Kto może zostać współkredytobiorcą przy kredycie hipotecznym? Gdzie szukać najlepszych kredytów hipotecznych możliwych do zaciągnięcia przez 2 lub więcej osób?

Kredyt hipotecznyChcesz wziąć kredyt hipoteczny, ale obawiasz się, że samodzielnie możesz nie mieć zdolności kredytowej? Zawsze możesz wziąć go ze współkredytobiorcą. Podpowiadamy, kto byłby dla Ciebie najlepszym współkredytobiorcą i na ilu współkretytobiorców zgodzi się bank.

Kredyt na mieszkanie z małżonkiem, teściem lub sąsiadem? Kto może zostać współkredytobiorcą kredytu hipotecznego?

W przypadku dobierania osób, z którymi mógłbyś wziąć wspólnie kredyt hipoteczny, obowiązuje jedna podstawowa zasada – kredyt hipoteczny możesz wziąć z każdym, kto wyrazi chęć bycia Twoim współkredytobiorcą. Ale fakt, że coś jest możliwe do zrobienia, nie oznacza wcale, że jest to rozwiązanie najlepsze z możliwych oraz że każdy bank zgodzi się na Twój wybór bez najmniejszych zastrzeżeń.

Współkredytobiorcami najczęściej zostają:

  • Współmałżonkowie (o ile nie mają rozdzielności majątkowej, muszą być współkredytobiorcami),
  • osoby, z którymi pozostajemy w stałych związkach nieformalnych (jest to jak najbardziej możliwe i akceptowane przez banki),
  • rodzice lub teściowie,
  • rodzeństwo (tu musisz pamiętać o tym, iż jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny z osobą pozostającą w związku małżeńskim, współmałżonek tej osoby również zostanie poproszony o udział w wypełnieniu stosownych dokumentów, o ile małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej).

Oczywiście jest również możliwość wzięcie kredytu z osobą spoza kręgu rodziny. Z tym już jednak mogą być pewne problemy, o czym poniżej.

Co zrobić, gdy wzięcie kredytu hipotecznego samodzielnie okazuje się niemożliwe?

Osób, które biorą wspólnie kredyt na mieszkanie może być dwie, ale także sporo więcej, co oznacza, że masz możliwość zaciągnąć to zobowiązanie np. razem ze współmałżonkiem czy rodzicami łącznie. Niektóre banki zgadzają się nawet na 8 współkredytobiorców, choć nie jest łatwo takie oferty znaleźć. Warto zauważyć, że jeśli na na współkredytobiorcę wybierzesz osobę, która prowadzi odrębne gospodarstwo domowe.

to bank weryfikując zdolność kredytową weźmie pod uwagę nie tylko ich dochody, ale także bieżące zobowiązania i koszty prowadzenia gospodarstwa. Analitycy banku szczegółowo rozważają prawdopodobieństwo realnej wspólnej spłaty kredytu, ale co ważniejsze, dla osób nie prowadzących wspólnego gospodarstwa - rosną koszty utrzymania, a tym samym maleje zdolność kredytowa.

Jak szukać banku, który zgodzi się na większą liczbę współkredytobiorców i tych, których wybrałeś? Nie jest to sprawa prosta, zwłaszcza jeśli chce się wziąć kredyt hipoteczny https://grupaang.pl/kredyty-i-pozyczki/ z większą liczbą współkredytobiorców. Warto skorzystać z pomocy ekspertów finansowych, którzy mają aktualny wgląd w szeroką ofertę banków i dobiorą najlepszą możliwą opcję dokładnie dla Twoich potrzeb.

Komentarze