Jak zyskać czas na rozwój biznesu i odnieść sukces?

Jak odnieść sukces?Jesteś przedsiębiorcą i nie masz czasu na podstawowe zadania w ciągu dnia? Masz poczucie, że wiecznie brakuje Ci na wszystko czasu? Czujesz się sfrustrowany stale przekładanymi zadaniami na później? Bardzo wiele zależy od dobrej organizacji pracy własnej. Ty, jako aspirujący przedsiębiorca powinieneś czuwać nad rozwojem swojej firmy. Pracuj nie w firmie, a dla firmy.

Jak zyskać czas na rozwój biznesu?

Zwróć uwagę, że prawie 90% czynności, jakie wykonujesz jesteś w stanie oddelegować. Największa bariera do pokonania to ta w Twojej głowie. Delegacja zadań polega na wzajemnym zaufaniu do swoich pracowników. Ewentualne straty poniesione z powodu ryzyka są mniejsze niż potencjalne zyski.

Ryzyko, że po dwóch latach takich praktyk jeden z pracowników ucieknie z Twoją żywą gotówką istnieje. Natomiast przez te dwa lata, dzięki delegacji zadań, jesteś w stanie wygenerować sześciokrotność tej kwoty.

Ważne! Skup się na realnym zarabianiu pieniędzy, nie na kontrolowaniu każdego posiadanego grosza.

Nasza percepcja jest ograniczona. W ciągu dnia jesteśmy w stanie dokonać określonej ilości decyzji. Lepiej jest zatem skupić się na rzeczach istotnych z punktu widzenia biznesu, niż ponownie zastanawiać się, w jakiej temperaturze wyprać firanki czy jaką karmę zamówić dla swojego psa.

Jak odnieść sukces?

Te 10 prostych czynności, które jesteś w stanie oddelegować przybliżą Cię do osiągnięcia realnego sukcesu:

1. Sprzątanie własnego mieszkania
Policz ile godzin miesięcznie zajmuje Ci posprzątanie domu - 5, 8, 12, 24 godziny? W tym samym czasie jesteś w stanie wygenerować kwoty o wiele większe niż te, które będzie trzeba zapłacić osobie, która wykona tę usługę za Ciebie. Oczywiście, ryzyko porysowanych kafelek, stłuczonej porcelany czy kradzieży zawsze istnieje. Czy nie lepiej jednak zarobić na 5 nowych zestawów porcelany, niż co tydzień stać nad zlewem czy wypakowywać zmywarkę?

2. Dbanie o przedmioty użytkowe - np. auto
Tutaj wielu Panów może powiedzieć - ale ja to lubię! Oczywiście. Dla niektórych osób odkurzanie auta czy jeżdżenie z nim na myjnię jest formą rozrywki. Relaks też jest bardzo ważny dla zachowania równowagi. Jeżeli jednak denerwuje Cię oczekiwanie w kolejce czy niedokładnie umyte w biegu auto to oddeleguj to zadanie komuś innemu. W tym samym czasie zajmij się pozyskiwaniem nowych kontaktów biznesowych czy wymyślaniem kolejnych strategii inwestycyjnych.

3. Robienie przelewów
Boisz się dać dostęp pracownikowi do Twojego firmowego konta i sam spędzasz kilka bądź kilkanaście godzin tygodniowo aby dopiąć wszystkie transakcje? Skup się w tym samym czasie na rozwoju nowych funkcjonalności i procesów biznesowych, a automatyzację płatności pozostaw zaufanemu człowiekowi. Nie musisz pozostawić tematu całkowicie bez opieki - wprowadź podwójną weryfikację. Po dokonaniu 50 płatności przez Twojego pracownika dostaniesz każdorazowo potwierdzenie w aplikacji bankowej czy na pewno taki przelew, na określoną kwotę i numer bankowy ma wyjść z Twojego konta służbowego. Akceptujesz i już. Zapomnij o ślęczeniu nad każdą cyfrą czy zastanawianiu się czy nie zrobiłeś literówki. Niech zrobi to za Ciebie ktoś inny. Nikt nie jest nieomylny. Każdy popełnia błędy, Ty też. Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na skupieniu się na sprawach o wiele bardziej istotnych.

4. Mailing
Oddeleguj całą korespondencję firmową, a nawet prywatną. Całość zamiast zajmować Ci 2, 3 godziny w ciągu dnia, zajmie Ci kilka sekund: “Tomek, napisz do Pana XYZ, że chciałbym ABC”.

