Ludzie sukcesu

Ludzie sukcesuOd strony naukowej, sukces jest stanem zamierzonym, zrealizowanym w przeciągu pewnego czasu. Dla każdego człowieka może być on postrzegany w inny sposób, ponieważ jest on zależny od hierarchii wartości i doświadczenia poszczególnych osób. Sukces jest mierzony poprzez zrealizowane plany, szczęście, zdrowie, własności materialne itp.

A więc jest działaniem na najwyższym poziomie jednostki, aby zostały spełnione jej marzenia i pragnienia, przy utrzymaniu równowagi pomiędzy wszystkimi płaszczyznami życia. Sukces zostaje wtedy osiągnięty, kiedy człowiek spełni swoje wszystkie oczekiwania, na tle zawodowym, zdrowotnym, rodzinnym, podróżniczym itd.

Wiele wybitnych jednostek, które znamy, swoją drogę do sukcesu zaczynały od serii porażek. Mimo tych wszystkich niepowodzeń, osiągnęły wygraną i wielką sławę. Wszystkie te osoby łączą te same cechy - determinacja, ambicja i wytrwałość. Znakomicie potrafiły odkryć i rozwinąć swój talent na swoją korzyść. Moim zdaniem te postacie również wykazały, że były osobami przedsiębiorczymi, ponieważ osiągnęły swój sukces, a co najważniejsze, czerpały później z niego zyski, między innymi w postaci pieniędzy oraz sławy.

Jednym z tych ludzi, których chciałabym przedstawić jest amerykański pisarz literatury grozy - Stephen King.

Stephen King - Bezsenność

"Długa jest droga do raju skarbie, więc nie przejmuj się drobiazgami."

Jego pierwsza książka zatytułowana "Carrie" nie miała łatwych początków, ponieważ została wielokrotnie odrzucona przez wydawców. Autor miał problemy z jej ukończeniem, zniechęcony i zrezygnowany postanowił wyrzucić ją do śmieci. Na szczęście powieść została odratowana dzięki jego żonie, która zachęciła swojego męża do kontynuowania pracy. Kiedy skończył, wysłał powieść do wydawnictwa "Doubleday", lecz później zapomniał o niej. Upłynęło trochę czasu i dostał ofertę wydania swojej powieści za 2, 5 tys. dolarów. Kiedy książka okazała się strzałem w dziesiątkę, za drugie wydanie zaproponowano mu aż 400 tys. dolarów. Należy podkreślić, iż Stephen King w tym okresie miał problemy z alkoholem, z którym walczył przez 10 lat. Aktualnie uważany za najbogatszego pisarza świata zarobił dotychczas ponad już 2 miliony dolarów.

  Thomas Edison - amerykański wynalazca

  "Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu."

  Cóż tu dużo pisać - "Thomas Edison to bodaj najgenialniejszy wynalazca, jakiego kiedykolwiek miała Ameryka. I jak wielu genialnych ludzi potrafił dokonywać nieprawdopodobnie złych wyborów" - Maury Klein, historyk.

  Do szkoły zaczął uczęszczać mając 8 lat. W wieku 10 lat stał się miejscowym ekspertem od telegrafu uruchamiając samodzielnie urządzenie telegraficzne na stacji kolejowej w swoim miasteczku. Jego edukacja zakończyła się na etapie szkoły podstawowej. Według nauczycieli zadawał za dużo pytań, nie odrabiał pracy domowej, był nadpobudliwy. Matka decyduje się zabrać go ze szkoły i sama kształcić Edisona w domu. W wieku 12 lat zaczyna sprzedawać słodycze i gazety pasażerom pociągów, a wkrótce wydaje też własną gazetę. Zarobione pieniądze przeznacza na eksperymenty prowadzone w piwnicy. Mając 16 lat Thomas był już jednym z najbardziej znanych ekspertów od telegrafu w USA dzięki wynalazkowi umożliwiającemu podłączenie sześciu urządzeń telegraficznych do jednego przewodu przesyłowego. Był dzieckiem, które samo lubiło zdobywać wiedzę na własną rękę, na przykład poprzez czytanie książek. W latach młodości założył "fabrykę wynalazków", której celem było dokonywanie przełomowych odkryć raz na pół roku i mniej istotnych raz na 10 dni. Po wynalezieniu żarówki Edison założył firmę Edison Electric Light Company, która w 1911 roku przekształciła się w działającą do dziś (obecnie największą na świecie spółkę kapitałową) firmę General Electric.

  Walt Disney

  Każdy z pewnością zna Walt Disney’a. - uważanego za legendę animacji i filmu. Największy amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, wizjoner i filantrop. To jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii.

  • "Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania."
  • "Jeśli potrafisz o tym marzyć, to potrafisz także tego dokonać."

  Jego początki były również ciężkie. Kiedy zaczął pracować dla gazety, został szybko zwolniony, jak na ironię uważano, że brakowało mu dobrych pomysłów i wyobraźni. Chciał się sprawdzić w innych różnych przedsięwzięciach biznesowych, z których większość kończyła się porażką. Jednak sprawdził się w przemyśle filmowym, w końcu zaczął odnosić wielkie sukcesy. W 1931 otrzymał Oscara za wymyślenie Myszki Miki. W sumie Walt Disney otrzymał 46 nominacji oraz 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

  Albert Einstein

  "Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko?"
  "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona."

