Jak przekonać alkoholika do leczenia - jak z nim rozmawiać i gdzie szukać pomocy

Leczenie alkoholizmuJest sporo prawdy w stwierdzeniu, że alkoholizm jest chorobą iluzji - osoba uzależniona do perfekcji opanowuje sposoby na okłamanie bliskich, stwarzając pozory normalności. Zdarza się, że domownicy przez lata nie uświadamiają sobie, że ich mąż, tata czy partner pije w sposób ryzykowny i przejawia wszelkie symptomy osoby uzależnionej od alkoholu.

Jak rozpoznać czy osoba jest uzależniona od alkoholu?

Uważna obserwacja daje szanse na rozpoznanie uzależnienia, nawet w początkowej fazie. Szybsza pomoc alkoholikowi zwiększa jego szansę na całkowite zerwanie z nałogiem, stąd tak ważne jest, aby przykładowa rozmowa z alkoholikiem odbyła się, gdy tylko zobaczymy niepokojące objawy uzależnienia.

Do najczęściej wyszczególnianych przez specjalistów leczenia alkoholizmu objawów uzależnienia należą:

  • picie regularne, bez wyraźnej okazji,
  • szukanie okazji do sięgnięcia po alkohol,
  • picie bez umiaru,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • problemy w pracy, wyraźne zmiany w zachowaniu, lekceważenie domowych obowiązków.

Pomoc alkoholikom utrudnia fakt, że praktycznie w każdym przypadku, wypierają oni fakt bycia uzależnionym, reagując agresją, nerwowym śmiechem czy obrażając się na bliskich.

Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby namówić go na leczenie - terapia wstrząsowa dla alkoholika

Wiele psychologów zaleca, aby rozmowę z alkoholikiem zaplanować wraz ze wsparciem specjalisty. Metoda zwana interwencją to działanie z zaskoczenia, które ma za zadanie dotrzeć do alkoholika i namówić go do podjęcia leczenia. W jaki sposób się odbywa?

Zaleca się, aby interwencja odbyła się na neutralnym gruncie, a w rozmowie brały udział osoby najbliższe, terapeuta oraz osoba uzależniona. Ważne, aby nic nie wiedziała o spotkaniu, a także nie mogła się do niego przygotować. Postępowanie z alkoholikiem wymaga od najbliższych spokoju, nieoceniającego tonu głosu oraz rzeczowych argumentów, tak, aby interwencja nie przerodziła się w rozmowę pełną oskarżeń oraz żalu. Niedopuszczalne jest używanie agresji, także słownej, obwinianie i używanie stwierdzeń takich jak:

  • bo ty zawsze…
  • bo ty nigdy…
  • jesteś jak twój ojciec, matka…
  • zmarnowałeś mi życie...

Używanie dobitnych, zbyt obciążających słów bywa dla osoby uzależniającej demotywujące i obniżające poczucie własnej wartości. W czasie interwencji warto z nich całkowicie zrezygnować.

Jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem?

Tu ważne jest wcześniejsze spisanie lub zapamiętanie sytuacji, która była nietypowa, krzywdziła rodzinę i była skutkiem uzależnienia. Warto, aby każdy z domowników był uczestnikiem tego wydarzenia i mógł opisać swoje odczucia z nim związane. Opisanie sytuacji w sposób rzeczowy, pełen faktów to jedna z metod, jak nakłonić alkoholika do leczenia. Nazwanie rzeczy po imieniu to także rola terapeuty, który jako osoba bezstronna powinien być niejako mediatorem pomiędzy alkoholikiem, a jego bliskimi.

Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby namówić go na leczenie?

Skutkiem udanej interwencji jest podjęcie próby leczenia, dlatego zaleca się, aby najbliżsi przed spotkaniem zaplanowali to gdzie mogłoby się odbyć, gdzie najszybciej alkoholik mógłby uzyskać pomoc. Z pomocą może przyjść terapeuta lub opinie innych osób znalezione w Internecie na forach dla rodzin alkoholików. Wskazanie konkretnego miejsca, metody leczenia oraz zapewnienie pomocy ze strony najbliższych to zwiększona szansa na podjęcie próby wyjścia z nałogu. Osoba uzależniona często nie jest w stanie podejmować trudnych decyzji w sposób racjonalny i rzeczowy, bywa chwiejna oraz zniechęcona. Dlatego wskazanie jej konkretnych rozwiązań ma duże znaczenie w podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia. Jedną z częstych obaw, związanych z leczeniem alkoholizmu jest przymusowa izolacja w zamkniętym ośrodku uzależnień. Niewiele osób wie, że leczenie można odbyć w domu, a pomocą dla osoby uzależnionej będą leki antyalkoholowe, które pozwalają zachować abstynencję oraz łagodzą tzw. głód alkoholowy. Możliwość skorzystania z farmakologicznego wsparcia może nakłonić alkoholika do rozpoczęcia leczenia.

Gdzie można skorzystać z farmakologicznej metody leczenia alkoholizmu?

