Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa rekrutacyjnaPierwszy etap procesu rekrutacyjnego, jakim jest selekcja kandydatów na podstawie nadesłanych dokumentów aplikacyjnych (CV i listu motywacyjnego), jest już za Tobą. Twój życiorys wywarł na rekruterze pozytywne wrażenie. W gronie kandydatów do pracy spełniającej wymagania formalne stawiane przez pracodawcę znajduje się przeważnie niewiele osób. Jednakże wcale nie oznacza to, że tą posadę masz już w kieszeni. Najtrudniejsze przed Tobą - zaprezentowanie się. Dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa o pracę, z reguły jest dla nas wielkim stresem, zwłaszcza jeśli niedawno zakończyliśmy naukę i staramy się o pierwszą pracę. Od wrażenia, jakie zrobimy na pracodawcy podczas tego spotkania, zależy czy zostaniemy przyjęci do wymarzonej pracy, warto więc dobrze się przygotować. Pracodawca z reguły na rozmowę zaprasza co najmniej kilku kandydatów i wybiera tego, który odpowiada jego potrzebom. Nie bez znaczenia jest zaangażowanie poszczególnych kandydatów. Rekruter w czasie rozmowy nie tylko zweryfikuje informacje zawarte w naszym CV, ale również z pewnością spyta o naszą motywację do pracy na danym stanowisku, a także sprawdzi naszą wiedzę na temat firmy, do której aplikujemy. Nie bez znaczenia jest również nasz strój i sposób wypowiedzi, które mają wyrażać szacunek do przyszłego pracodawcy.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? - porady

Poniżej znajduje się 5 porad, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rekruterze.

1. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz

To niezwykle istotne, ponieważ z reguły osoby przeprowadzające rozmowy o pracę, sprawdzają w większym lub mniejszym stopniu, co kandydat wie o firmie, w której chciałby pracować. Jeśli nie będziesz wiedzieć nic poza jej nazwą, to - niestety - nie zrobisz dobrego wrażenia.

Najlepiej więc od razu po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, odwiedzić stronę internetową potencjalnego pracodawcy i zapoznać się z takimi aspektami dotyczącymi firmy jak:

 • historia - kiedy powstało przedsiębiorstwo i kto je założył;
 • struktura - jakie działy znajdują się w firmie;
 • filozofia firmy - jakimi wartościami kierują się jej pracownicy;
 • działania prospołeczne, w jakie angażuje się firma na przykład sponsoring wydarzeń sportowych.

Warto te kilka podstawowych informacji zapisać sobie na kartce i powtórzyć kilka razy.

2. Przygotuj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane podczas rekrutacji

Z pewnością podczas rozmowy zostaniesz zapytany o swoją motywację do pracy właśnie w tej konkretnej firmie na danym stanowisku. Zastanów się więc, dlaczego chciałbyś/chciałabyś tam pracować.

Możesz się spodziewać również takich pytań jak:

 • jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?;
 • jakie są Pana/Pani największe osiągnięcia zawodowe?;
 • jak wyobraża sobie Pan/Pani dzień pracy w naszej firmie?;
 • jak radzi sobie Pan/Pani ze stresem?;
 • jak poradzić sobie z trudnym klientem?.

Więcej najczęściej zadawanych podczas rozmów rekrutacyjnych pytań znajdziesz w poradnikach dla kandydatów do pracy na stronach popularnych serwisów o pracy.

Bardzo prawdopodobne jest również to, że będziesz musiał rozwiązać jakiś hipotetyczny problem lub wykonać zadanie przedstawione przez rekrutera.

Wiele firm zamieszcza na swoich stronach internetowych szczegółowy opis przebiegu spotkania rekrutacyjnego. Niekiedy wyszczególnione są nawet pytania, jakie może zadać Ci pracodawca, a w krótkim filmie video obecni pracownicy opowiadają o swoich doświadczeniach z procesu rekrutacji. Takie informacje znajdziesz na przykład na stronach wielu linii lotniczych, jeśli kandydujesz na stanowisko stewarda/stewardessy. Warto wiec zajrzeć na stronę do działu "kariera", gdzie znajdziesz wiele przydatnych informacji.

3. Zadbaj o odpowiedni strój na rozmowę o pracę

Najpierw przeczytaj dokładnie informacje o procesie rekrutacji zawartą na stronie internetowej firmy, do której aplikujesz oraz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, jeśli otrzymałeś/otrzymałaś je drogą mailową. To ważne, ponieważ niektóre firmy mają pewne wyznaczone standardy ubioru dla kandydatów, do których należy się dostosować. Bardzo często ma to miejsce na przykład, jeśli ubiegasz się o posadę w liniach lotniczych.

Jeżeli pracodawca nie wymaga od kandydatów zachowania konkretnego dress kodu to, jaki ubiór będzie najodpowiedniejszy na rozmowę o pracę, w dużej mierze będzie zależało od stanowiska, o jakie się ubiegasz.