5. Reklamacje
Obsługa reklamacji często wprowadza wiele negatywnych odczuć. Chcąc skupić się na rozwoju przedsiębiorstwa nie możesz wiecznie obcować ze złą energią. Zawsze będą osoby, które będą chciały dodać swoje trzy grosze i będą się cieszyć, jak Tobie się nie powiedzie. Zadbaj o to, aby regularnie ładować się pozytywnymi opiniami, które będą dodawały Ci wiatru w żagle. W tym celu obsługę reklamacji czy komentarzy w Social Mediach zostaw swoim pracownikom, którzy będą w stanie obsłużyć niezadowolonego klienta równie dobrze, co Ty.

6. Procedury
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że procedury powinieneś tworzyć Ty jako przedsiębiorca. Nic bardziej mylnego. Osoby, które na co dzień wykonują konkretne zadania, zwykle są w stanie wpaść na najlepsze sposoby ich optymalizacji. Idealną sytuacją jest, gdy to (zaufany) pracownik tworzy procedurę, którą następnie Ty jedynie zatwierdzasz czy wprowadzasz do niej ewentualne poprawki.

7. Zlecenie sprzedaży e-commerce
Jeżeli efektem ubocznym Twojej działalności jest namacalny produkt, który możesz sprzedać dobrze jest zlecić nadzór nad tym procesem swojemu pracownikowi oraz firmie zewnętrznej. Nadzór nad wydrukiem, transportem do sklepów czy wysyłką do klientów? Zajmie to bardzo dużo czasu, zwłaszcza, jeżeli nie masz doświadczenia w prowadzeniu sklepu e-commerce. Zleć to firmie zewnętrznej, która dzięki temu, że specjalizuje się tylko w tym, zrobi to o wiele lepiej od Ciebie. Ty zajmij się tym, aby Twój produkt był możliwie najlepszy i bronił się sam.

8. Zakupy służbowe i prywatne
Dokładnie taka sama sytuacja, jak ze sprzątaniem czy czyszczeniem samochodu. Nie trać czasu na stanie w kolejce w Tesco czy zastanawianiu się którego kurczaka na obiad kupić. Oddeleguj zakupy służbowe swojemu pracownikowi. On równie dobrze jak Ty może sporządzić spis brakujących rzeczy i zamówić je na fakturę. Kto wie, może w tym samym czasie wymyślisz nowy sposób na zarobienie dodatkowych tysięcy?

9. Ćwiczenia i jedzenie - czyli Twoje zdrowie!
Jeżeli nie jesteś specjalistą od gotowania, dietetykiem czy trenerem personalnym to pozostaw te kwestie ludziom, którzy się na tym znają. Prawidłowe odżywianie i sport jest konieczny aby utrzymać zdrowie. Nie znając się na rzeczy może okazać się, że spożywasz za dużo węglowodanów, a kręgosłup po podniesieniu kolejnego kilograma ulegnie uszkodzeniu. Powierz opiekę nad tymi tematami w Twoim życiu ludziom, którzy są pasjonatami. Odpowiednio Ci wyliczą zapotrzebowanie na makro i mikroskładniki i dobiorą ćwiczenia do Twoich możliwości.

10. Kontrakty i kontrahenci
Wydaje się, że tak istotne kwestie jak nowe kontrakty czy rozmowy z kontrahentami wymagają Twojej obecności. Jeżeli współpracujesz z dostawcami już jakiś czas, a podpisanie nowych dokumentów jest jedynie formalnością, wyślij tam swojego człowieka do dogadania szczegółów. W razie kryzysowej sytuacji pracownik skontaktuje się z Tobą. Gdy nie będzie takiej potrzeby, sam za Ciebie wynegocjuje zadowalające Was warunki.

W delegowaniu zadań najtrudniejsze jest przełamanie własnej niepewności co do jakości działań innych osób. Spróbuj zastosować delegowanie zadań małymi kroczkami, od tych najmniej istotnych dla Ciebie, do tych najbardziej newralgicznych. Zobaczysz po czasie, że masz o wiele więcej czasu, który możesz spożytkować na rozwój swojej firmy. Ewentualne ryzyko błędu jest znikome biorąc pod uwagę zyski, jakie możesz uzyskać delegując większość zadań, które pochłaniają Twój czas.

Ilość wyborów, których jesteśmy w stanie dokonać w ciągu dnia jest mocno ograniczona. Nie pozwól, aby Twój umysł zajęły te wybory, które nie mają realnego wpływu na Twoją przyszłość.

Komentarze