwość skorzystania z leczenia w ramach NFZ, jednak najczęściej decydują się oni na leczenie prywatne. Jest ono efektywniejsze, a co więcej daje choremu więcej możliwość diagnostycznych i terapeutycznych. Od czego uzależniona jest cena leczenia alkoholizmu?

Pobyt w ośrodku

Alkoholicy leczący się prywatnie mogą zdecydować, czy robią to w ośrodku zamkniętym, czy w placówce ambulatoryjnej w ramach psychoterapii. Pierwsze rozwiązanie jest, zdaniem psychiatrów, o wiele efektywniejsze. Niemniej jednak jest ono również o wiele droższe.

Średnio za pobyt w placówce zamkniętej musimy zapłacić około 1000-2000 zł. Cena dotyczy tygodniowej terapii, jeśli więc chcemy spędzić tam więcej czasu, musimy zapłacić znacznie więcej. Co istotne, cena uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji ośrodka oraz jego renomy.

Kliniki położone nad morzem czy w górach wymagają wniesienia większej opłaty. Jeśli w klinice zatrudnieni są wysokiej klasy eksperci, również musimy zapłacić więcej. Gdy pacjent zdecyduje się na dodatkowe udogodnienia, na przykład osobny pokój czy indywidualne menu, będzie musiał wnieść wyższe opłaty za pobyt.

Koszt psychoterapii w poradni

Spora część pacjentów, głównie ze względów finansowych, decyduje się na psychoterapię w ośrodku dziennym. Oznacza to, że chory uczęszcza na spotkania z psychologiem bądź psychiatrą i podejmuje z nim terapię indywidualną, bądź grupową.

Cena terapii indywidualnej jest wyższa, bowiem specjalista poświęca czas jednemu tylko pacjentowi. Tymczasem psychoterapia grupowa kosztuje nieco mniej, lecz często pełni ona jedynie rolę terapii uzupełniającej do terapii indywidualnej. Cena leczenia w poradni zależy głównie od jej lokalizacji.

Najwięcej zapłacimy w większych miastach, mniej zaś w miasteczkach. Jeżeli zdecydujemy się na współpracę z osobą specjalizującą się w leczeniu alkoholizmu, będziemy musieli zapłacić więcej. Psychoterapia jest i tak korzystniejsza pod względem finansowym niż pobyt w ośrodku zamkniętym, stąd warto przemyśleć terapię z dobrym ekspertem.

Leczenie prywatne czy mieszane?

Chcąc zmniejszyć koszty leczenie alkoholizmu, możemy zdecydować się na rozwiązanie mieszane. Na czym ono polega? Otóż leczymy się zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Co prawda szansę na pobyt w ośrodku zamkniętym w ramach NFZ mają nieliczni, jednak już na psychoterapię może liczyć niemal każdy ubezpieczony.

Stąd też warto rozważyć takie rozwiązanie, gdyż pozwala ono znacznie ograniczyć koszty leczenia, co dla niektórych jest bardzo ważne. Alkoholicy nie zawsze bowiem dysponują odpowiednimi środkami na leczenie w pełni prywatne.

Możemy również zdecydować się na leczenie w ośrodku ambulatoryjnym w ramach funduszu oraz podczas prywatnych wizyt. Dobrze jest korzystać z usług tego samego specjalisty, bowiem będzie on w stanie lepiej poznać problem alkoholika i efektywniej go leczyć. Niestety, najlepsi specjaliści często nie mają podpisanej umowy z NFZ.

Więcej informacji znajdziesz na https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/.

Komentarze