Obsługa i pomoc prawna dla firm - co obejmuje?

Pomoc prawna dla firmPrzedsiębiorcy działający na polskim rynku nie zawsze mają łatwo. Częstym problemem na ich zawodowej drodze są problemy natury prawnej, tym bardziej że często przepisy zmieniają się w dynamiczny sposób. Nic więc dziwnego w tym, że obsługa prawna przedsiębiorców znajduje się już w ofercie niemal każdej polskiej kancelarii prawnej.

Dlaczego obsługa prawna jest ważna dla przedsiębiorców?

Jest wiele momentów w życiu każdego przedsiębiorstwa, w których pomoc prawnicza okazuje się być niezwykle przydatna. Bardzo często jest to już sam początek zakładania działalności. Zanim praca ruszy na dobre, konieczne jest załatwienie wielu niezbędnych formalności, bez których funkcjonowanie przedsiębiorstwa nie może się rozpocząć. Wielu przedsiębiorców pozostaje przy usługach takiej kancelarii szczególnie w przypadku, w którym darzy ją zaufaniem i nie wyobraża sobie powierzania swoich ważnych zawodowych spraw innym osobom. Stała obsługa prawna przedsiębiorców to wygodne rozwiązanie gwarantujące to, że sprawy prawne firmy zawsze są pod kontrolą i nadzorem kancelarii.

Co obejmuje obsługa pomoc prawna dla firm?

Pomoc prawna dla firm

Tak naprawdę zakres obsługi prawnej przedsiębiorców jest niezwykle szeroki, zależny nie tylko od doświadczenia i wiedzy pracowników kancelarii, ale również indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Najczęściej w zakres obsługi prawnej przedsiębiorstw wchodzą następujące usługi:

 • ogół porad dotyczących działalności przedsiębiorstwa;
 • opiniowanie umów pod kątem ich opłacalności i zgodności z obowiązującymi w danym momencie przepisami;
 • przygotowywanie wewnętrznej dokumentacji w postaci regulaminów, statutów czy umów;
 • rozmowa z przedsiębiorcą o zmianie przepisów i ich wpływie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa;
 • jeżeli jest taka potrzeba, obsługa prawna obejmuje również prowadzenie spraw pracowniczych;
 • reprezentowanie klienta (w spotkaniach administracyjnych, negocjacjach z dłużnikami, prowadzonych sprawach przed sądem itp.);
 • opracowywanie opinii prawnych;
 • sporządzanie pism (głównie do instytucji publicznych, sądów czy organów administracyjnych);
 • zakładanie i rejestracja spółek;
 • przekształcanie spółek;
 • rejestrowanie wszelkiego rodzaju zmian w KRS;
 • dokonywanie zmian w zakresie umów i statutów w zgodzie ze zmieniającymi się przepisami prawa.

Czy obsługa prawna przedsiębiorstw do duży wydatek?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy obsługa prawna przedsiębiorców generuje duże koszty, czy też opłacanie tego typu usług nie jest drogie i nie będzie stanowiło dużego obciążenia nawet dla firmy, która jest dopiero na samym początku swojej działalności. To, ile kosztuje obsługa prawna firm (https://kancelaria-kfk.pl/specjalizacje/obsluga-przedsiebiorcow/) uzależnione jest w dużej mierze od zakresu usług oferowanych przez kancelarię. Istotne znaczenie ma równie forma rozliczania się pomiędzy klientem a kancelarią. W przeważającej liczbie przypadków jest to rozliczenie ryczałtowe. W praktyce przedsiębiorstwo uiszcza miesięczną opłatę za obsługę prawną na rzecz kancelarii niezależnie od jej zaangażowania w ciągu miesiąca w sprawy firmowe. Wbrew pozorom nie jest to niekorzystne rozwiązanie. Wręcz przeciwnie. Budżet na obsługę prawną jest ściśle określony, a przedsiębiorca niezależnie od okoliczności ma do niej stały i nieograniczony dostęp.

Poza rozliczeniem ryczałtowym obsługa prawna rozliczana jest również przy zastosowaniu metody mieszanej, czyli ryczałtowo-godzinowej bądź po prostu godzinowej - wówczas przedsiębiorstwo płaci jedynie za te godziny w miesiącu, na które kancelarii poświęciła swój czas i którymi się zajęła.

Komentarze