Jak rozpoznać dobre konto bankowe dla młodych?

Konto bankowe dla młodychRynek usług bankowych jest obecnie otwarty nie tylko na osoby pełnoletnie, lecz także dzieci i młodzież. Banki oferują dla nastolatków konta dla młodych, które z pozoru niczym nie różnią się od wariantów dla dorosłych. Proponują podobne funkcjonalności i umożliwiają sprawne zarządzanie pieniędzmi. Im wcześniej nastolatek będzie miał dostęp do własnego rachunku, tym szybciej nauczy się racjonalnego rozporządzania gotówką.

W przypadku studentów ten produkt jest już wręcz obowiązkowy! Jak jednak wybrać najlepszą ofertę? Czym powinna się ona odznaczać? Czy najważniejsza jest wysokość opłat za prowadzenie ROR-u, czy istotniejsze są inne kwestie? Dowiedz się, jakie czynniki są kluczowe, jeśli chodzi o konto bankowe dla młodych!

Przejrzysta oferta to podstawa

Rodzice szukający odpowiedniego produktu bankowego dla swojego dziecka powinni kierować się głównie zapisami umowy, a nie chwytliwymi hasłami reklamowymi. Podobnie sprawa wygląda w przypadku studentów. Banki często kuszą klientów wizją bezpłatnego rachunku, lecz takie promocje bywają tylko pozorne. Oczywiście, można znaleźć darmowe konto. Aby było ono naprawdę wolne od opłat, zwykle należy spełnić określone warunki, o których przeczytasz poniżej. Dlatego też pamiętaj - przejrzysta oferta to podstawa.

Przeglądając produkty, zwróć uwagę na grupę docelową, do jakiej są one skierowane. Konta dla młodych zwykle dostępne są w trzech wariantach:

  • dla dzieci od 0 do 13 lat,
  • dla nastolatków od 13 do 18 lat,
  • dla młodzieży i studentów od 18 do 26 lat.

Dlaczego jest to ważne? Osoba mająca rachunek bankowy przeznaczony dla nastolatków z chwilą osiągnięcia pełnoletności może nadal z niego korzystać, ale już na innych zasadach. Zazwyczaj wiąże się to z wyższymi opłatami (lub z ich nałożeniem na usługi, które wcześniej były darmowe). Jak ich uniknąć tych wydatków i czego mogą one ew. dotyczyć?

Zwolnienie z opłat

Dobre konto bankowe dla dziecka to takie, które oferuje wiele możliwości przy minimum kosztów. Banki, chcąc przyciągnąć do siebie klientów z różnych grup wiekowych, proponują umorzenie opłat związanych z rachunkiem w zamian za dokonanie co miesiąc określonych czynności.

Produkty dla najmłodszych zazwyczaj łączy się z rachunkiem rodzica, więc są darmowe bez spełniania dodatkowych warunków. To opiekun prawny sprawuje pieczę nad ROR-em małoletniego, który w tym wypadku ma dość ograniczone możliwości ze względu na brak zdolności do czynności prawnych.

Konto dla młodych od 13 do 18 lat ma już więcej funkcjonalności. W tym wypadku, aby było bezpłatne, konieczne jest zrealizowanie jednej płatności bezgotówkowej w miesiącu, co umożliwia BLIK oraz karta płatnicza dołączana do konta. Samo prowadzenie ROR i dokonywanie przelewów lub wypłat z bankomatu jest darmowe. Jedynym kosztem, jaki bank może naliczyć w sytuacji niespełnienia powyższego warunku, jest opłata za kartę. Wynosi ona średnio 5-10 zł.

Studenci mogą liczyć na te same kryteria bezpłatności rachunku, co nastolatkowie. Czasami zdarza się, że instytucja bankowa wymaga też minimalnych, comiesięcznych wpłat na konto osobiste, ale jest to zależne od banku.

Nowoczesna bankowość internetowa

Korzystne konto bankowe dla młodych poza tym, że musi być tanie lub darmowe powinno też dawać dostęp do nowoczesnych rozwiązań. Bankowość mobilna i internetowa obecnie są wręcz obowiązkowe. Aplikacja banku oferuje wiele korzyści i umożliwia bieżące kontrolowanie operacji na rachunku. Ponadto pozwala m.in. na:

  • dokonywanie przelewów tradycyjnych i na numer telefonu,
  • wypłaty z bankomatu - poprzez BLIK,
  • realizowanie płatności bezgotówkowych - wirtualną kartą Visa lub MasterCard,
  • szybkie wnioskowanie o inne produkty dostępne w banku (opcja dla pełnoletnich).

Nowoczesna bankowość pozwala zapomnieć o noszeniu ze sobą portfela. Wystarczy smartfon, by mieć dostęp do wirtualnej gotówki.

Ułatwione oszczędzanie

Zakładanie konta wiąże się z licznymi zaletami, ale najważniejszą korzyścią jest możliwość efektywnego oszczędzania. Banki nierzadko oferują przy produktach dla młodych opcję otworzenia rachunku oszczędnościowego na preferencyjnych zasadach. Zwykle oprocentowanie jest lepsze niż przy wariantach dla dorosłych powyżej 26. roku życia. To łatwy sposób na zwiększenie kapitału i świetna lekcja działania mechanizmów na rynku usług finansowych.

Bonusy dla młodych Klientów

Co jeszcze wyróżnia dobre konto bankowe dla młodych? Kolejne profity, jakie mogą oni zyskać, dotyczą zwykle rachunków dla osób od 18 do 26 lat - ze względu na pełną zdolność do czynności prawnych. Często są to m.in.:

  • zwroty za rachunki opłacane z konta - np. 1% od danej kwoty (faktura musi być wystawiona na nazwisko właściciela rachunku),
  • możliwość wzięcia udziału w programie "Mastercard Bezcenne Chwile" - za każdą płatność kartą można zdobyć punkty, które następnie wymienia się na nagrody,
  • opcja przystąpienia do akcji "Visa Oferty" - płacąc kartą Visa u partnerów programu, można zyskać zwrot części poniesionych kosztów.

Jak widać, banki oferują młodym mnóstwo korzyści - im jest ich więcej, tym lepsza oferta. Nie ma więc na co czekać! Sprawdź dostępne możliwości!

Komentarze