Jakie zobowiązania finansowe można skonsolidować i jak to zrobić?

Zobowiązania finansoweLepsze warunki finansowania, wygodna, niska rata, jeden dzień dokonywania spłat i ulga w portfelu. Brzmi dobrze? Takie korzyści niesie za sobą pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych. Podpowiadamy, które zobowiązania finansowe można nią objąć i jak tego dokonać krok po kroku.

Pożyczka konsolidacyjna - co to jest i kiedy warto z niej skorzystać?

Pożyczka konsolidacyjna to często ratunek dla mocno zadłużonych osób, które z różnych względów zaciągnęły wiele zobowiązań. W obecnych warunkach gospodarczych, gdy inflacja i stopy procentowe rosną błyskawicznie, spłacanie coraz wyższych rat staje się coraz trudniejsze. Codzienne obowiązki i proza życia zaprzątają myśli, przez co łatwiej jest zapomnieć o terminie spłat, a to przekłada się na dodatkowe opłaty i nakręca spiralę niewypłacalności.

Te długi możesz jednak skonsolidować, czyli połączyć w ramach jednego zobowiązania na lepszych warunkach. Dzięki pożyczce konsolidacyjnej błyskawicznie spłacisz wierzycieli, a nowa, niższa rata przyniesie ulgę dla domowych finansów. Dlaczego będzie niższa? Bo dotychczasowe zobowiązania zostaną rozłożone na dłuższy czas, nierzadko z korzystniejszym oprocentowaniem i zwykle bez prowizji. Będzie też wygodniej ją uiszczać, bo miesięcznie zostanie Ci tylko jedna płatność. Dodatkowo możesz też liczyć na ekstra gotówkę z przeznaczeniem na dowolny cel.

Jakie zobowiązania finansowe może objąć pożyczka konsolidacyjna?

Skonsolidować możesz większość swoich zobowiązań, bez względu na formę zadłużenia, ilość pozostałych do spłaty rat czy walutę, w której wziąłeś kredyt. Wystarczy, że Twoja zdolność kredytowa umożliwia uruchomienie pożyczki. Będzie ona jednak korzystniej dla Ciebie liczona, ze względu na spłatę pozostałych zobowiązań.

Warto przy tym wspomnieć, że każda instytucja finansowa ustala własne limity kwotowe udzielanych w ramach konsolidacji pożyczek. Spłacane w ten sposób zobowiązania (wraz z ew. dodatkową gotówką) muszą się zatem mieścić w ich granicach. Co możesz skonsolidować?

  • Kredyty i pożyczki gotówkowe - to najczęstsze konsolidowane zobowiązania. Wraz ze wzrostem stóp procentowych raty tego typu kredytów mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż podczas podpisywania umowy kredytowej. Konsolidacja może to zmienić.
  • Kredyt w rachunku płatniczym (kredyt odnawialny), czyli możliwość cyklicznego zadłużania się w ramach limitu w koncie. Minimalne zadłużenie łatwo jest uregulować, jeśli jednak ujemne saldo co miesiąc się pogłębia, bez dodatkowego finansowania spłata tego zobowiązania staje się wyjątkowo trudna.
  • Karta kredytowa - to jedna z najdroższych form reperowania domowego budżetu, jeśli nie korzystasz z niej rozsądnie. Odpowiedzialne używanie karty kredytowej świetnie wspomaga finansowanie pojedynczych zakupów, jeśli jednak przestajesz ją spłacać na czas, wysokość odsetek może pogrążyć Twój budżet.
  • Kredyt samochodowy - możesz w ten sposób nie tylko uzyskać lepsze warunki finansowania, ale też swobodnie dysponować autem bez banku wpisanego w dowodzie rejestracyjnym. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy planujesz sprzedać samochód.
  • Raty na sprzęt RTV/AGD - jeśli nie korzystasz z rat 0%, możesz skonsolidować tego typu niewielkie pożyczki, aby nie umknął Ci termin płatności raty.

Pożyczka konsolidacyjna krok po kroku

Jak wybrać dobrą pożyczkę konsolidacyjną? Przed podjęciem decyzji o konsolidacji zobowiązań podsumuj swoje aktualne zadłużenie i miesięczną wysokość rat. Choć zwykle o tym zapominamy, analiza bieżącej sytuacji finansowej to pierwszy krok do korzystnych zmian.

Następnie użyj kalkulatora pożyczki konsolidacyjnej. Wpisz kwotę, którą chcesz uzyskać (suma aktualnych długów) i ilość rat, na które rozłożysz swoje zobowiązanie. Kalkulator błyskawicznie wyliczy wysokość raty i wyświetli wstępne wyliczenia. W kolejnym kroku złóż wniosek o pożyczkę konsolidacyjną online.

Dalszym procedowaniem zajmie się instytucja finansowa. Jeśli to Twój pierwszy kontakt z daną firmą, zostaniesz poproszony o weryfikację tożsamości. Konieczne będzie też sprawdzenie zdolności kredytowej i potwierdzenie jej stosowną dokumentacją. Po dopełnieniu formalności instytucja finansowa spłaci Twoje dotychczasowe zobowiązania, a Tobie prześle harmonogram spłat pożyczki konsolidacyjnej.

Warto wspomnieć, że procedura wnioskowania i przyznania pożyczki jest w dużej mierze zautomatyzowana, a w wielu przypadkach można ją uzyskać online, bez wychodzenia z domu.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

  • https://www.bankier.pl/smart/kredyty-konsolidacyjne
  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-konsolidacyjny-w-3-krokach

Komentarze