Jednoosobowa działalność gospodarcza - rejestracja, formy opodatkowania, ulgi

Jednoosobowa działalność gospodarczaZałożenie działalności gospodarczej to pierwszy krok do niezależności. To, czy firma okaże się rentowna zależy od wielu czynników. Coraz prostsze przepisy oraz ulgi zachęcające do rozwijania przedsiębiorczości przemawiają za tym, aby zdecydować się na takie rozwiązanie - dowiedz się, jak założyć własną działalność, na co szczególnie uważać przez pierwsze miesiące oraz jaki rodzaj podatku wybrać!

Pomysł na biznes - jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka?

Zanim zarejestruje się firmę warto wiedzieć, kiedy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest opłacalne, a kiedy lepiej utworzyć spółkę. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest idealna wtedy, gdy dana osoba:

 • ma małe nakłady finansowe;
 • nigdy nie prowadziła wcześniej własnej firmy;
 • chce prowadzić biznes o niskim ryzyku.

Przez biznes o niskim ryzyku, rozumiemy taką działalność jak: usługi fotograficzne, kosmetyczne, doradztwo finansowe, księgowość, tłumaczenia, a także sprzedaż internetowa. Dla firmy prowadzonej na zasadzie spółki z o.o. trzeba posiadać odpowiedni kapitał. Kapitał zakładowy takiej spółki powinien wynosić co najmniej 5 tysięcy złotych. Spółki są idealne dla biznesów o nieco wyższym ryzyku. Wielką zaletą spółek jest fakt, że prezes spółki za powstałe długi nie odpowiada majątkiem prywatnym, tak jak w przypadku jednoosobowej działalności, ale tylko do wartości wniesionego kapitału.

Zakładanie działalności gospodarczej - rejestracja

Kiedy zdecydowałeś/łaś już, że będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, musisz zarejestrować firmę wypełniając formularz CEIDG-1. Możesz zrobić to przez Internet lub osobiście w urzędzie gminy, która odpowiada miejscu prowadzenia działalności. Możesz również skorzystać ze strony podatki.gov.pl. Co trzeba zawrzeć we wniosku CEIDG?

 • wniosek o wydanie numeru NIP;
 • podanie o nadanie numeru REGON;
 • zgłoszenie płatnika składek do ubezpieczeń;
 • rodzaj opodatkowania;
 • numer firmowego konta bankowego.

Formy opodatkowania

Nie zawsze można zdecydować się na dowolną formę opodatkowania, ponieważ karta podatkowa i ryczałt nie są przeznaczone dla wszystkich przedsiębiorców, ale jedynie dla działalności gospodarczych określonych przepisami.

Podatek na zasadach ogólnych

Jest on przypisywany automatycznie - chyba, że dana osoba zgłosi wybór innego rodzaju opodatkowania. Podatek na zasadach ogólnych wymaga prowadzenia pełnej księgowości, czyli ksiąg rachunkowych. Opodatkowaniu podlega dochód osiągnięty z prowadzonej działalności: rozlicza się przychody i koszty uzyskania przychodu. W momencie, kiedy suma kosztów uzyskanych przychodów przewyższy sumę przychodów - ponosi się stratę podatkową i możną ją rozliczyć z osiągniętym dochodem z działalności. Podatek na zasadach ogólnych wynosi 17% i 32%. Ta druga kwota obowiązuje od nadwyżki dochodów, które przekroczyły sumę 85 528 zł.

Podatek liniowy

Zakłada opodatkowanie wszystkich dochodów firmy jedną stawką na poziomie 19%, przy jednoczesnym spełnieniu warunków, że dochód z tytułu tej działalności nie będzie łączył się z innymi źródłami dochodu. Jeśli równocześnie prowadzi się spółkę z o.o. i jednoosobową działalność gospodarczą, każda z tych działalności może być oddzielnie opodatkowana podatkiem liniowym. Oświadczenie o wyborze takiego opodatkowania składa się we wniosku CEIDG lub pisemnie u naczelnika urzędu skarbowego. Składki na podatek liniowy opłaca kwartalnie lub miesięcznie. Tutaj można uwzględnić koszty uzyskania przychodu oraz poniesionych strat, co daje tej formie opodatkowania przewagę nad podatkiem na zasadach ogólnych. Minusem jest brak możliwości skorzystania z niektórych ulg podatkowych, tak jak ma to miejsce w przypadku podatku na zasadach ogólnych.

