Jak przechowywać broń i amunicję? To wyposażenie spełnia aktualne przepisy

Sejf na brońJako posiadacz broni - myśliwskiej, sportowej, czy tej związanej z pracą zawodową - zapewne wiesz, że jej przechowywanie pod poduszką lub pod łóżkiem to rozwiązanie, które sprawdza się jedynie w filmach, czy powieściach kryminalnych. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, jak i konieczność spełnienia obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Jedynym skutecznie zabezpieczającym broń i amunicję rozwiązaniem jest oczywiście sejf na broń. Jednak jego wybór nie może być kwestią przypadku. Zanim się zaopatrzymy w tego typu wyposażenie, warto sprawdzić kilka ważnych kwestii. Między innymi zgodność z obowiązującymi normami.

Sejf na broń? Tylko z certyfikatem

Profesjonalne sejfy na broń to gwarancja skutecznego zabezpieczenia jednostki i amunicji, a także dodatkowo innych rzeczy, jak np. akcesoria myśliwskie, przed dostępem osób trzecich. Jedynie tego typu wyposażenie ochroni domowników, a jednocześnie zapobiegnie dostaniu się broni w ręce osób niepowołanych. Jak wskazują przepisy, sejfy służące przechowywaniu broni i amunicji powinny spełniać przynajmniej normę bezpieczeństwa PN-EN 14450. Wskazana klasyfikacja definiuje sejfy S1, które stanowią absolutne minimum, czyli spełniają najniższą, jednak dopuszczalną klasę bezpieczeństwa.

Jednak eksperci polecają wyposażenie spełniające wymagania w I lub w II klasie odporności na włamanie wg normy PN-EN 1143-1. Tego typu rozwiązania znaleźliśmy m.in. na https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/sejfy-na-bron. Oferowane tutaj sejfy spełniają wyraźnie wyższe wymagania w zakresie solidności i bezpieczeństwa. Poza pewnością niezawodnego przechowywania broni, zyskujemy dodatkowo możliwość przechowywania w takich sejfach cennych przedmiotów, czy też ważnych dokumentów.

Warto dodać, że wybierając sejfy na broń dobrze jest skorzystać z rozwiązań proponowanych przez sprawdzonego, doświadczonego producenta. Dla przykładu, wspomniana marka od lat współpracuje ze strzelcami sportowymi, myśliwymi i profesjonalnymi posiadaczami broni, będąc także partnerem i dostawcą wielu zrzeszeń myśliwskich i strzeleckich.

Czym kierować się wybierając sejfy na broń?

Zanim sięgniemy po konkretny sejf do przechowywania broni, upewnijmy się, czy dostawca oferuje także usługę serwisową. W przypadku specjalistycznych sejfów wysoki standard i kompleksowość obsługi posprzedażowej mają szczególne znaczenie.

Oczywiście wybór sejfu powinien być podyktowany ilością posiadanych jednostek i ich rodzajem (broń krótka / długa), ilością amunicji, oraz tym, czy chcemy przechowywać w sejfie także inne rzeczy, np. akcesoria myśliwskie. Nie mniej ważny będzie aspekt estetyczny. Broń myśliwską, czy strzelecką możemy bowiem efektownie wyeksponować w sejfach - gablotach w okładzinie z litego drewna i / lub ze szkłem pancernym.

Choć sejf na broń to wyposażenie niezwykle solidne, nie bez znaczenia pozostaje miejsce jego ulokowania. Warto zastanowić się, gdzie stanie nasz sejf. Wybrane miejsce nie powinno narażać sprzętu na intensywne oddziaływanie promieniowania słonecznego, czy też wilgoci.

Komentarze