Negatywne wpisy w BIK? Co można z nimi zrobić?

Negatywne wpisy w BIKBIK jest instytucją, która ma na celu gromadzenie informacji na temat wywiązywania się ze zobowiązań finansowych wszystkich osób korzystających z bankowych produktów finansowych. Aby się w nim znaleźć, wystarczy kupić coś na raty, mieć kartę kredytową lub zaciągnąć pożyczkę gotówkową. Posiadanie samych pozytywnych wpisów w BIK pozwala sięgać po kolejne produkty finansowe, negatywne noty natomiast skutkują odmową współpracy ze strony banków. W związku z tym, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak usunąć się w BIK i czy jest to w ogóle możliwe do zrobienia?

Co należy wiedzieć o BIK?

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej, ogólnopolskiej instytucji powołanej na początku XXI w. przez największe polskie banki. Z założenia miała ona gromadzić informacje na temat spłaty zobowiązań finansowych przez klientów oraz ułatwiać instytucjom podjęcie decyzji odnośnie kontynuowania współpracy z konkretnymi z nich. Dane zgromadzone w BIK pozwalały bankom jednoznacznie stwierdzić, czy dany klient jest wiarygodnym kredytobiorcom i czy można bezpiecznie powierzyć mu swoje pieniądze. Funkcjonowanie BIK może więc ułatwić, ale także znacząco utrudnić dostęp do produktów finansowych.

Osoby, które nie miały problemów ze spłatą swoich zobowiązań, dzięki pozytywnym wpisom w BIK mogą szybciej uzyskać dostęp do kolejnych produktów finansowych. Ludzie, którym natomiast zdarzały się opóźnienia w spłacie rat lub nie były w stanie uregulować swojego zobowiązania w całości, mając negatywne wpisy w BIK mogą pożegnać się z dostępem do kolejnych pożyczek, zakupów ratalnych czy nawet uzyskać odmowę przyznania kredytu hipotecznego. Wszystko to przez problemy finansowe, które mieli dobrych kilka lat wcześniej. W związku z tym, wielu z nich zadaje sobie podstawowe pytanie, jak usunąć się w BIK i czy jest to w ogóle możliwe do zrobienia? Okazuje się, że jak najbardziej tak!

Negatywne wpisy w BIK

Jak usunąć się w BIK i kiedy zdecydować się na taki krok?

W pierwszej kolejności należy uzyskać możliwie jak najszerszy wgląd w swoją sytuację w BIK. Możemy zrobić to w bardzo prosty sposób zamawiając raport BIK. Jego bazową i bezpłatną wersję można uzyskać raz na 6 miesięcy za pośrednictwem strony www Biura Informacji Kredytowej lub skorzystać z płatnego wsparcia firm, które udostępnią nam pełny raport. Następnie należy dokonać spłaty wszystkich zaległych zobowiązań finansowych oraz złożyć wniosek o usunięcie danych dotyczących starych zaległości, od których spłaty minęło już 5 lat. Jeśli natomiast zauważymy, że raport BIK zawiera dane nieaktualne lub błędne, należy złożyć wniosek o ich korektę.

Usunięcie negatywnych wpisów w BIK skutkuje znaczącą poprawą wizerunku klienta oraz otwiera mu drzwi do dalszego korzystania z produktów finansowych. Banki chętniej udzielają swojego wsparcia finansowego osobom, które mają same pozytywne wpisy w BIK, gdyż współpraca z nimi gwarantuje niejako brak problemów ze spłatą kolejnych zobowiązań. Klient z kolei zyskuje pewność, że przy spełnieniu dodatkowych kryteriów, będzie mógł z sukcesem ubiegać się o wsparcie finansowe oraz nie napotka problemów z uzyskaniem dostępu m. in. do pożyczki gotówkowej, zakupów ratalnych czy zwiększenia limitu na koncie.

Komentarze