Karta podatkowa

Decyzję o stawce podatku podejmuje urząd skarbowy. Ta prosta forma opodatkowania wymaga spełnienia szeregu warunków, dlatego nie każdy może wnioskować o taki rodzaj opodatkowania. Jest on przeznaczony dla tych, którzy:

 • są obywatelami Polski;
 • nie korzystają z usług osób niezatrudnionych na umowie o pracę, poza szczególnymi wyjątkami;
 • złożyli wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o taką formę opodatkowania;
 • nie prowadzą innej działalności gospodarczej, poza ta wskazaną we wniosku;
 • współmałżonek przedsiębiorcy, który chce rozliczać się przy pomocy karty podatkowej nie prowadzi działalności gospodarczej o tym samym charakterze.

Wysokość tego podatku jest ustalana tylko na dany rok podatkowy.

Ryczałt

Nowelizacja ustawy znacznie poszerzyła zakres działalności, które mogą skorzystać z ryczałtu. Teraz z tej formy opodatkowania mogą korzystać księgowi i doradcy finansowi, co doskonale wpisuje się w założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli biznesu o niskim ryzyku. Ryczałt jest dla tych, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli przychody (z działalności lub spółki) w wysokości 250 000 euro. Stawki ryczałtu wynoszą w zależności od specyfikacji prowadzonej działalności odpowiednio: 17%, 15%, 10%, 8.5%, 5.5%, 3%, 2%.

Zakładanie działalności - ulgi podatkowe: jakie i dla kogo?

Bez względu na to, czy zakłada się działalność gospodarczą online, czy w tradycyjny sposób, można skorzystać z ulg dla świeżo upieczonych przedsiębiorców. Są to:

 • zwolnienie ze składek ZUS przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia pierwszej działalności lub dla kolejnej po upływie 60 dni od zamknięcia poprzedniej firmy, tzw. "Ulga na Start" nie obejmuje składek zdrowotnych;
 • po upływie 6 miesięcy należy zgłosić się do preferencyjnego ZUS-u, aby przez kolejne 24 miesiące płacić niższe składki.

Przy własnej działalności gospodarczej opłacanie składek chorobowych jest dobrowolne i aby zabezpieczyć się na wypadek choroby w ten sposób, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Warto pamiętać także, że aby skorzystać ze wszystkich ulg nie można po założeniu działalności wykonywać na rzecz byłego pracodawcy prac, które wchodzą w zakres wykonywanej przez Ciebie działalności (w roku podatkowym, w którym rozpoczęło się działalność, jak i w roku przed rozpoczęciem działalności). Oznacza, to, że jeśli dana osoba była księgowym u swojego pracodawcy, a teraz ma własną działalność i świadczy usługi księgowości - nie może pracować dla niego.

Czego unikać przy zakładaniu działalności gospodarczej?

Ulga na start i zwolnienia podatkowe mogą uśpić Twoją czujność. Czy wiesz, dlaczego w przeciągu dwóch lat od otwarcia tak wiele firm znika bezpowrotnie z rynku? Kiepska strategia finansowa i nadmierny optymizm to prosta droga do porażki. Miej zawsze poduszkę finansową, a jeśli robisz kalkulację i spekulujesz co do wyników swojej pracy, zawsze nieco zaniżaj oczekiwane zyski. JDG ma jeszcze jedną wadę - świeżo upieczeni przedsiębiorcy traktują konto firmowe, jak prywatne! Biznes wymaga samodyscypliny, dlatego nigdy za zakupy prywatne nie płać firmową kartą! Przy spółkach sprawy się komplikują: kilku współwłaścicieli skutecznie hamuje sięganie - jakby nie było - do wspólnej kasy. Jeśli chcesz odnieść sukces, postaraj się też najszybciej jak to możliwe delegować zadania. Poszukaj programów do fakturowania automatycznego, korzystaj z księgowości online, automatycznego odpowiadania na maile. Zatrudnij na kilka godzin kogoś, kto będzie dbał o stronę internetową i marketing online. Niech na Twojej stronie nie zabraknie FAQ. Jeśli zaczniesz wszystko robić sam/sama, nie starczy Ci czasu na rozwijanie firmy i budowanie strategii marketingowej, a to wszystko przełoży się na słaby wynik finansowy.

Komentarze