 • Przykładowo, jeśli aplikujesz o pracę w charakterze grafika kreatywnego, ilustratora, fotografa lub innym zawodzie kreatywnym, możesz pozwolić sobie na większą swobodę w kwestii ubioru. Nie musisz przychodzić w białej koszuli i krawacie. Strój może być nieco mniej formalny, oczywiście w granicach rozsądku.
 • Ubiegając się o posadę w banku, urzędzie czy korporacji na rozmowę rekrutacyjną powinieneś włożyć strój biznesowy. W przypadku mężczyzny będzie to więc garnitur bądź koszula i spodnie oraz krawat. Zadbaj także o odpowiednie obuwie - niedopuszczalne są buty sportowe oraz obuwie letnie typu sandały. Najlepiej sprawdzą się klasyczne półbuty.

Z kolei w przypadku kobiety, może to być klasyczna garsonka ze spodniami lub spódnicą o długości co najmniej do kolan, lub wizytowa prosta sukienka w stylu biznesowym oraz eleganckie obuwie, koniecznie z zasłoniętymi palcami i piętami. Pamiętaj również o założeniu rajstop - jest to konieczne nawet w upalny letni dzień.

U Pań wskazany jest lekki naturalny makijaż w stonowanych kolorach. Ma on służyć zamaskowaniu ewentualnych niedoskonałości cery i delikatnym pokreśleniu urody. Unikaj wyzywających kolorów, połyskujących cieni i pomadek oraz jaskrawych wzorów na paznokciach - najlepszy będzie french manicure.

Nigdy nie wybieraj się na rozmowę o pracę w ubraniach:

 • brudnych;
 • pogniecionych;
 • w jaskrawych kolorach;
 • wyzywających (na przykład bardzo obcisłych czy z dużym dekoltem),
 • w krótkich spodenkach i mini spódnicach;
 • niepełnym obuwiu typu sandały lub klapki;
 • unikaj też rzeczy z widocznym dużym logiem producenta.

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a to właśnie od niego w dużej mierze zależy to, czy dostaniesz wymarzoną pracę.

4. Opanuj stres

Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu osób ogromny stres. Postaraj się zapanować nad zdenerwowaniem, a pomoże Ci to lepiej wypaść na rozmowie.

Jeżeli bardzo się stresujesz, to na kilka dni przed spotkaniem zacznij stosować techniki pomagające radzić sobie ze stresem, takie jak na przykład medytacja czy różnego rodzaju techniki oddechowe. Warto także sięgnąć po ziołowe herbatki na uspokojenie (na przykład z melisy czy kozłka lekarskiego), które pomogą Ci porządnie się wyspać i korzystnie wpłyną na układ nerwowy.

Pamiętaj, że nic tak nie ogranicza stresu przed rozmową kwalifikacyjną, jak dobre przygotowanie się do niej. Postaraj się więc zdobyć jak najwięcej informacji o firmie, w której chcesz pracować i o samym przebiegu procesu rekrutacyjnego.

Bardzo przydatne mogą się również okazać tak zwane szybkie techniki uspokajające. Są to proste i krótkie, trwające od kilku sekund do dwóch minut, techniki oddechowe, które pomagają szybko opanować nerwy w stresujących sytuacjach. Znajdziesz ich mnóstwo w Internecie. Jeśli przed wejściem na rozmowę dopadnie Cię stres, będziesz mógł szybko wykonać uspokajające ćwiczenie.

5. Wyznacz trasę, aby stawić się na spotkanie na czas

Punktualność to jedna z najbardziej cenionych przez pracodawców cech. Koniecznie zadbaj więc o to, by na rozmowę o pracę przybyć na czas. Sprawdź wcześniej, gdzie znajduje się firma i jak do niej dojechać. Wyznacz sobie trasę samochodową lub komunikacją miejską z uwzględnieniem nawet 20-30-minutowego zapasu w razie nieprzewidzianych okoliczności (na przykład korki, wypadek na drodze czy awaria tramwaju). Nie zjawiaj się na ostatnią chwilę. Lepiej bądź w wyznaczonym miejscu na około 10-15 minut przed czasem. Będziesz mógł/mogła jeszcze spokojnie zdjąć kurtkę czy płaszcz i skorzystać z toalety. Aktualnie większość rozmów przeprowadzanych jest przez Internet (zdalnie). W takim wypadku koniecznie przed rozmową sprawdź wszystkie czynniki, które mogą się popsuć (połączenie z Internetem, kamerkę, mikrofon, komputer).

Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to podstawa sukcesu. Jeśli jednak, pomimo starań, nie udało Ci się dostać wymarzonej posady, nie zadręczaj się. Nie oznacza to wcale, że poniosłeś/poniosłaś porażkę, a jedynie, że inny kandydat bardziej pasował do profilu firmy i oferowanego stanowiska. Potraktuj odbyte spotkanie rekrutacyjne jako cenną lekcję. Dzięki zdobytemu doświadczeniu z pewnością na kolejnej rozmowie będziesz mniej zestresowany i lepiej sobie poradzisz.

Komentarze