Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Zarządzanie nieruchomościamiProfesjonalne zarządzanie nieruchomościami polega na bieżącej obsłudze danej nieruchomości poprzez administrowanie nią oraz kierowanie wszelkimi pracami technicznymi oraz konserwacyjnymi.

Zarządca może zajmować się także doradztwem w kwestiach, związanych z posiadaniem różnych typów nieruchomości.

Profesję zarządcy nieruchomości można prowadzić w trybie pracownika najemnego lub jako samodzielny specjalista. Ta druga opcja jest bardzo popularna wśród osób decydujących się na założenie własnej działalności gospodarczej. W procesie zarządzania nieruchomością bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiednich relacji z właścicielem nieruchomości.

Profesja zarządcy jest aktywnością, wykonywaną dla osób trzecich. Zarządca sprawuje bowiem pieczę nad wartościowym majątkiem, wielokrotnie zdarza się tak, że sama nieruchomość przynosi tak ogromne dochody, że jej właściciel właśnie z nich się utrzymuje. Sam zarządca nie może więc podejmować żadnych, wiążących decyzji, na przykład takich, związanych z inwestowaniem w daną nieruchomość. Tego typu dyspozycje może mu wydawać jedynie właściciel obiektu. Zarządca ma obowiązek ubezpieczyć się w pracy, ponieważ w przypadku jakiejkolwiek szkody może dochodzić swoich praw.

Z nieruchomościami związane są również inne zawody, między innymi rzeczoznawca majątkowy czy pośrednik w obrocie nieruchomościami. Rzeczoznawca zajmuje się wycenianiem danej nieruchomości, biorąc pod uwagę kilka aspektów, między innymi jej stan techniczny, prawny jak również potencjał i możliwości, jakie daje dana nieruchomość dla nabywcy. Z kolei profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami pracuje zarówno z klientami, chcącymi kupić czy wynająć nieruchomość jak również tymi, którzy mają lokal do zaoferowania. W Polsce jest prawie 20 tysięcy pośredników w handlu nieruchomościami.

Dlaczego ten zawód jest tak popularny? Przede wszystkim dlatego, że jest ciekawy i dobrze płatny. Ta profesję można prowadzić również w ramach jednoosobowej działalność gospodarczej, jako wolny strzelec.

Komentarze

Paweł
U mnie na osiedlu administratorem jest Integrum Management od prawie roku i jest dobrze. Osiedlem zajmują się dobrze, nie ma problemów.
Rafał
Integrum Management - szkoda im na profesjonalną reklamę skoro wspierają się darmową reklamą w komentarzach
Kunegunda
Dziwny przypadek Karolu.
Karol
Może dziwny przypadek, nie wiem, ale u mnie również administratorem osiedla jest właśnie Integrum Management i jedno co na pewno mogę o nich powiedzieć to to, że polecam
Magdalena
Długo nie zdawałam sobie sprawy z tego jak ważny jest dobry administrator. Może dlatego, że przez całe życie mieszkałam na w domu jednorodzinnym i dopiero po przeprowadzce do bloku zaczęłam pewne rzeczy dostrzegać. Myślę, że zarządca powinien być w szczególności człowiekiem uczciwym i pracowitym. Także dobrze, że trafiliśmy na Integrum Management.