Warto szukać placówek, które nie tylko posiadają odpowiednie certyfikaty, ale także wieloletnie doświadczenie w leczeniu uzależnień za pomocą leków.

Co zrobić z alkoholikiem, kiedy pierwsza próba pomocy okazała się nieskuteczna?

Jeśli interwencja okazała się nieskuteczna, a osoba uzależniona zareagowała wyparciem lub agresją, warto usunąć się w cień. Osoby żyjące w bliskiej relacji z alkoholikiem, same wymagają pomocy, przejawiając objawy współuzależnienia. Warto w takiej sytuacji zawalczyć o siebie, podejmując terapię, dojrzewając do decyzji o zakończeniu toksycznej relacji. Istnieją możliwości, aby poprzez ubezwłasnowolnienie skłonić osobę uzależnioną do leczenia, w praktyce jednak jest to proces niezwykle trudny, a często nawet nieskuteczny. Rozważając za i przeciw pozostaniu w związku z alkoholikiem, warto brać pod uwagę przede wszystkim własne dobro.

Autor: https://insertmed.pl/.

Komentarze

Aniula
Każdy kto chciałby żyć jak najdłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem, powinien o to zawczasu zadbać. Okazuje się, że my Polacy mamy jeszcze wiele do nadrobienia w zakresie prowadzenia zdrowego stylu życia. Najważniejsze jego elementy to właściwa dieta, aktywność fizyczna, badania profilaktyczne i unikanie nałogów.
eSwiatKobiety
Jak rozpoznać objawy alkoholizmu? Jest ich wiele, czym więcej się zgadza tym gorzej. Pierwszym jest niemożność ograniczenia wypijanego alkoholu oraz odczuwanie silnej potrzeby spożycia. Następnymi są problemy finansowe, ponieważ jak wiemy alkohol tani nie jest. Objawom jest także picie w samotności, pojawianie się dziur w pamięci np. zapominanie co się robiło dwa dni temu. Ludziom ciężko jest się przyznać przed innymi i samym sobą, że jest się w nałogu, jeżeli taka osoba przekona się co do tego, to niezwłocznie powinna udać się na leczenie.
Marta
Czym by była impreza bez najważniejszego gościa? Mowa tu oczywiście o alko, bez którego żadna impreza nie była by udana. Dzięki niemu ludzie są w dobrym humorze, bawią się doskonale, często poznajemy nowe osoby. Więc to nie jest zła rzecz, lecz chyba nie muszę mówić co się dzieje gdy ktoś przesadza. Najważniejsza zasada: "Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem", jeśli się tego będziemy trzymać to nic nam nie grozi. Natomiast jeżeli będziemy wlewać w siebie ile wlezie to, w końcu możemy popaś w nałóg. Nie jedna osoba już tak skończyła i nie jednej osobie to zniszczyło całe życie. Jest to bardzo ciężka choroba do wyleczenia i trzeba będzie wiele poświęcić, żeby leczenie poskutkowało.
Lifestyle Blog
W Polsce ustawodawca nałożył zakaz sprzedaży alkoholu niepełnoletnim ze względu na ich dobro. W naszym kraju wiek ten wynosi 18 lat choć w innych krajach, np Stanach Zjednoczonych, zakup alkoholu możliwy jest dopiero po ukończeniu 21 roku życia. Wynika to z obowiązku danego państwa, aby chronić dzieci i młodzież przed negatywnymi konsekwencjami zażywania alkoholu. Największym zagrożeniem jest alkoholizm, który jako podstępna choroba, zniszczyła życie niejednej osobie. Nie można zapomnieć, że alkohol etylowy, w większych dawkach, działa jako środek zmieniający świadomość. W pewien sposób, nie różni się on od innych substancji psychoaktywnych . Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne podejście do tego problemu i ścisłe przestrzeganie zasad i norm prawnych.
www.miod-malina.pl/ziola-wspomagajace-leczenie-uzaleznien.html
Alkoholizm, jako choroba, nie jest znana od dzisiaj. Jednak natężenie z konsumpcją tej substancji, szczególnie w dzisiejszych czasach, ciągle się nasila. Alkohol, spożywany w racjonalnych ilościach, nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia. Każdy wie, że przeznaczony on jest dla osób pełnoletnich, tak samo stanowi prawo. Zazwyczaj tego typu definicje, choć powinny mieć zastosowanie w rzeczywistości, bywają fikcją. Dlaczego? Zakup alkoholu, jako substancji zmieniającej świadomość, może zakupić prawie każdy nastolatek. W osiedlowych sklepach, sprzedawcy zazwyczaj "przymrużają oko", na sprzedaż piwa. A już samo takie zachowanie naraża go na odpowiedzialnoś ć prawną. Jednak z punktu widzenia dobra społecznego, nie to jest tak istotne, jak zdrowie i życie dzieci i młodzieży, która sięga po te używki. Ustawodawca nałożył zakaz sprzedaży alkoholu niepełnoletnim ze względu na ich dobro.