O co tak naprawdę chodzi w pozycjonowaniu? Wracamy do podstaw

O co chodzi w pozycjonowaniu stronO co tak naprawdę chodzi w pozycjonowaniu? Jak działają roboty Google? Co musi się wydarzyć, aby strona www naszego biznesu była widoczna w bezpłatnych wynikach wyszukiwarki? Warto mieć choć podstawową wiedzę na ten temat, wprowadzić ją w życie i czerpać z tego korzyści. Więcej przeczytacie poniżej. Zachęcamy do lektury!

Jak działają roboty Google i czym jest crawl budget?

Roboty odwiedzają zarówno nowe witryny, jak i te z długą historią. W pierwszej kolejności odbywa się skanowanie, czyli gromadzenie informacji na temat zawartości witryny. Roboty zbierają dane na temat treści, kodu, grafik, responsywności, linków i innych elementów. Zebrane informacje zapisywane są na dyskach twardych Google. Cały ten proces nazywamy skanowaniem lub crawlowaniem.

Zebrane informacje podlegają analizie, strona umieszczana jest w indeksach. Strony, które nie znajdują się w indeksach Google, nie są widoczne w wyszukiwarce. Warto więc zadbać o to, by indeksowanie odbywało jak najczęściej.

Czasem, jeśli część strony pisana jest w języku JavaScript, a nie w języku HTML, konieczne jest także renderowanie. Renderowanie jest konieczne, aby roboty zrozumiały kod strony.

Ostatni proces to rankowanie, czyli ustalenie kolejności, w jakiej wyświetlać się będą strony. Gdy użytkownik wpisze w okno wyszukiwania swoje zapytanie, Google dostarcza odpowiedź w ułamku sekundy. Najbardziej użyteczne strony wyświetlane są na najwyższych pozycjach. Im nasza strona znajdzie się wyżej, tym nasze szanse na to, że klient ją odwiedzi, będą większe.

Crawl budget

Przejdźmy do pojęcia, które pojawia się w nagłówku. Crawl budget to częstotliwość, z jaką roboty Google odwiedzają naszą stronę www. Oczywiście, im częściej będą to robić, tym lepiej. Czy mamy jakikolwiek wpływ na tę kwestię? W pewnym stopniu tak. Roboty częściej odwiedzają strony www, które “żyją”, na których regularnie pojawiają się nowe treści, z wartościowym profilem linków wewnętrznych i zewnętrznych. Prowadząc takie działania, mamy szanse na zwiększenie crawl budgetu.

Koniecznie też nie sprawdźmy, czy nie wkradły się błędy do pliku robots.txt i, czy nie zablokowaliśmy robotom dostępu do adresu URL, który powinien być indeksowany.

Droga do TOP 10 bezpłatnych wyników wyszukiwania

Miejsce w TOP10 związane jest z wieloma korzyściami, począwszy od większej rozpoznawalności, po pozycje eksperta w branży i większe zyski. Co więc zrobić, aby uzyskać i utrzymać taką pozycję?

Konieczne są regularne działania, rozplanowane w czasie, prowadzone zgodnie z przemyślaną strategią. Bardzo istotne jest także, by w procesie pozycjonowania korzystać wyłącznie z dozwolonych metod. Wszelkie próby manipulacji wynikami Google, czyli korzystanie z metod black hat SEO, przyczynią się do utraty widoczności, a nawet do wyłączenia strony www z indeksacji. Wyłączenie z indeksacji to utrata dotychczasowej pracy, brak widoczności w Google i konieczność budowy nowej strony www.

Jakie działania obejmuje pozycjonowanie?

 • audyt SEO
 • wdrażanie unikalnych treści
 • budowa profilu linków zewnętrznych i wewnętrznych
 • optymalizacja techniczna
 • analiza uzyskanych efektów.

Co jest ważne dla Twoich klientów?

Widoczność w wynikach wyszukiwania to dopiero krok numer jeden. Liczy się, aby klient zainteresował się naszą stroną www. Jeśli nawet użytkownik odwiedzi stronę, lecz od razu ją opuści, nie przyniesie nam to zysków. Co więcej, sprawi, że wzrośnie współczynnik odrzuceń, co będzie sygnałem dla robotów, że witryna nie jest dostosowana do użytkowników. Strona powinna więc spełniać standardy UX i UI. Jakie kwestie mają największe znaczenie:

 • prędkość ładowania
 • przemyślane rozmieszczenie tekstu, elementów graficznych, buttonów
 • nowoczesny, dostosowany do specyfiki firmy design
 • sieć linków wewnętrznych
 • wartościowy content
 • dodatkowe funkcjonalności
 • brak przypadkowych przesunięć elementów strony
 • przemyślana struktura strony, intuicyjna ścieżka zakupowa.

Pozycjonowanie z 1stplace.pl

Szukasz specjalistów, którzy zadbają o pozycjonowanie Twojej strony www? Chcesz mieć pewność, że Twoją witryną zaopiekują się kompetentne osoby? 1stplace.pl to agencja e-marketingowa, która od ponad 10 lat zwiększa widoczność w sieci biznesów o różnej specyfice działania. Już dziś dołącz do grona zadowolonych klientów i ciesz się z większych zysków.

Komentarze