  Ciężko jest znaleźć bardziej znaną postać z kręgu uczonych, która byłaby lepiej rozpoznawalna niż Albert Einstein

  Jak wszyscy wiedzą, gdy był małym dzieckiem miał problemy z nauką mówienia i czytania, ponieważ dopiero udało mu się czytać mając 7 lat. Gdy poszedł do szkoły, szybko nadrobił straty w nauce i zaczął otrzymywać wysokie wyniki w nauce. Jest jednym z największych fizyków-teoretyków XX wieku, co najważniejsze twórcą ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórcą korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywcą emisji wymuszonej i laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Opublikował ponad 450 prac, w tym ponad 300 naukowych. Wniósł też swój wkład do rozwoju filozofii nauki.

  Bill Gates

  "Twoi najbardziej niezadowoleni klienci są najlepszym źródłem do nauki."

  Bill Gates znany jest przede wszystkim jako geniusz biznesu, który stworzył jedną z największych korporacji w historii. Firmę Microsoft założył 4 kwietnia 1975 roku i przez wszystkie lata jej istnienia piastował stanowiska prezesa zarządu, głównego architekta oprogramowania, a także dyrektora generalnego.

  Bill miał łatwe początki, ponieważ urodził się w zamożnej rodzinie. Był dzieckiem utalentowanym, z pasją, dlatego to mnie zaciekawiło, że potrafił go dobrze w przyszłości wykorzystać. Był wyróżniającym się uczniem, radził sobie w dyscyplinach ścisłych i od najmłodszych lat zajmował się programowaniem. W wieku zaledwie 13 współpracował z firmą Computer Center Corporation, dla której sprawdzał błędy w ich oprogramowaniu, opartym na języku BASIC. Studiował na Harvardzie - prestiżowej uczelni i tam poznał swojego wspólnika - Stevena Ballmera. Jednak szybko zrezygnował ze studiów i zajął się pracą programistyczną, a 2 lata później stworzył Microsoft. Stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Majątkiem stara się dzielić dotując różnego rodzaju inwestycje publiczne, a także organizacje dobroczynne i naukowe.

  Richard Branson

  Ostatnią osobą, o której wspomnę jest Richard Branson, uchodzący za "ikonę przedsiębiorczości". Mówi się o nim jako o niedouczonym dyslektyku, który został multimiliarderem. Jest to prawda, ponieważ w dzieciństwie miał dysleksję, problemy z nauką i koncentracją uwagi. Mając 16 lat rzucił szkołę i postanowił założyć własny biznes. Karierę zaczął od wydawania wspólnie z kolegą czasopisma o tematyce muzycznej dla młodzieży. Po 4 latach, dzięki zarobionym pieniądzom otworzył sklep muzyczny, a po 2 latach wytwórnię płytową. W 1980 roku założył linie lotnicze Virgin Atlantic, 10 lat później - sieć telefonii komórkowej Virgin Mobile i firmę kolejową Virgin Trains. Ostatnio zainwestował w kosmiczną turystykę.

  Z tego wynika, iż najważniejsza jest w człowieku determinacja i wyznaczenie sobie upragnionego celu. Kiedy człowiek obierze sobie właściwy kurs, znajdzie na siebie pomysł i połączy ze swoimi pasjami, nic nie przeszkodzi mu w osiągnięciu sukcesu. Najgorsze jest zrezygnować w połowie drogi, przed samym jego zdobyciem. Sukces zaczyna i kończy się w głowie. Należy być wytrwałym w swoich przekonaniach i dzielnie stawiać kroki ku celu. Człowiek codziennie zmaga się z różnymi przeciwnościami losu, na których skutek traci całą determinację i chęć działania. Do zasad gwarantujących osiągnięcie sukcesu należy parę kroków. Otóż trzeba po pierwsze ustalić cel i wziąć się do roboty, następnie trzeba nauczyć się wyciągać wnioski. Należy nieustannie planować i rozwijać się, bez tego mało jest się w stanie osiągnąć. Morał z tych historii jest taki, że nie powinniśmy dać za wygraną. Jeśli nie możemy przebić się przez mur tych przeszkód, powinniśmy poszukać innej, skuteczniejszej drogi. Człowiek przedsiębiorczy oprócz wszystkich powyższych cech wykazuje chęć uczenia się i rozwijania, jest ambitny, pracowity i stara się wykazać swoją wyobraźnią. Nie boi się ryzyka, cechuje go odwaga. Wszystkie wymienione przeze mnie wyżej osobistości uważam za osoby przedsiębiorcze Trudno jest się z tym nie zgodzić. Znalazły pomysł na siebie i potrafiły go umiejętnie wykorzystać. Dla mnie zasługują na duże uznanie i miano ludzi sukcesu.

  Komentarze