Nowy Ład - jak sobie z nim poradzić?

SzkolenieNowy Polski Ład, czyli program gospodarczo społeczny dotyczący wielu aspektów, od podatków, poprzez wsparcie socjalne, edukację, sięgający aż po rozwój kultury. Prace nad Nowym Ładem nabrały tempa - projekt ma trafić do Sejmu najpóźniej we wrześniu. Co się zmieni i w jakiej formie będą wprowadzane zmiany? Jak sobie z tym poradzić i gdzie szukać pomocy?

Główne założenia Nowego Ładu

Do głównych założeń projektu zaliczają się:

  • zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł dla wszystkich,
  • emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł,
  • zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej,
  • zniesienie limitów do lekarzy specjalistów,
  • mieszkanie bez wkładu własnego,
  • dom bez zajmujących czas formalności (do 70 m²),
  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który ma na celu wspieranie w wychowywaniu dzieci.

Podkreślić trzeba, że więcej dzięki temu programowi zarobią przede wszystkim pracownicy, których wynagrodzenie nie przekracza 5000 zł brutto.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku, podwyższenia I progu podatkowego oraz te dotyczące emerytur bez podatku do 2,5 tys. zł mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. Jeżeli chodzi o całą resztę, to stopniowo w kolejnych miesiącach - jednak o tym będziemy dowiadywali się na bieżąco, kiedy projekt zostanie zatwierdzony w Sejmie i przejdzie dalej.

Większa kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku to suma rocznych dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu. W 2021 roku kwota ta wynosi 8000 złotych. Wzrost tej kwoty ma spowodować, że większa grupa osób nie zapłaci tego podatku. Na dziś podatek płacą wszyscy, których dochód przekracza 8000 złotych.

W ramach Nowego Polskiego Ładu kwota wolna od podatku zostałaby zwiększona do 30 000 zł. Rządzący z Prawa i Sprawiedliwości zapowiadają również podniesienie I progu podatkowego do 120 tys. zł.

Składka zdrowotna w Nowym Ładzie

Aktualnie składka zdrowotna wynosi 9% podstawy składki. Dodatkowym plusem jest możliwość jej odliczenia od podatku 7,75%. Po wprowadzeniu Nowego Ładu składka zdrowotna będzie proporcjonalna do przychodu i wynosiła najprawdopodobniej 9%, a odliczenie jej będzie niemożliwe. Jak się to ma w praktyce i co to oznacza? Wzrośnie procent podatku dochodowego - dla wszystkich - bez względu na rodzaj umowy.

Co możesz zrobić? Gdzie szukać pomocy?

To tylko niektóre z założeń Nowego Polskiego Ładu, które niestety, ale mogą nieźle niektórym namieszać. Jeśli wejdą w życie, najbardziej uderzą w osoby fizyczne będące przedsiębiorcami. Jak można sobie z tym poradzić? Czy jest jakaś alternatywa?

Jedną z opcji jest założenie spółki z o.o., która zalicza się do spółek kapitałowych. Warto podkreślić, że wspólnicy spółek kapitałowych nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu udziału w takich spółkach. Zatem taka opcja ma sens, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na prowadzenie spółki ze wspólnikiem, ponieważ jako jednoosobowa działalność dla celów ZUS jest traktowana jako jednoosobowy wspólnik i musi płacić składki, w szczególności zdrowotne. Tutaj - https://zustoniemus.pl/ - dostaniesz dużo cennych informacji na ten temat, rozwiane zostaną wszelkie Twoje wątpliwości, które pozwolą Ci się zastanowić, czy to nie czas zrobić kolejny krok w Twoim życiu. Tam znajdziesz pomoc.

Kto najmniej skorzysta z Nowego Ładu?

Część zmian, którą proponują rządzący w ramach Nowego Polskiego Ładu, na pewno będzie korzystna dla pracowników, szczególnie tych zarabiających mniej niż 120 000 zł rocznie. Najwięcej jednak stracą osoby zarabiające najwięcej. Przedstawiciele kraju nie ukrywają, że swoimi działaniami chcą wspierać klasę średnią. Wartość pieniądza nie stoi aktualnie wysoko. Należy więc zwrócić uwagę, że zarobki do 10 000 zł brutto miesięcznie to nie jest klasa średnia, a tzw. niższa klasa średnia. Nie ma co się oszukiwać.

Komentarze