Mieszkanie czy dom? Podejmij właściwą decyzję

Mieszkanie czy domW pewnym momencie swojego życia wiele osób staje przed wyborem, czy lepiej kupić dom czy może mieszkanie. Taka decyzja w dużej mierze zależy od naszych możliwości finansowych, jednak na wybór składa się jeszcze wiele istotnych kwestii. Jakich? To wszystko zależy od sytuacji danej osoby czy rodziny. Są jednak takie sprawy, które dotykają nas wszystkich po równo. I te właśnie Wam przybliżymy, aby pomóc w podjęciu decyzji.

Spojrzenie od strony finansowej

Cena kupna mieszkania, domu czy wyłącznie gruntu pod budowę zależy przede wszystkim od lokalizacji. Miejsca z centrum miasta zawsze będą nawet o ponad połowę droższe od tych usytuowanych na obrzeżach. Dodatkowo spore różnice wynikają z tego, czy wolimy zakupić mieszkanie lub dom z rynku wtórnego czy pierwotnego. Rynek wtórny oferuje nam najczęściej lokale wykończone, z wyposażeniem - jeśli znajdziemy coś, co nam się bardzo spodoba, wówczas zaoszczędzamy głównie czas, który poświęcilibyśmy na sprawienie, że nasz dom lub mieszkanie byłoby gotowe do zamieszkania. Rynek pierwotny ma również swoje zalety - przede wszystkim możemy wykończyć nasze lokum według własnych preferencji i w najbliższej przyszłości nie musimy martwić się o ewentualne remonty.

Pytania, które musisz sobie zdać przed zakupem mieszkania lub domu

Przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, gdzie widzisz siebie za kilka lub kilkanaście lat. Inwestycja w lokal mieszkalny jest bardzo wymagająca pod względem finansowym, decyzji nie powinieneś podejmować "na już".

Istotna jest również kwestia tego, jaki tryb życia prowadzisz. Pracujesz zdalnie, laptop lub komputer to twoje biuro, planujesz sporą rodzinę, a także masz prawo jazdy i samochód? Wówczas kupno domu będzie niemalże perfekcyjne, w domu spokojnie wydzielisz pokoje dla każdego, znajdziesz ciche miejsce do pracy, a wolny czas będziesz mógł spędzać w ogrodzie. Z kolei, jeśli kochasz życie w mieście i tam znajduje się twoje miejsce pracy, uwielbiasz spotkania towarzyskie w restauracjach i barach oraz preferujesz komunikację miejską - w tym wypadku sprawdzi się mieszkanie. Nie należy zapominać również o tym, że mieszkania to nie tylko małe klitki, znajdziemy również takie, które swoją powierzchnią będą odpowiadały metrażowi pokaźnego domu.

Mieszkając w domu, zapewniasz sobie większy komfort, praktycznie nie jesteś zależny od sąsiadów, możesz wybudować swoje miejsce niemalże na łonie natury. Z tym wiążą się też pewne wady - musisz rozważyć kwestie odległości do sklepów, centrów handlowych, przedszkola, szkoły czy nawet szpitala. Bloki najczęściej wyposażone są teraz w część usługową, gdzie znajdziemy sklepy, w których zrealizujemy najpotrzebniejsze zakupy.

Koszty utrzymania

Zakup mieszkania na własność w dalszym ciągu wiąże się z koniecznością opłacania miesięcznego czynszu, który znacząco może wpływać na nasz budżet. Z kolei wybudowanie domu wiąże się z wieloma kosztami, takimi jak: uzyskanie odpowiednich pozwoleń, podciągnięcie przyłącza wodociągowego i przyłącza prądu, podciągnięcie mediów czy zatrudnienie kierownika budowy.

Koszty zużycia prądu i wody oraz eksploatacji systemu grzewczego zależą w dużej mierze od samych domowników. Liczba osób, częstotliwość zużycia przekłada się na rachunki. Podsumowując, ta sama rodzina mieszkająca w bloku może ponosić opłaty bardzo podobne do rodziny posiadającej dom, jednak zazwyczaj rachunki za mieszkanie są choć trochę niższe.

Research ofert

Zanim zdecydujesz się na zakup domu lub mieszkania, powinieneś szczegółowo zapoznać się z ofertą rynkową. Lokale w tej samej lokalizacji i o podobnym standardzie oraz metrażu mogą mieć zupełnie inne ceny za metr kwadratowy. Obido.pl to platforma rynku deweloperskiego, na której znajdziemy ogromną liczbę domów oraz mieszkań, dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z porównaniem lokali. Pozwala nam też na wirtualny spacer, zobaczenie wszystkich cen, a także może określić czas i drogę dojazdu do często odwiedzanych przez Ciebie miejsc. Dokonanie przeglądu ofert to prawdopodobnie najważniejszy krok w procesie kupna lokalu mieszkalnego.

Komentarze