Jak się przebranżowić i zdobyć pracę, która będzie bliższa Twojemu sercu?

PrzebranżowienieCodzienne wykonywanie obowiązków służbowych to dla wielu osób jedynie przykra konieczność. Tymczasem to właśnie w pracy spędzamy ogromną część naszego życia - i dobrze by było, gdyby sprawiała ona radość, a nie była jedynie źródłem złości, zniechęcenia i frustracji. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zmiana branży. Jak się przebranżowić i czym kierować się przy wyborze nowej pracy?

Kiedy przebranżowienie się jest najlepszym wyjściem z sytuacji?

Wbrew pozorom nie zawsze całkowita zmiana branży jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli dotychczasowa praca nas nudzi, irytuje lub sprawia, że nie mamy na nic ochoty, to warto w pierwszej kolejności zastanowić się, z czego wynikają towarzyszące nam emocje. Może się okazać, że na naszą ocenę ma wpływ stresująca atmosfera, niekompetentne kierownictwo, złe warunki pracy czy irytujący współpracownicy. W takiej sytuacji pomóc może nie zmiana branży, a po prostu - zmiana pracodawcy.

Czasem jednak przebranżowienie się faktycznie jest jedyną szansą na odzyskanie satysfakcji z pracy - zwłaszcza, jeśli ktoś zauważa u siebie objawy wypalenia zawodowego. Zmiana branży to także najlepsze wyjście dla osób, które wcześniej wybór pracy uzależniały jedynie od osiąganych zarobków - bez uwzględniania własnych kompetencji, pasji i predyspozycji.

Zmiana branży: jak wybrać odpowiednią?

Jeśli ktoś podjął decyzję o przebranżowieniu się, to musi zastanowić się, w jakiej branży chce teraz spróbować swoich sił. Czym najlepiej kierować się przy dokonywaniu wyboru?

Na pewno warto wziąć pod uwagę swoje zainteresowania i pasje i spróbować wytypować branże, które mogłyby być z nimi powiązane. Z drugiej jednak strony lepiej nie podejmować decyzji sugerując się wyłącznie własnym hobby - szybko może się na przykład okazać, że w wybranej branży praktycznie nie poszukuje się nowych pracowników.

Warto też pamiętać, że zainteresowania mogą nie mieć nic wspólnego z wrodzonymi predyspozycjami i zdobytymi wcześniej umiejętnościami, które warto byłoby wykorzystać w nowej pracy. Z tego względu lepszym pomysłem jest wybór nowej branży przy uwzględnieniu kilku czynników jednocześnie, takich jak:

  • talenty i predyspozycje, silne strony,
  • wiedza i umiejętności zdobyte do tej pory (zarówno na poprzednich stanowiskach jak i np. na uczelni czy przy własnych projektach),
  • zainteresowania, pasje, hobby,
  • liczba ofert pracy dla osób zatrudnionych w tej branży (czy jest popyt na specjalistów z tej branży) oraz średnie zarobki.

Najtrudniejszym zadaniem może być ocena własnych predyspozycji i talentów. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług doradcy zawodowego lub wykonanie testu predyspozycji zawodowych. O tym, jak taki test wygląda i jak wykonać go online można przeczytać na stronie KierunekRozwoju.pl.

Przebranżowienie się czeka większość pracowników

Wiele osób może obawiać się zmiany branży - podjęcie takiej decyzji całkowicie zmieni ich karierę zawodową. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że przebranżowienie się czeka większość pracowników. Nowe trendy i technologie - a co za tym idzie - zapotrzebowanie na nowe usługi wymuszają dostosowanie się rynku pracy. Powstają nowe zawody, część dotychczasowych traci rację bytu lub popyt na usługi specjalistów z określonych branż jest znacznie niższy. Z tego względu zmiana branży powinna być postrzegana jako naturalny ruch, na który prędzej czy później - choć z różnych pobudek - będzie musiał zdecydować się niemal każdy.

Zdjęcie: pexels.com.

Komentarze